1p
Bár még recessziós lehet a hangulat, a magyar gazdaság azonban már túljutott a nehezén és 2010 elejétől egyre gyorsuló ütemű növekedés kezdődik - áll a londoni felzárkózó piaci elemzők új előrejelzésében, amely szerint Magyarország államháztartási helyzete "a legerősebbek között lesz" a világon, és 2011-től már költségvetési enyhítés is lehetségessé válik
Bár még recessziós lehet a hangulat, a magyar gazdaság azonban már túljutott a nehezén és 2010 elejétől egyre gyorsuló ütemű növekedés kezdődik - áll a londoni felzárkózó piaci elemzők új előrejelzésében, amely szerint Magyarország államháztartási helyzete "a legerősebbek között lesz" a világon, és 2011-től már költségvetési enyhítés is lehetségessé válik.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének 2010-re szóló, 65 oldalas átfogó felzárkózó piaci előrejelzése azt jósolja, hogy Magyarországon a jövő év elején - negyedéves összevetésben - "pozitívra fordul a GDP-dinamika", és 2010-2011-ben a növekedés folyamatosan gyorsulni fog. E folyamat fő hajtóereje kezdetben a feldolgozóipari export lesz, majd csatlakozik a belső kereslet fellendülése is, tükrözve a pénzügypolitikai enyhítés, az "összeomló infláció" és a 2011-ben már valószínűsíthetően enyhébb költségvetési politika együttes hatásait - áll a prognózisban.
   
Más nagy londoni házak is azt jósolják, hogy jövőre növekedés lesz a magyar gazdaságban. Az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport, a Barclays Capital jelenleg érvényes előrejelzése például az, hogy a magyar gazdaság a jövő év egészében fél százalékkal növekszik a cég által 2009 egészére várt 6,5 százalékos GDP-mínusz után. A Barclays Capital szerint is már 2010 első negyedében megindul a gazdasági növekedés Magyarországon.
   
A Bank of America-Merrill Lynch új londoni elemzésében az áll, hogy a teljes kosárra számolt éves fogyasztói infláció üteme 2010 végéig 1 százalék közelébe - vagyis mélyen a jegybank 3 százalékos célja alá - zuhan az 5 százalék körülire jósolt idei év végi szintről.
   
A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői "masszív" mértékűnek nevezik az alapszintű magyar költségvetési helyzetben bekövetkezett javulást. A ház becslése szerint a javulást eredményező, "drákói" pro-ciklikus költségvetési szigorítás 2007 és 2010 között a GDP-érték 6-7 százalékával lesz egyenlő.
   

A válság legyengült immunrendszerrel érte hazánkat, ám a megszorítások eredményeként ma már az OECD országok közül Magyarországon a legnagyobb a növekedési potenciál – jelentette ki Oszkó Péter pénzügyminiszter Jász-Nagykun-Szolnok megye gazdaságának és legjelentősebb cégeinek teljesítményét elemző kiadvány bemutatóján.
A Bank of America-Merrill Lynch szakérői megerősítik azt a már korábban is hangoztatott véleményüket, hogy mindezek alapján Magyarország költségvetési helyzete az egész világon a legerősebbek között lesz. A cég hozzáteszi: ez 2011-ben lehetővé teszi a költségvetési politika enyhítését és a még erősebb ütemű növekedést.

A londoni elemzés szerint ugyanakkor a magyarországi pénzügypolitika még mindig túlságosan megszorító. A cég az optimális jegybanki kamatot 2,5-4,5 százalék között látja 2010-ben. A Bank of America-Merrill Lynch citybeli elemzői az általuk optimálisnak kijelölt sáv felső szélére, 4,5 százalékra jósolják a jövő év végi jegybanki kamatszintet, tekintettel egyebek mellett a 2011-re várt növekedési gyorsulásra.
   
Más nagy citybeli házak is már rendre hasonlóan kedvező értékeléseket adnak a magyarországi költségvetési folyamatokról. A JP Morgan bankcsoport londoni elemzői épp a múlt héten közölték: piaci súlyozásúról felülsúlyozásra ajánlottá minősítik fel a magyar befektetési konstrukciókat a ház által vezetett globális feltörekvő piaci kötvényindex modellportfolióján belül. A ház szakértői szerint ennek eredményeként Magyarország "abban az egyedülálló helyzetben van", hogy amint a növekedés beindul, nem lesz szüksége a költségvetési politika szigorítására.

Semmi kétség: tovább kell lazítani
Már magyar deflációról suttognak Londonban
Kelet-Európa bukja a legnagyobbat a válsággal
London: jó jel, hogy nem vesszük fel a hitelt
Mindenkit lepipálhatunk a térségben
Magyar GDP: London szerint csak jobb jöhet

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG