A nukleáris elrettentés mellett kiképzett, és a szövetséges hadseregekkel együttműködni képes erőkkel is rendelkezik - írja a tábornok a Le Monde-ban kedden megjelent cikkében. A szárazföldi hadsereg vezérkari főnökének Pierre Schill tábornoknak a nyilatkozata azt követően született, hogy Emmanuel Macron elnök korábban kijelentette, nem zárja ki, hogy szárazföldi csapatokat küldjön Ukrajnába az Oroszország elleni háborúhoz.
A francia szárazföldi erők készek válaszolni minden fenyegetésre, miközben a „legkeményebb harcokra" is felkészülnek - mondta parancsnokuk. „Bárhogy is alakul a nemzetközi helyzet, a franciák biztosak lehetnek abban, hogy katonáik készen állnak a válaszadásra.”
Schill szerint a francia katonai képességek prezentálása segít „elrettenteni minden Franciaország elleni támadást". Idézte a latin mondást is: „si vis pacem, para bellum” – „ha békét akarsz, készülj a háborúra”.
Schill szerint Franciaország 30 napon belül 20 000 katonából álló különítmény küldésére képes egy koalíciós seregbe, és maga is 60 000 katonából álló kontingenst képes kiállítani. A francia hadsereg adatai szerint, jelenleg 121 000 katonájuk van, és 24 000 tartalékost tudnak behívni.
Schill konkrétan nem utalt Ukrajna orosz inváziójára, azonban kijelentette, hogy „a válságforrások szaporodnak, és magukban hordozzák az eszkaláció és a továbbterjedés kockázatát".
A brit vezérkari főnök, Patrick Sanders tábornok már januárban kijelentette, hogy a brit állampolgároknak fel kell készülniük egy esetleges szárazföldi háborúra. A svéd hadsereg főnöke, Micael Byden sok honfitársát is megriasztotta, amikor azt mondta, hogy „a svédeknek lelkileg fel kell készülniük a háborúra".
A francia elnök, Emmanuel Macron álláspontja Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szemben egyre keményebbé vált, és a francia vezető nemrégiben Putyint nemcsak Ukrajnára, hanem minden európai biztonságára veszélyes fenyegetésnek minősítette. Macron, aki többször is kijelentette, hogy „Oroszország nem tudja megnyerni ezt a háborút", februárban sokkolta európai szövetségeseit azzal, hogy nem volt hajlandó kizárni a nyugati szárazföldi csapatok küldését a megtámadott Ukrajnába. Az ukrajnai háborút Európát „létében fenyegető kérdésnek" minősítette.
Lesz-e elég lőszer?
A francia képviselők és szakértők azonban nyilvánosan is kifejezték aggodalmaikat a felszerelés és a lőszer hiánya miatt, amely szerintük néhány hónap eltelte után lehetetlenné tenné a közvetlen összecsapások folytatását egy erős ellenséggel szemben.
Az orosz hírszerzés vezetője szerint a franciák 2 ezer katona bevetésére készülnek Ukrajnában, amiről alábbi háborús összefoglalónkban már beszámoltunk: