Kevesebb mint 24 órával a szavazás lezárása előtt a felmérések szerint őrjítően szoros volt a verseny. Az ABC News/Ipsos országos felmérése szerint Kamala Harris vezetett a valószínű szavazók 49 százalékának támogatásával, míg Trump 46 százalékkal állt. Egy brit „mega-felmérés” szintén Harris győzelme felé hajlott.
Ha minden a tervek szerint alakul, szerdán bejelentik, hogy ki költözik be jövő januárban a Fehér Házba: Kamala Harris vagy Donald Trump.
Sok jel utal azonban arra, hogy az amerikai választások nem a tervek szerint alakulnak – hogy a csúnya kampány után a választás is mocskos küzdelemmé válik. Különösen, ha a demokrata Harris nyer.
Trump már 2020-ban megpróbálta a maga javára fordítani a választást. Többek között telefonon utasította a georgiai republikánus államtitkárt, Brad Raffenspergert, hogy „találjon” 11 780 szavazatot a javára – és így kövessen el választási csalást.
Arizonában eközben több száz fegyveres tüntető gyűlt össze a városháza előtt, amikor a Trump-tábor azt a pletykát terjesztette, hogy a rá leadott szavazatokat szisztematikusan nem számolták meg a „Sharpies” (egy speciális típusú filctoll) használata miatt. A bíróságon kiderült, hogy az állítások koholtak és hamisak. Az ügy „Sharpiegate” néven vonult be a történelemkönyvekbe.
És amikor Biden arizonai győzelme már biztos volt, egy Rudy Giuliani ügyvéd által vezetett csoport hamis elektorok segítségével mégiscsak megpróbálta Trumpnak követelni a szövetségi államot. A terv kudarcot vallott. Az összeesküvőknek, köztük Giulianinak is, 2026 januárjában a bíróságon kell majd magyarázkodniuk. Hogy elkerüljék a szigorú büntetést, a vádlottak közül ketten már bűnösnek vallották magukat.
Trump a jogi utat is megpróbálta. Csapata nem kevesebb mint 63 pert nyújtott be választási csalásra hivatkozva. Ezeket kivétel nélkül elutasították.
A leírt esetek csak a jéghegy csúcsát jelentik. A Wikipedia „Az Egyesült Államok 2020-as elnökválasztásának megdöntésére tett kísérletek” című bejegyzése 44 nyomtatott A4-es oldalt tesz ki. Azt állítani, hogy Trump csapata mindent felforgatott 2020-ban, enyhe kifejezés.
Most jön a profi munka
Az akkori törekvésekben egy valami közös volt. Ad hoc jellegűek voltak – kényszerűségből. Most azonban arra utalnak a jelek, hogy a Trump-tábor aprólékosan arra készül, hogy megkérdőjelezze a 2024-es választások legitimitását, és minden eszközzel megzavarja a folyamatot.
Idén a kampánya és a Republikánus Nemzeti Bizottság által létrehozott kifinomult „választási integritás” művelet támogatja, amely már több mint 130 pert indított, és mintegy 230 ezer önkéntest képeztek ki arra, hogy a választások napján országszerte szavazóőrökként és szavazatszámlálóként tevékenykedjenek.
A neves Politico a választási folyamatban aktívan résztvevő emberekkel készített, több tucatnyi interjún alapuló mélyelemzésben vázolja fel, hogy Trump és szövetségesei „már most megalapozzák” a választások megdöntésének kísérletét. Trump várhatóan „elmélyíti a választási eredményekkel szembeni bizalmatlanságot”... „baráti megyei és állami tisztviselőkre támaszkodik, hogy ellenálljanak a választási eredmények hitelesítésének”... „felhívja szövetségeseit a republikánus párt által ellenőrzött ingadozó államokbeli törvényhozásokban, hogy nevezzenek ki helyettesítő elnökválasztókat”... „támaszkodik a kongresszusi republikánusokra, hogy támogassák ezeket a választókat”... és „megpróbálja elérni, hogy Harris ne kapjon 270 szavazatot az elektori testületben”.
Big Lie 2.0
Trump maga fekteti le ennek a műveletnek az alapjait: a mai napig nem fárad bele a „Nagy Hazugság” (Big Lie) ismételgetésébe, abba, hogy áldozatnak állítsa be magát, és ismételten azt állítsa, hogy a 2020-as választásokat ellopták tőle. Ráadásul folyamatosan azt sugallja, hogy ez 2024-ben is megtörténhet: „Ha a választásokat nem hamisítják meg, én nyerek. Ha manipuláltak, akkor az egy másik történet” – mondta nemrég egy Patrick Bet-Daviddal készült podcast-interjúban.
Az üzenet egyértelmű: Trump csak Trump győzelmét fogadja el. És egy közelgő vereség esetén? Akkor panaszkodni fog, és csalással vádolja ellenfeleit: „Lehetséges, hogy veszíteni fogok” – mondta egy michigani kampányrendezvényen – „de csak akkor, ha csalnak”.
„Legutóbb nem voltunk felkészülve” – mondja Roger Stone konzervatív médiasztár – „idén sokkal jobb helyzetben vagyunk”. Trump bűnöző kampánytanácsadója (2020-ban 40 hónap börtönbüntetésre ítélték hamis tanúzás, tanúk befolyásolása és a nyomozás akadályozása miatt) harcias: „Fegyverkezünk ügyvédekkel, bírákkal és technológiával” – magyarázta egy júniusban titokban felvett beszélgetésben.
Azóta sok minden történt. A Trump-tábor elővigyázatosságból több mint 100 panaszt nyújtott be az ingadozó államokban. A panaszok többsége ugyanarról szól: nem amerikai állampolgárok illegális szavazatokat dobnak az urnákba. Méghozzá nagyüzemben. Ez, ahogy az NBC News nemrég nevezte, a Nagy Hazugság 2.0.
Újra Georgia
Ez egy összehangolt támadás. Trump állandó mantrája mellett fanatikus Trump-szurkolók serege gyárt videókat, hogy alátámassza ezt az állítást. Az egyik legsikeresebb Anthony Rubin. Az amatőr kampányoló lefilmezte magát, amint többek között Georgia ingadozó szövetségi államban illegálisan regisztrált szavazók után kutat. Az erősen szerkesztett eredményt Elon Musk is kommentálta – és így több mint 56 millió megtekintést kapott. Rubin nem túl meglepő felismerése: Georgia hemzseg az illegális szavazóktól.
Napokkal később a „Lead Stories” újságírói meglátogatták a Rubin által „vizsgált” lakótömböt. Megtudták, hogy a megkérdezettek közül sokan csak meg akartak szabadulni a férfitól. Néhányan bevallották, hogy nem is értették a kérdéseket.
Az, hogy a tényellenőrök felfedezték a következetlenségeket, csak egy mellékes megjegyzés maradt, hét árva like-kal az X-en. A Lead Stories kutatásai gyakran a jobboldali propagandára koncentrálnak. De annak ellenére, hogy több mint 20 ezer feliratkozója van, az X-en lévő posztokat alig játsszák le.
De ami a több millió megtekintésnek köszönhetően megmaradt Anthony Rubin dezinformációja, miszerint a georgiai szavazók 14 százaléka nem lehet amerikai állampolgár. Őt az igazság nem igazán érdekli. Jó pénzt keres az ilyen tartalmakkal: ahogy a BBC beszámol róla, a választási kampány során valóságos piac alakult ki a félretájékoztatásnak. Havi több ezer dollárt lehet keresni álhírekkel, AI-képekkel és mémekkel. Nem minden kitalált – de a fikció és az igazság közötti határokat szándékosan elmossák.
Grúzia államminisztere, a továbbra is elkötelezett republikánus Brad Raffensberger azonban vizsgálatot végeztetett arról, hogy hány illegális szavazó van Grúziában. Ő meg is találta, amit keresett: 20 illegális szavazót azonosítottak. A 8,2 millió szavazóból 20-at. Vagy százalékban kifejezve: 0,00024.
Nem fogadják el Harrist
De a „Nagy Hazugság 2.0” ellenzőit – beleértve a saját soraikban lévőket is – Elon Musk médiahatalma elnyomja. Ott a kórus csak egy hangot ismer – és ennek meg is van a hatása: az „USA Today” nemrég közzétett felmérésében a republikánusok 46 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem fogadná el Harris győzelmét. A seb, amelyet Trump dezinformációs kampánya jelenleg az amerikai demokrácián ejt, még sokáig fog vérezni – és hosszú távon gyengíti az országot.
A Nagy Hazugság 2.0 konkrét hatással lesz a választási folyamatra is. A helyi választási tisztviselők, állami törvényhozók, sőt bírák segítségével Trump csapata megkísérli majd késleltetni vagy akár leállítani a szavazatszámlálást az ingadozó államokban, újraszámlálást követelni vagy megakadályozni az eredmények hitelesítési folyamatát. Mindig azzal az ürüggyel, hogy különböző illegális szavazatokat adtak le.
Érdemes megjegyezni a „noncitizen votes / ballots” – „nem amerikaiak által leadott szavazatok” kifejezést. Sokat fogjuk hallani a következő hetekben. Ennyi időbe telhet, mire a választási eredmények végleg kiderülnek.
Trump csak győztes lehet
Szakértők feltételezik, hogy Trump a nyomás fokozása érdekében már a szerdára virradó éjjel – a szavazatszámlálás során – győztesnek fogja nyilvánítani magát. A Time Magazine úgy véli, hogy ezzel kezdetét veszi az amerikai választások igazi forró szakasza.
A legrosszabb forgatókönyv szerint ez elhúzódhat egészen az elektori szavazatok január 6-i, kongresszusi végelszámolásáig. Addig a Trump-tábor vélhetően bármilyen piszkos trükkre képes. A fegyveres hívek pedig szinte bármilyen rövidzárlatra.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)