Ausztriában máris megindultak az első eljárások a menedékjogok visszavonására. A Szövetségi Menekültügyi és Bevándorlási Hivataltól (BFA) érkező leveleket egyelőre olyan szíriaiaknak küldték ki, akik kevesebb mint öt éve élnek az országban – írja a Kurier-ra hivatkozva az Enomomx.
Egy internetes profiljelentés szerint a menekülteket első körben felszólítják a hatóságok, hogy indokolják, a megváltozott körülmények ellenére miért tartják magukat védelemre érdemesnek. Körülbelül 40 ezren készülhetnek arra, hogy alapos indok híján megvonják tőlük a védelmi státuszt a nyugati szomszédos országban.
A szíriai rezsim megdöntésével nem kell többé politikai üldözéstől tartaniuk – fogalmaznak a hivatalos levélben, amelyben arra szólítják az érintetteket: ha maradni akarnak Ausztriában, bizonyítsák, hogy el tudják látni magukat, gyermeket nevelnek, akit iskolába járatnak, illetve jól beilleszkednek.
A szabályok szerint, ha a menedékjog indokai alapvetően megváltoznak, és nincs más ok, a hivatalos védelmi státusz öt éven belül visszavonható, erre alapoznak az új belpolitikai tervekben.
A bevándorlási hivatal gyors döntéshozatalt ígér.
A mostani levelekben önkéntes hazatérést is szorgalmaznak Szíriába, amely gyakorlatot az osztrák belügyminiszter szerint más országok is követni fognak.
Ezek még nem tömeges deportálások – fogalmaztak, megjegyezve: nem várhatják hátradőlve, hogy mások tegyenek valamit.
Tavaly mintegy 100 önkéntes hazatérőt jegyeztek Ausztriában, idén eddig 70-et, de a várakozások szerint ez a szám jelentősen növekedni fog.
A legtöbb szíriait olyan országok fogadták be az elmúlt öt évben, mint Ausztria, Svédország, Németország – utóbbival például már korábban is közös charterjáratokkal szervezték meg a kitoloncolásokat.
Az osztrákok szerint azonban már közös EU-s kitoloncolási stratégia kell, amelyre az Európai Bizottság egyelőre nem adott tanácsot, mondván, hogy ez a tagállamok felelőssége.