Több ezer ember vonult az utcára Szerbia fővárosában, Belgrádban szombaton, hogy tiltakozzon egy vitatott lítiumbánya újraindítása ellen, amely fontos forrásként szolgálna Európa zöldenergia-átmenetéhez. A tüntetés előtt két vezető szervezőt rövid időre őrizetbe vettek a biztonsági erők, akik figyelmeztették őket, hogy az utak blokkolása a tüntetés során illegálisnak minősül.
Több ezren skandálták: „Rio Tinto, tűnj el Szerbiából" és „Nem fogsz ásni", miközben Belgrád belvárosában vonultak az utcákon. Később a tüntetők behatoltak Belgrád fő vasútállomására, ahol blokkolták a síneket, megállítva a forgalmat.
Szerbia hatalmas lítiumkészletekkel rendelkezik Loznica nyugati városa közelében, ahol az angol-ausztrál bányászati vállalat, a Rio Tinto fejleszti a bányászati projektet. Az ásványi anyagokat 2004-ben fedezték fel, de tömeges tüntetések hatására a kormány 2022-ben leállította a projektet.
#BREAKING - A large protest is taking place in Belgrade, Serbia, against the lithium mining project by Rio Tinto and BlackRock. #Serbia #protest pic.twitter.com/9bIvwA77Ug
— Global Dissident (@GlobalDiss) August 10, 2024
Újraindították, és az EU is pártolja
A kormány a projektet azután indította újra, hogy a múlt hónapban egy bírósági döntés kimondta, hogy a Rio Tinto számára kiadott engedélyek visszavonására vonatkozó rendelet „nem áll összhangban az alkotmánnyal és a törvénnyel".
A szerb kormány memorandumot írt alá az EU-val, amelyet az első lépésnek tekintenek Szerbia lítiumforrásainak fejlesztésében.
A lítium stratégiailag értékes fém, amelyre szükség van az elektromos járművek akkumulátoraihoz, így kulcsfontosságú az autóipar zöldebb termelésre való átállásában. A projekt azonban továbbra is népszerűtlen Szerbiában, mivel sokan attól tartanak, hogy a bánya szennyezni fogja a vízforrásokat és veszélyezteti a közegészséget.
A belgrádi tüntetés volt a legfrissebb azon demonstrációk sorában, amelyeket a bánya engedélyeinek visszaállítása után tartottak Szerbia-szerte. Aktivisták és tüntetők a törvényhozókat arra szólították fel, hogy fogadjanak el egy törvényt, amely véglegesen betiltja a lítium és a bór bányászatát Szerbiában.
Környezetvédelmi csoportok kijelentették, hogy készek blokkolni Szerbia fő közlekedési útvonalait és polgári engedetlenségre lépni, ha a kormány nem cselekszik az aktivisták által kitűzött augusztus 10-i határidő előtt.
Aleksandar Vučić szerb elnök többször megígérte, hogy semmilyen bányászati tevékenység nem kezdődik meg, amíg nem biztosítják a környezetvédelmi biztonsági protokollok betartását.