A Reutersnak egy magasrangú amerikai tisztviselő azt mondta: miután az izraeli vezetők – az Egyesült Államok és számos nyugati ország tiltakozása ellenére – az elmúlt hetekben egyre közelebb kerültek ahhoz a döntéshez, hogy szárazföldi offenzívát indítsanak a gázai-egyiptomi határnál fekvő, több mint egymillió palesztinnak menedéket biztosító Rafah városában, Washington elkezdte felülvizsgálni azon fegyverek leszállítását, amelyeket az izraeli hadsereg használhatna a támadás során.
„Ennek eredményeként múlt héten szüneteltettünk egy szállítmányt, amelyben 1800 darab 2000 fontos (907 kilogramm) és 1700 darab 500 fontos (227 kilogramm) bombát tartalmaz”, közölte a forrás. Hasonló értesülésekről számolt be az AP és az AFP hírügynökség is.
Utalt arra, hogy különösen előbbi bombák bevetését és azt a hatást tartják aggasztónak, amelyet azok a sűrűn lakott városrészekben okoznak. Erre már láttak példát Gáza más részein.
A szállítmány további sorsáról egyelőre nem döntöttek. Más források a Reutersnak arról számoltak be, hogy több, bombákat tartalmazó fegyverszállítmány leszállítása is csúszik már minimum két hete.
Az Egyesült Államok – amely Izrael legfontosabb szövetségese és első számú fegyverszállítója – és számos nyugati ország azért kérte arra az izraeli vezetést, hogy ne indítsa el a rafahi szárazföldi hadműveletét, mert az várhatóan ismét óriási civil áldozatokkal jár majd. Az izraeli hadsereg ennek ellenére a hét elején gyakorlatilag megindította a támadást arra hivatkozva, hogy fel akarja számolni a Hamász rafahi bázisait, és elfoglalta a rafahi határátkelőt. Előtte mintegy 100 ezer palesztint szólított fel arra, hogy hagyja el a város egyes részeit.
Palesztin források szerint ma már összecsapások voltak a külvárosokban.
A gázai halálos áldozatok száma már csaknem 35 ezerre nőtt gázai források szerint, az áldozatok többsége nő és gyerek. További ezrek vannak a romok alatt. A palesztin Hamász tavaly október 7-i terrortámadása mintegy 1200 áldozatot követelt.
A hadművelet miatt Rafahnál egyelőre nem tud több segély bejutni a Gázai övezetbe, amelynek északi részén éhínség pusztít az ENSZ Cindy McCain, az ENSZ Világélelmezési Programjának vezetője szerint. Ma az izraeli hadsereg azt közölte, hogy megnyitotta a Kerem Salomnál lévő átkelőt a segélyek bejutására.
Eközben Egyiptom fővárosában, Kairóban közvetítőkön keresztül folytatódhatnak a Hamász és Izrael közötti tárgyalások a tűzszünetről. A Hamász hétfőn – némileg váratlanul – jelezte, hogy elfogadja az egyiptomi közvetítők által javasolt tűzszüneti tervet, az izraeli kormány azonban elutasította azt, mivel szerinte abban nem teljesültek a feltételei.
Minderről és a konfliktus hátteréről kérdezzük a Klasszis Klubban szerdán 14 órától N. Rózsa Erzsébet Közel-Kelet szakértőt. Az online eseményen a részvétel ingyenes, mindössze regisztrációt igényel: