Még mindig nem igazán tudjuk, hogyan tervezi a választási kampány idején ígért módon, gyorsan lezárni az orosz-ukrán háborút a január 20-án hivatalba lépő Donald Trump, de feltehetően előbb vagy utóbb szükség lesz egy személyes Putyin-Trump találkozóra. Igen ám, de hol? Lehetséges lenne, hogy Budapesten jöjjön létre egy ilyen találkozó? Erre a kérdésre igyekezett válaszolni Bendarzsevszkij Anton, a posztszovjet térség szakértője keddi Facebook-posztjában.
„A rövid válasz úgy szól, hogy ha Európában kerül sor a tárgyalásokra, vagy csak a kétoldalú találkozóra, akkor szerintem Budapest lenne rá a legesélyesebb helyszín”
- írja a szakértő, aki így indokolja, miért lenne a magyar főváros ideális helyszín mindkét fél számára:
„Ellenben Magyarország mindkét ország számára elfogadható helyszín lenne: Donald Trump számára a magyar kormány az egyik legfontosabb európai politikai szövetséges és partner, és a személyes kapcsolat is nagyon jó Donald Trump és Orbán Viktor között. E közben Magyarország NATO és EU tagország is, tehát nyugati részről ez kvázi nem lenne egy semleges terület. Ugyanakkor Moszkva számára is jó lehet a helyszín, mert nyilvánosan Budapest nagyon óvatosan kommunikált Oroszországgal szemben, és még mindig fenntart nyitott kommunikációs csatornákat az oroszok felé. Tehát ha Putyin az Európai Unióban akarna találkozni az amerikai elnökkel, akkor Budapest mindkét fél számára jó lenne.”
Bendarzsevszkij szerint a más szóba jöhető, európai helyszínekkel mind van valami probléma. Trump első elnöksége alatt Finnországban találkozott Putyinnal, azonban a finnek azóta a NATO tagjai lettek, ráadásul az ukrán háború ügyében igen kemény oroszellenes álláspontot képviselnek. A leköszönő amerikai elnök, Joe Biden pedig 2021-ben Svájcban találkozott Putyinnal, Bendarzsevszkij szeirnt viszont
„pont ezért gyakorlatilag kizárt, hogy a hiúságáról ismert Trump ugyanoda vigye a helyszínt, ahol elődje volt, ráadásul Trumpnak nincs különösebb kapcsolata Svájccal”.
Ha azonban nem csak Európában gondolkozunk, akkor rögtön szóba jöhetnek más helyszínek is, ezek közül a szakértő Indiát emeli ki, mint a BRICS tagját, közben viszont az Egyesült Államok fontos, térségbeli szövetségesét.
Ennél talán meglepőbb választás lehetne Vietnám.
„Donald Trump odaszervezte 2019-ben az akkori egyik legfontosabb találkozóját – tárgyalásokat Kim Dzsongunnal. Vietnám is semleges politikát folytatott eddig, és Hanoi kegyeiért és szövetségéért is van egy erős verseny Moszkva és Washington részéről. De ami ennél is fontosabb, hogy idén lesz 50 éve a vietnámi háború vége óta. Igen nagy szimbolikája lenne, ha a hidegháború, és a vietnámi háború két főszereplője Hanoiban találkozna az 50 éves évfordulón, egy másik háborúról, Ukrajnáról tárgyalva. Mind Trump, mind Putyin szeretik a szimbolikus dolgokat”
- indokol Bendarzsevszkij, aki szerint a Közel-Kelet két állama, az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia is szóba jöhet, valamint erős érvek szólnának az orosz-ukrán háború kapcsán eddig is fontos szerepet (például a gabonaalkut is összehozó) Törökország mellett is.