Röviddel az Európai Unió és az Egyesült Államok között létrejött vámmegállapodás előtt végzett felmérés alapján a német ipar exportvárakozásai több mint két éve nem látott magasságba emelkedtek az ifo gazdaságkutató intézet kimutatása szerint.
A vonatkozó ifo-barométer júliusban mínusz 0,1 pontra emelkedett, az előző hónap mínusz 3,6 pontjáról. Ezzel jelenleg a pozitív és negatív válaszok egyensúlyban vannak – közölte hétfőn a müncheni ifo Intézet (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) cégvezetők körében végzett felmérése eredményeiről.
A mostaninál jobb értékre 2023 áprilisában volt legutóbb példa.
„A tartós bizonytalanság az egyes iparágakban eltérő mértékben jelentkezik” – kommentálta az eredményeket Klaus Wohlrabe, az ifo felmérésének a vezetője. Az elektromos berendezések gyártói exportjuk növekedésére számítanak, akárcsak az italgyártók. Az élelmiszeripari gyártók exportvárakozásai is jelentősen javultak: enyhe növekedést várnak a külföldi üzletágban. Javult a bizalom az autógyártók körében is: „az autóiparban is javul a bizalom, bár a felmérési adatok még mindig enyhén negatívak” – áll a jelentésben.
A gépipar és a textilipar stabil exportforgalomra számít. Ezzel szemben a fémgyártó és -feldolgozó vállalatok, valamint az adatfeldolgozó berendezések és elektronikai termékek gyártói exportcsökkenéssel számolnak. Az EU és az Egyesült Államok vasárnap enyhítette hónapok óta tartó kereskedelmi vitáját. Donald Trump amerikai elnök a nyugat-skóciai Turnberry golfpályáján, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és a kereskedelmi miniszterekkel folytatott rövid tárgyalások után bejelentette, hogy az Európai Uniónak 15 százalékos általános vámot kell fizetnie az Egyesült Államokba irányuló legtöbb exportra. A német gazdaság részben kritikusan fogadta a megállapodást. Wolfgang Niedermark, a BDI német iparszövetség képviselője szerint például „végzetes” jelzésről van szó, mert az EU „fájdalmas” vámokat vállal magára, mivel „még a 15 százalékos vám is hatalmas negatív hatással lesz az exportorientált német iparra”.
(MTI)