Didier Reynders, az Európai Bizottság (EB) igazságügyi biztosa nemrég arról beszélt, hogy az Európai Bizottság nem fog habozni abban, hogy tovább lépjen a magyar szuverenitásvédelmi törvény miatt elindított kötelezettségszegési eljárásban, ha erre szükség lesz.
A Népszava értesülései szerint a brüsszeli testület elhatározta magát, és bírósági szakaszba lépteti a jogszabály miatt idén februárban kezdeményezett kötelezettségszegési eljárást. A portál cikke szerint ugyanakkor az EB nem kér ideiglenes intézkedést, azaz nem indítványozza, hogy az Európai Unió Bírósága az ítéletig állíttassa le a törvény alkalmazását – ezt akkor szokták igényelni, ha attól kell tartani, hogy a jogszabályi előírások a határozathozatalig visszafordíthatatlan károkat okoznak. A döntést csütörtökön hozzák nyilvánosságra - tudta meg a lap.
Pénzt nem veszít az ország, de kellemetlen?
Mint írták, a Bizottság azért viszi bíróságra az ügyet, mert nem találta kielégítőnek az aggályaira adott magyar válaszokat. Februárban kezdeményezett kötelezettségszegési eljárást a szuverenitásvédelmi törvény miatt, mert úgy ítélte meg, hogy az több ponton ütközik az uniós jogba és az EU Alapjogi Kartájának az előírásaiba. Az ilyenkor szokásos levélváltás során az Orbán-kormánynak nem sikerült meggyőznie Brüsszelt az igazáról, ezért májusban újabb levelet, úgynevezett indoklással ellátott véleményt kapott.
A Népszava cikke szerint az ezt követő és eredménytelennek minősített konzultáció vezetett oda, hogy a törvény végül az uniós bíróságon fog kikötni. A jogerős ítéletre előreláthatólag másfél-két évet kell várni.
A portálnak ugyanakkor egy neve elhallgatását kérő brüsszeli illetékes megerősítette, bár volt arról szó, hogy a jogszabály miatt uniós támogatást vonnának meg Magyarországtól, de az Európai Bizottság letett erről a tervéről.