A közvélemény-kutatások szerint Dél-Afrika történelmi fordulópont elé néz a májusi országos választásokon, mivel a kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) először elveszítheti többségét azóta, hogy hatalomra került. Először az ország első faji megkülönböztetés nélküli országos szavazásán, az apartheid végén 1994-ben nyert - foglalja össze az új helyzetet az AP tudósítása.
Az ANC Afrika legfejlettebb gazdaságát irányította a demokrácia első 30 évében, a fehér kisebbségi uralom vége óta. Ám a néhai Nelson Mandela pártjának támogatottsága fokozatosan csökken, és elemzők szerint az idei választás vízválasztó lehet, amikor a vezető pártra adott szavazatok először eshetnek 50 százalék alá. Ez arra kényszerítené az ANC-t, hogy koalícióba lépjen – ez lenne az első ilyen eset Dél-Afrikában – azért, hogy kormányon maradjon, és Cyril Ramaphosa maradhasson az elnök. Nagyon kicsi az esélye, hogy az ANC teljesen kikerül a kormányból. Dél-Afrikában a választásokat ötévente tartják. A következő időpontját május 29-ére tűzték ki. Minden 18. életévét betöltött állampolgár jogosult szavazni, ha regisztráltatta magát.
A kormányzó ANC népszerűsége joggal olvad
Az ANC a dél-afrikai „rendszerváltás” után folyamatosan egyedül kormányzott, mindig a választók abszolút többségének támogatásával. Azonban népszerűsége folyamatosan csökkent. A legutóbbi, 2019-ben tartott választásokon 57,5 százalékos eredményt ért el. Az ország jelenlegi hangulatának jellemzésére Sandy Africa, a Pretoriai Egyetem politikatudományi tanszékének docense többek között kiemeli a korrupció visszaszorításának sikertelenségét, ami csorbította az ország nemzetközi hírnevét és csökkentette befolyását.
„A bűnözés és az erőszak magas szintje miatt kétségbeesett hangulat uralkodik. Széles körű a frusztráció is a széteső infrastruktúra és a szolgáltatások pocsék színvonala miatt is” - foglalta össze a politikatudós Sandy Africa.
Az egyetemi tanár szerint, a 2024-es általános választás a fiatal szavazók megnyeréséért folytatott harc lehet. Ha ez a helyzet, akkor az ANC-nek friss imázsra van szüksége, amely kevésbé támaszkodik az apartheid-rezsim elleni felszabadító mozgalom történelmére. Jobban kell tükröznie a potenciális támogatók érdekeit és törekvéseit: munkanélküli fiatalokét, az erőszak által fenyegetett nőkét, az anyagilag megszorult középosztályét, valamint a zsúfolt és borzalmas körülmények között élőkét - mondta a tanár.
Jobban fogunk élni - ígéri a kormánypárt
A kormánypárt választási kampányát február 24-én indította el a keleti KwaZulu-Natal tartomány tengerparti városában, Durbanben - számolt be róla a Reuters. A pátvezér Cyril Ramaphosa, aki az ország elnöke is egyben, természetesen az elmúlt három évtized sikereire építene, és megígérte, hogy megoldja a magas munkanélküliség, a bűnözés és a szegénységi égető problémáit. A város stadionjában tartott nagygyűlésen, ahol a tömeg az ANC fekete, zöld és arany színeibe öltözött, Ramaphosa megígérte, hogy „jobban fogunk élni”, már ha pártja ismét megnyeri a választást - emelte ki a BBC.
Afrika legiparosodottabb gazdasága több mint egy évtizede alig növekedett, 2012 óta átlagosan 0,8 százalékos bővülést ért el. A munkanélküliség 32,1 százalékra emelkedett 2023 negyedik negyedévében a négy évvel korábbi 29,1 százalékról - az elnök hivatali idejének elején. Emellett az ország egyre súlyosabb áramszünetekkel szembesült, mivel az állami energiaszolgáltató, az Eskom öregedő széntüzelésű erőműveket működtet.
Miután - Jacob Zuma 2018-as leváltását követően - megnyerte a választást a megújulás és a felépülés jegyében, Ramaphosa küzdött azért, hogy érdemi javulást érjen el a bűnözés, a korrupció és a gazdasági növekedés terén. A 71 éves elnök, aki második ciklusára készül, választási kiáltványban vázolta fel pártja prioritását. Ezek között szerepel egy foglalkoztatási program a munkanélküliség leküzdésére, a gazdasági növekedés ösztönzése, valamint a magas megélhetési költségek letörése a támogatott alapszolgáltatásokhoz való jobb hozzáférés révén. Azonban, mivel sok dél-afrikai kiábrándult a pártból - amire reagálni kellett - Ramaphosa elismerte, hogy „tévedéseket" követett el.
Az elnök figyelmeztetett, hogy „vannak olyan erők, amelyek arra törekszenek, hogy ezt a választást a demokrácia fejlődésének megsemmisítésére használják fel. Kulcsfontosságú, hogy együtt védjük meg nehezen kivívott szabadságunkat!” - mozgósított a pártvezér.
Demokrata kihívás jobbról
A domináló kormánypárt kihívói között két nagyobb pártot találunk. Kettejük közül a nagyobb a Demokrata Szövetség (DA), amely centristának definiálja magát és elődje a dél-afrikai fehérek pártja volt. A párt, amelyet John Steenhuisen vezet, az ország nyugati felében, ahol többen beszélik a volt gyarmatosító hollandok helyi nyelvváltozatából önnálló nyelvvé vált afrikaans nyelvet, sokkal népszerűbb. A brit parlament könyvtára által is idézett közvélemény-kutatások szerint a Demokrata Szövetség egyre nagyobb támogatottságot élvez. Tavaly hat hónap alatt hét százalékponttal nőtt, a márciusi 24 százalékról októberre 31 százalékra. A Demokrata Szövetség köré szerveződően hét ellenzéki párt fogott össze a kormányzó ANC megbuktatása érdekében. Bár mindegyik párt külön-külön indul a választáson, megegyeztek egy „közös jövőképben” Dél-Afrika kormányzására, ha együttesen megszereznék a mandátumok többségét. Választási megállapodásukat „moonshot” (holdra szállás) koalícióként is ismerik.
Választási pártkiáltványában a DA egy egyszerű üzenetet fogalmazott meg: „Hazánk válságban van” - írja a BBC. Kétmillió új munkahely létrehozását, az áramkimaradások megszüntetését és az erőszakos bűnözés felére csökkentését ígérték. A DA liberálisabb gazdasági megközelítést szeretne, beleértve a privatizációt is, különösen az energiaszektorban.
„Marxista-leninisták" támadnak balról
Az ANC egykori ifjúsági vezetője, Julius Malema által vezetett párt, a Gazdasági Szabadságharcosok (EFF) „a gazdasági emancipációt célzó radikális és militáns mozgalomnak” és „internacionalista felfogású antiimperialista és baloldali" pártnak írja le magát, amely a marxista-leninista hagyományból is merít.
Politikai elemzők szerint, írja a brit parlament, az EFF az ország harmadik legnagyobb politikai pártjává vált azáltal, hogy „ellopta az ANC köpenyét”, azaz a radikális ellenzék pozíciójába helyezte magát. Ongama Mtimka, a Nelson Mandela Egyetem munkatársa és Gary Prevost, a College of Saint Benedict és a Saint John's University emeritus professzora szerint „a földkérdésekre és a munkahelyekre való összpontosítása lehetővé teszi a fekete dél-afrikai szavazók számára, hogy az ANC-ről az EFF-re váltsanak anélkül, hogy megváltoztatnák politikai irányultságukat.”
A földkérdésnél érdemes egy kicsit elidőznünk, hiszen azt kommunista módon kívánják megoldani. A tüzes retorikájáról és rendíthetetlen elszántságáról ismert pártvezető Julius Malema kijelentette, hogy pártja ellentételezés nélkül kisajátítja a földeket. Talán nem véletlenül vádolták azzal, hogy az általa is énekelt „öld meg a búrt” nótát talán szó szerint értené. A közvetlen kisajátításokat célzó, radikális álláspont közvetlen kihívást jelent a jelenlegi kormánypárt, az Afrikai ANC számára, amelyet Malema azzal vádol, hogy akadályozza ennek az indítványnak a parlamenti elfogadását. A szegény feketék körében sokak számára csábító lehet az ingyen farmhoz jutás ígérete.
Mit mutatnak a friss számok?
A választói preferenciát a tavalyi év végén mérte fel a Change Starts Now új politikai formáció. A területi különbségeket is feltáró kutatás jobb értelmezhetőségéért vessünk egy pillantást Dél-Afrika tartományaira!
Hacsak nem történik valami váratlan, a választások utáni Dél-Afrika formája már meglehetősen világos - ismerteti a Change Starts Now felmérését a Witwatersrand Egyetem: egy megsérült és visszahúzódó ANC, jóval az 50 százalékos határ alatt - tavaly év végén 42 százalék a szavazni szándékozó regisztrált szavazók körében -, de az ANC még mindig nagyobb, mint bármely más párt. A DA (19 százalék) és az EFF (16 százalék) a szavazatok kevesebb mint ötödét szerezné meg. A régebbi kisebb pártok közül sokan haldokolnak, a maradék pedig apró töredékszavazatokon osztozik. Az elemzés feltárja hogy a kormányzó ANC majdnem minden tartományban elvesztette abszolút többségét, azonban Nyugat-Fokföld (Western Cape) kivételével még mindenütt vezet.
A települések különbségét is bemutatja a felmérés. Jól látható, hogy minnél kisebb a település, annál nagyobb a kormánypárt előnye. Azaz a régi hagyományokra építő ANC vidéken a legnépszerűbb.
A dél-afrikai egyetem egy Antonio Gramsci idézetet tett az elemzés ismertetőjének mottójául: „a régi világ haldoklik, az új most éli szülési fájdalmait” azonban a folytatását már nem tette hozzá: „a jelen a szörnyek ideje”.
Reméljük, nem így lesz.