7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Dél-Afrika újabb intézkedést kért a hágai bíróságtól a tervezett izraeli támadások miatt. Mire fel ez a fokozott szerepvállalás?

Dél-Afrika kedden felkérte a hágai Nemzetközi Bíróságot (ICJ) annak mérlegelésére, hogy Izrael további terve gázai offenzívájának Rafah városára való kiterjesztésére, vajon további sürgősségi intézkedéseket igényel-e a palesztinok védelme érdekében – jelentette a Reuters hírügynökség.

A Nemzetközi Bíróság (ICJ) – a Dél-Afrika által indított perben – január 26-án arra utasította Izraelt, hogy tegyen meg minden tőle telhető intézkedést annak megakadályozására, hogy csapatai népirtást kövessenek el a gázai palesztinok ellen.

Palesztinok túlélni próbálnak Gáza romjai közt. Fotó: Abed Khaled/AP
Palesztinok túlélni próbálnak Gáza romjai közt. Fotó: Abed Khaled/AP

Izrael – a Hamasz ellen Gázában indított háborúját érintő – minden népirtással kapcsolatos vádat visszautasított és arra kérte a bíróságot, hogy vesse el az ügyet, mondván, tiszteletben tartja a nemzetközi jogot, és joga van megvédeni magát.

Izrael most azt tervezi, hogy kiterjeszti szárazföldi támadását Rafah felé, ahol több mint egymillió palesztin keresett menedéket a Gázai övezet nagy részét elpusztító offenzíva elől, amit Izrael a Hamász fegyvereseinek október 7-ei, az országba behatoló támadása után indított.

„A dél-afrikai kormány… [február 12-én] benyújtott kérelmében súlyos aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az Izrael Állam által bejelentett példátlan katonai offenzíva Rafah ellen további nagyléptékű gyilkosságokhoz, károkhoz és pusztításhoz vezetett már és a jövőben is így lehet” – emelte ki a dél-afrikai elnökség közleményében.

„Ez súlyosan és helyrehozhatatlanul sértené a népirtásról szóló egyezményt és a Bíróság január 26-i végzését” – állította Dél-Afrika.

A Reuters hozzáteszi, hogy egyes korábbi esetekben a Nemzetközi Bíróság további sürgősségi intézkedéseket rendelt el, amikor a megváltozott körülmények ezt indokolták. A bíróság azonban még nem döntött a Dél-Afrika által indított ügy lényegéről – arról, hogy történt-e népirtás Gázában. Izraelnek egy hónapot adott, hogy beszámoljon a népirtást megelőzendő intézkedéseiről.

Dél-Afrika fekete történelme

Ahogy a Foreign Policy főszerkesztő-helyettese, Sasha Polakow-Suransky is megjegyzi, az 1980-as évek végén, az apartheid rendszer összeomlásának idején – amikor az Egyesült Államok szankciói elkezdtek hatni és Pretoria belső felkeléssel és külső háborúval küzdött a szomszédos Angolában és a hamarosan függetlenné váló Namíbiában – Izrael katonai szempontból mentőöv volt számára. Izraeli tábornokok és katonai tanácsadók is jártak az afrikai frontvonalakra. Ariel Sharon akkori izraeli védelmi miniszter sürgette a Nyugatot, hogy adjanak el fegyvereket Dél-Afrikának.

„[A feketék] úgy akarják megszerezni az irányítást a fehér kisebbség felett, ahogy az arabok itt akarják megszerezni az irányítást felettünk. És nekünk is, akárcsak a dél-afrikai fehér kisebbségnek, cselekednünk kell, hogy megakadályozzuk, hogy átvegyék az uralmat felettünk” – érvelt egykor az Izraeli Védelmi Erők volt vezérkari főnöke, Raful Eitan.

Ez a történelmi tapasztalat talán érthetővé teszi, hogy miért szimpatizálnak a dél-afrikai országban sokan a palesztinokkal, és tekintik ügyüket szinte a sajátjukénak. Már korábban is felléptek Izrael palesztin-politikájával szemben.

Ahogy arról az arab al-Dzsazíra beszámolt, Naledi Pandor dél-afrikai külügyminiszter már 2022 júliusában felszólította az ENSZ-t, hogy nyilvánítsa Izraelt „apartheid állammá”. A dél-afrikai kormány aggodalmának adott hangot amiatt, hogy „Ciszjordánia jelentős részének” Izrael általi folyamatos megszállása és az ottani új telepek létrehozása „kirívó példái a nemzetközi jog megsértésének”.

„A palesztin eset Dél-Afrika saját faji szegregáció és elnyomás történetének tapasztalatait idézi fel” – emlékeztetett a dél-afrikai külügyminiszter, Naledi Pandor az afrikai palesztin missziók vezetőinek találkozóján, Pretoriában.

Az apartheid katonái elveszteték háborújukat. Fotó: John Liebenberg
Az apartheid katonái elveszteték háborújukat. Fotó: John Liebenberg

A külügyminiszter asszony muzulmán hitre tért

Dél-Afrika elnyomott palesztinok melletti kiállását leglátványosabban a Pandor fellépései fejezik ki. A politikus 1953. december 7-én született Durban városában, a déli Natal tartományban. Gyermekkorában Botswanában élt és itt kezdett egyetemre járni. Mester fokozatot szerzett oktatásból a Londoni Egyetemen és később nyelvészetből a fokföldi Stellenbosch Egyetemen. Doktori fokozatát, az ország oktatási rendszerének poszt-apartheid átalakításáról, a Pretoriai Egyetemen védte meg 2019-ben. Volt az afrikai ország oktatási minisztere (2018-2019) és technológiai miniszter is (2014-2018).

Naledi Pandor kiáll a palesztinok védelmében. Fotó: Michel Porro/Getty Images
Naledi Pandor kiáll a palesztinok védelmében. Fotó: Michel Porro/Getty Images

Sharif Joseph Pandorhoz ment feleségül, akivel még Botswanában ismerkedett meg. Négy gyermekük van. Ami témánk szempontjából érdekes lehet, hogy házasságához áttért a muszlim hitre. A politikai elemző, Sara Gon a miniszterasszony 2019-es kinevezése után a South African Jewish Reportnak nyilatkozva elmondta, hogy szerinte Pandor hevesen Izrael-ellenes, amire példaként azt hozza fel, hogy a politikus az elsők között volt az Afrikai Nemzeti Kongresszus tagjai között, aki fellépett az izraeli követség lefokozása mellett már 2018 februárjában. A szakértő szerint Pandor egyre komolyabban veszi a hitét.

A YouTube-on is elérhető videó tanúsága szerint a külügyminiszter a Fokvárosi Al-Kudsz (Jeruzsálem arab neve) mecsetben idén február elején tett látogatása idején két mondást (hadíszt) is idézett Mohammed prófétától, amelyek arról szólnak, hogyan kell a muszlimoknak fellépni az elnyomottak érdekében és az elnyomóikkal szemben. Hitének nyilvános felvállalása talán még érthetőbbé teszi elkötelezettségét a palesztin ügy mellett.

A célcsoport a Nyugat közvéleménye?

A Foreign Policy főszerkesztő-helyettese szerint azonban Dél-Afrikának a történelmi háttere miatt más oka is van arra, hogy a Nemzetközi Bírósághoz fordult. Mégpedig a nemzetközi hírnevének helyreállítására való törekvés, mivel az apartheid rezsim bukását követő kedvező erkölcsi megítélése megtépázódott, legalábbis Nyugaton – tehetjük hozzá. „Ezt a hírnevet azonban csorbította a tekintélyelvű rezsimekkel éveken át tartó meghitt viszony, az emberi jogok megsértőinek el nem ítélése és a nemzetközi jog szerinti felelősség alóli kibújás” – írja. Az új helyzet azonban erkölcsileg felértékeli az országot.

„Azzal, hogy fel mer vállalni egy radioaktív globális problémát, amelynek megvitatása Washingtonban gyakorlatilag verboten [betiltott], de amely erőteljes érzelmeket ébreszt szerte az iszlám világban és messze azon túl is, Pretoriát ismét hősiesnek tekintik” – érvel Sasha Polakow-Suransky.

Valóban, Palesztina elismerése gyakorlatilag teljes, természetesen a Nyugat országait kivéve, bár a szovjet örökség sok helyen látható a kelet-európai országokban. Egyetérthetűnk a Foreign Policy újságírójával, Dél-Afrika fő eredménye a Nemzetközi Bírósághoz való fordulásával az, hogy a Nyugat közvéleménye is fokozottan kénytelen a gázai – sajnos, tömeges – gyilkosságok témájával foglalkozni. Így nem igazán lehet a kérdést kizárólag a Hamasz szélsőségesei elleni indokolt fellépésként kezelni.

Várjuk, hogy Izrael mit tesz a bírósági döntés értelmében, milyen intézkedésekről számol majd be, ennek mi lesz a hatása – és legfőképp hogyan reagál erre majd a Nyugat közvéleménye.

A zölddel jelzett országok elismerik Pelesztinát. Ábra: Visual Capitalist
A zölddel jelzett országok elismerik Pelesztinát. Ábra: Visual Capitalist

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG