Az amerikai kormány szerdán javaslatot tett Ukrajnának, amelyben azt kérte, hogy Kijev adja át ásványi erőforrásainak 50 százalékát az Egyesült Államoknak. A javaslatot Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter vitte Kijevbe, amikor találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Egy magas rangú ukrán tisztviselő szerint a dokumentumot mindössze négy órával a találkozó előtt kapta meg az ukrán vezetés, és Bessent ragaszkodott ahhoz, hogy Zelenszkij azonnal írja alá. Az ukrán elnök ezt elutasította.
A javaslat meglepetést keltett ukrán és európai diplomáciai körökben. Egy magas rangú ukrán tanácsadó szerint az ajánlat mértéke „megdöbbentő” volt, azt az európai gyarmatosítás korszakához hasonlította. Egy másik ukrán tisztviselő ironikusan megjegyezte, hogy az ország vezetői szinte bármit hajlandóak lennének megfontolni, hogy fenntartsák az amerikai támogatást, még egy hatalmas ukrán tojásszállítmányt is, utalva az Egyesült Államokban megugrott tojásárakra.
Donald Trump a múlt héten beszélt arról, hogy az Egyesült Államok szeretné biztosítani hozzáférését Ukrajna „ritkaföldfémjeihez”. A Washington Post cikke szerint Kijevben és Washingtonban is zavart keltett a kijelentés, mivel Ukrajna nem számít jelentős ritkaföldfém-termelőnek. Egy ukrán tanácsadó szerint valójában más nyersanyagokra, például lítiumra, grafitra és uránra vonatkozott az amerikai igény.
Fotó: MTI/EPA/Mohamed Badra
Pénteken Zelenszkij Münchenben találkozott JD Vance amerikai alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel. A megbeszélést több órával el kellett halasztani Rubio repülőgépének műszaki hibája miatt, ami időt adott Kijevnek egy ellenjavaslat kidolgozására. Az ukrán vezetés olyan megoldást keres, amely biztosítja az amerikai befektetők hozzáférését az ország természeti erőforrásaihoz, ugyanakkor garanciákat ad Ukrajnának biztonsága szempontjából.
Zelenszkij szombaton újságíróknak azt mondta, hogy a Trump-kormányzat javaslata még nincs kész, és azért nem fogadta el, mert az nem tartalmazott biztonsági garanciákat Ukrajna számára. „Meg tudjuk beszélni a profit elosztását, ha világosak a biztonsági garanciák. Egyelőre ezt nem láttam a dokumentumban” – mondta.
Volodimir Landa, a Kijevi Gazdasági Stratégiai Központ vezető közgazdásza szerint Ukrajna számára fontos, hogy nemzetközi együttműködés révén használja ki ásványkincseit, mert ez segítheti a háború utáni béke fenntartását. „A megállapodásnak minden fél számára nyereségesnek kell lennie, nem pedig úgy kinéznie, mint egy jóvátétel” – fogalmazott.