6p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Harris még soha nem találkozott Trumppal, magyar idő szerint szerda hajnal lesz az első alkalom, hogy egy teremben tartózkodnak. A legnagyobb hiba, amit Trump elkövethet, hogy ha túlságosan magabiztosan és lekezelően lép föl a vita során. Káncz Csaba jegyzete.

Kedd este - magyar idő szerint már szerdán - a pennsylvaniai Philadelphiában tartandó tévévita lesz az első összecsapás a két amerikai elnökjelölt között. Aki hajlik arra, hogy alábecsülje a televíziós elnökjelölti viták befolyását a választói attitűdökre, az ne feledje, hogy a legutóbbi, június 28-i vita az elmúlt évtizedek legnagyobb választások előtti politikai földrengését eredményezte az Egyesült Államokban.

A Donald Trumppal folytatott tévévitában nyújtott katasztrofális teljesítmény önmagában nem távolította el Joe Bident az elnökjelöltségért folyó versenyből. De ha erre a vitára nem került volna sor, valószínűleg ma is Biden lenne a demokrata jelölt, nem pedig az alelnöke, Kamala Harris.

A szeptember eleji választói attitűdök alapján a vitának várhatóan nem lesz jelentős hatása. Bár a regisztrált szavazók háromnegyede mondta azt, hogy megnézi a 90 perces vitát, csak valamivel kevesebb mint 30 százalékuk mondta azt, hogy nagyon, vagy valamennyire fontos lesz a szavazatuk eldöntésében.

Nagy hiba lenne, ha Trump elbízná magát
Nagy hiba lenne, ha Trump elbízná magát
Fotó: EPA/Doug Mills

Ráadásul szinte minden eltökélt szavazó (Kamala Harris 96 és Donald Trump 95 százaléka) azt mondta, hogy már eldöntötte, kire fog szavazni, és ez nem fog változni. De miért kell ezeket az adatokat fenntartásokkal kezelni?

Miért hasznos a televíziós vita?

Hiszen ha most, két hónappal a választások előtt ennyire szilárdan elszántak, akkor miért is van szükség a tévévitára? Pontosabban, miért tesznek a választási táborok olyan nagy erőfeszítéseket, hogy felkészítsék jelöltjeiket egy hagyományos televíziós műsorra, amely nélkül a kampány lehetetlen lenne?

Nos azért, mivel joggal kételkedhetünk abban, hogy a választók valóban szilárdan meg vannak győződve arról, hogy kire fognak szavazni, ahogyan azt ma állítják.

A kampánystratégák jól tudják, hogy a televíziós viták gyakran maradandó benyomást hagynak a választókban, és potenciálisan befolyásolhatják a politikai preferenciáikat.

Az 1988 és 2016 közötti elnökválasztások rövid története megerősíti, hogy a televíziós viták bizony nagyban formálták a választók hozzáállását. Mind a nyolc ciklusban, kivéve 1996-ot (Clinton/Dole), a választók mintegy kétharmada mondta azt, hogy a televíziós viták segítettek abban, hogy eldöntsék, kire szavazzanak.

Ha a két elnökjelölt közötti televíziós leszámolást látványosságnak tekintjük, amely meghatározza a győztest és a vesztest, anélkül, hogy mélyen belemerülnénk az elhangzottak tartalmába, akkor észszerűnek tűnik, hogy Trumpnak nagyobb esélye van.

Trump sértegeti Harrist

A Harris elleni provokatív sértegetések eddig uralják Trump kampányát, és ez egyértelműen kifizetődőnek tűnik, tekintve a még mindig magas támogatottságát.

Egy rövid tévépárbajban, amelyben technikailag 45 perc áll a rendelkezésére, több hely jut Trump számára az ellenfele elleni verbális támadásaihoz, mint politikájának hosszabb kifejtésére. Ez egy olyan terület, ahol a volt elnök jól érzi magát, mert nemcsak a színpadi szerepléshez van tehetsége, hanem erős egójával erős verbális ütéseket tud kiosztani.

Ugyanakkor Trump fegyelmezetlensége - ahogyan nem követi stratégái tanácsait - jelentős kockázatot jelent, és potenciálisan elszalasztja az esélyt, hogy megnyerje a bizonytalan szavazókat, ami mindkét párt számára kulcsfontosságú cél.

A legnagyobb hiba, amit Trump elkövethet a mai vitán, hogy ha túlságosan magabiztosan lép föl. Az előző, június 28-i, Bidennel való leszámoláskor kiütötte ellenfelét, és kirúgta őt a versenyből.

De a mai vita nem fog hasonlítani a június végihez. Hiszen a demokraták lecserélték jelöltjüket, és Harrisnek megfelelő kampányt terveztek. Biden már nem Trump ellenfele, de vajon Trump tényleg tisztában van ezzel az alapvető változással?

Harris kockázatai

Harris még soha nem találkozott Trumppal, most lesz az első alkalom, hogy egy teremben tartózkodnak. Ez hátrányt jelenthet az amerikai alelnök számára.

Harris hetek óta nyomás alatt áll, amiért nem hajlandó sajtótájékoztatót tartani, így elkerüli a kérdések záporát. Ez azt a látszatot kelti, hogy bizonytalan a politikájának védelmében. A CNN-nek adott legutóbbi interjúja nem sokat változtatott ezen a benyomáson.

Ebben a tekintetben a televíziós vita nem fog változtatni semmin, mert korlátozza a közvetlen konfrontációt (a mikrofonok elnémulnak, amíg az ellenfél beszél). A legnagyobb kezdeti előnye a demokrata párti jelöltnek azonban éppen az, hogy megválaszthatja, milyen megközelítéssel száll szembe Trumppal. Bármit is választ, az meglepetés lesz a republikánus jelölt számára.

Trump az elmúlt időszakban következetesen lekicsinyelte Harrist, és a mostani tévévitában könnyen megismételheti korábbi sértéseit („holdkóros”, „kommunista” és „szemét”).

Harrisnél viszont fennáll a veszélye annak, hogy a vitában megismétli a legegyszerűbb kérdésekkel kapcsolatos zavarodottságát és kitérési manővereit, ami a CNN-en történt vele, amikor láthatóan küszködött egy egyszerű kérdésnél: „Mit fog tenni az első napon, ha Ön lesz az Egyesült Államok elnöke?”

Hogyan állnak most?

A The New York Times új közvélemény-kutatást tett közzé, amely szerint Trump 48, Harris pedig 47 százalékon áll - azok körében, akik nemcsak szavazásra jogosultak, hanem valószínűleg szavazni is fognak november 5-én.

A felmérés szerint a potenciális szavazók 28 százaléka mondta azt, hogy többet szeretne tudni Harrisről, míg Trumpról csak 9 százalék. Emellett a valószínű szavazók 47 százaléka szerint Harris túl baloldali, míg a valószínű szavazók 32 százaléka szerint Trump túl konzervatív.

A New York Times/Siena közvélemény-kutatásait különösen megbízhatónak tartják, és az elmúlt években kiemelkedő szerepet játszottak az amerikai politikában - különösen az adománygyűjtésben bekövetkezett fordulatokhoz kötik őket.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Szlovák repülővel mentettek ki magyarokat Libanonból
Privátbankár.hu | 2024. október 5. 15:05
9 magyar és egy libanoni családtag került biztonságba.
Nemzetközi Katasztrófa fenyeget, ha a szennyezett víz eljut Kijevbe
Privátbankár.hu | 2024. október 5. 14:42
Az ukránok szerint az északi és keleti folyókat tudatosan szennyezik az oroszok. A halpusztulás már tény, az élővilág egésze súlyosan károsodhat. Még mindig nyögik a déli Herszon megyében lévő kahovkai víztározó felrobbantása miatti terheket.
Nemzetközi Őrületes esélyek az amerikai elnökválasztáson - itt vannak a legfrissebb számok
Privátbankár.hu | 2024. október 5. 13:32
Elképesztően szoros a verseny, csak a legbátrabb hazárdjátékosok mernének nagy összegben fogadni a végeredményre - bár az amerikaiknak van egy egész erős tippjük arra, ki fog nyerni.
Nemzetközi Félelmetes fegyverrel pusztíthattak el az ukránok egy orosz tankot - videó
Privátbankár.hu | 2024. október 5. 12:13
Egy videó tanúsága szerint "tűzokádó" drónnal csaptak le egy tankra.
Nemzetközi Amerika üzent Izraelnek: el a kezekkel az olajlétesítményektől!
Privátbankár.hu | 2024. október 5. 09:37
Joe Biden szerint az izraeliek még nem jutottak döntésre egy Irán elleni katonai csapásról, de az amerikai elnök a Fehér Ház sajtótájékoztatóján azt mondta, Izraelnek nem az iráni olajlétesítményeket kellene célpontnak választania.
Nemzetközi Amerika is légicsapást indított - elítélt egy izraeli támadást az ENSZ
Privátbankár.hu | 2024. október 4. 19:57
Pénteken is zajlottak az események a közel-keleti konfliktusban. Összefoglaló.
Nemzetközi Ukrajna gyilkolhatott meg egy kollaboránst
Privátbankár.hu | 2024. október 4. 17:41
Az orosz és az ukrán hatóságok is megerősítették, hogy pénteken autóbomba-támadásban meghalt az Oroszország által ellenőrzött dél-ukrajnai, zaporizzsjai atomerőmű biztonsági főnöke.
Nemzetközi A Hamász vezér nem bánta meg, az október 7-i támadást
Privátbankár.hu | 2024. október 4. 16:51
Közel egy évvel az Izrael ellen indított, rendkívül brutális támadás után sem bán semmit.
Nemzetközi Szijjártó Péter fontos bejelentést tett: magyarokat hoznak haza Libanonból
Privátbankár.hu | 2024. október 4. 15:25
Szlovákia segít a hazahozatalukban.
Nemzetközi Donald Trump megint nem fogta vissza magát
Privátbankár.hu | 2024. október 4. 14:34
A volt elnök nagyon csúnyát migránsozott.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG