A BBC ukrán közlés alapján arról ír, hogy négy ember meghalt, további huszonegy pedig megsérült, amikor orosz dróntámadás érte a közép-ukrajnai Dnyiprót. A régió kormányzója, Szerhij Liszak közölte: a péntek esti támadásban egy étteremkomplexum és több lakóépület is lángra kapott.
Liszak szerint több mint húsz drónt küldtek a város ellen, ezek többségét azonban lelőtték. A támadás után készült felvételeken tűzoltók láthatók, amint a kigyulladt épületeket próbálják megfékezni, az utcákon pedig üvegszilánkok és törmelékek hevernek.
Dnipro city. Russians attacked a restaurant and a hotel. People were relaxing there on Friday.
— Денис Казанський (@den_kazansky) March 28, 2025
Terrorism. Intentional killing of civilians pic.twitter.com/aM5cEDnBXs
Éjszaka több más ukrajnai régióban is megszólaltak a légiriadók, köztük a fővárosban, Kijevben is. A BBC szerint egyelőre nem ismert, hogy ezekben a térségekben történt-e személyi sérülés.
Az orosz védelmi minisztérium szerint eközben három ukrán drónt fogtak el vagy lőttek le az oroszországi Belgorod régió felett.
Péntek esti videóüzenetében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ismét azzal vádolta Oroszországot, hogy ukrán energetikai infrastruktúrát támad – megsértve azt az ideiglenes moratóriumot, amelyről a hónap elején az Egyesült Államok részvételével folytatott tárgyalások során állapodtak meg.
Moszkva ugyanakkor többször is Ukrajnát tette felelőssé az orosz energiaszektor elleni támadásokért.
A BBC szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök a héten azt javasolta, hogy Ukrajnát ideiglenesen helyezzék ENSZ-felügyelet alá annak érdekében, hogy – szavai szerint – „alkalmasabb” kormányt választhassanak. A lépést a Kreml újabb kísérletének tekintik Kijev legitimációjának megkérdőjelezésére, amit Ukrajna szövetségesei elítéltek.
Ukrajna „őrült” ötletnek nevezte Putyin javaslatát, és azzal vádolta az orosz elnököt, hogy ezzel próbálja hátráltatni a Donald Trump amerikai elnök által támogatott tűzszüneti megállapodás felé vezető folyamatot.
Az Egyesült Államok kedden közölte, hogy a felek korlátozott tűzszünetben állapodtak meg a Fekete-tengeren. Moszkva azonban ezután feltételek listáját tette közzé, köztük a nyugati szankciók egy részének feloldását, ami aggodalmat keltett azzal kapcsolatban, hogy Oroszország esetleg szándékosan próbálja megakadályozni a tűzszünet felé vezető lépéseket.
A BBC idézi Emmanuel Macron francia elnök csütörtöki bejelentését is, eszerint Franciaország és az Egyesült Királyság előrelépéseket tett egy úgynevezett „elrettentő erő” ukrajnai bevetésének előkészítésében. Az erről szóló javaslatot a „hajlandók koalíciójának” párizsi csúcstalálkozóján vitatták meg, amelyen több mint harminc Ukrajnát támogató ország képviseltette magát. Moszkva újra figyelmeztetett arra, hogy bármilyen európai csapatok ukrajnai jelenléte elfogadhatatlan lenne, és az ilyen egységeket a Kreml szerint jogos célpontnak tekintenék.