A koalíciós válságba került német kormány elleni azonnal bizalmi szavazás megtartását sürgette csütörtökön Friedrich Merz, az ellenzéki Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője.
„Egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy Németországban több hónapig többség nélküli kormányunk legyen”
– jelentette ki Merz Berlinben, a parlament CDU/CSU-frakciójának rendkívüli ülése után. Hozzátette, hogy álláspontja szerint már januárban meg kellene tartani az előrehozott választásokat is.
A koalíciós válság azt követően alakult ki, hogy Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár és a Német Szabaddemokrata Pártot (FDP) vezető Christian Lindner pénzügyminiszter között vita alakult ki a gazdaság- és költségvetési politika jövőbeni irányvonaláról, és Scholz szerdán menesztette Lindnert a kabinetből. Ezt követően Christian Dürr, az FDP frakcióvezetője bejelentette, hogy pártjának valamennyi minisztere benyújtja lemondását. Ezzel a kormány kisebbségbe került.
A közlekedési tárcát vezető Volker Wissing mindazonáltal csütörtökön azt jelentette be, hogy továbbra is hivatalában kíván maradni, azonban ennek érdekében kilép az FDP-ből. Hozzátette, hogy nem lép be más pártba, hanem párton kívüli tagként venne részt a kormányban, és az FDP alapértékeitől „nem távolodik el”.
Olaf Scholz még csütörtökön találkozik Friedrich Merzcel, hogy megvitassák a következő lépéseket.
Frank-Walter Steinmeier államfő csütörtökön azt közölte, hogy készen áll új választások kiírására, amint erről megállapodás születik. Az elnök egyúttal „észszerű és felelős” döntésekre kérte a pártok vezetőit a koalíciós válsággal kapcsolatban.
Robert Habeck gazdasági miniszter a harmadik koalíciós partner, a Zöldek nevében közölte, hogy pártja marad a kormányban, és segíteni kíván a politikai stabilitás biztosításában.
Bejelentették azt is, hogy Christian Lindner helyét Scholz eddigi tanácsadója, a szociáldemokrata Jörg Kukies veszi át a pénzügyi tárca élén.
(MTI)