5p

Az EU gazdasági és biztonsági érdekeinek védelme a kínai-orosz partnerség és Kína Tajvannal szembeni provokációi miatt egyre kiemeltebb szerephez jut. A Bizottság fellépése már nem csak védekező, hanem egyre inkább támadó jellegű. Káncz Csaba jegyzete.

A legutóbbi, tavaly decemberi EU-Kína csúcstalálkozó a kölcsönös kapcsolatok patthelyzetéről árulkodott, amit szimbolikusan az is megerősített, hogy nem született zárónyilatkozat (ellentétben a 2020-as és 2022-es csúcstalálkozókkal). Minden jel szerint az idén júniusban esedékes európai parlamenti választások, valamint a novemberi amerikai elnök- és kongresszusi választások előtt a két fél kiváró magatartást tanúsít.

A kapcsolatokat tovább bonyolítja Kína nehéz gazdasági helyzete, ami Pekinget arra készteti, hogy erőteljesebben és kedvezőtlenebbül reagáljon az EK kínai szervezetekkel kapcsolatos terveire és intézkedéseire.

Emmanuel Macron francia elnök, Hszi Csin-ping kínai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság szóvivője – az EU már nem csak védekezik. Fotó: Facebook/Európai Bizottság
Emmanuel Macron francia elnök, Hszi Csin-ping kínai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság szóvivője – az EU már nem csak védekezik. Fotó: Facebook/Európai Bizottság

A Bizottság lépései

Az Európai Gazdasági Biztonsági Stratégia (EESS) szerint a kockázatcsökkentés kulcsa az, hogy a kormányok a vállalkozásokkal együttműködve azonosítsák a Kínától való függés területeit. Ezzel egyidejűleg az Európai Bizottság vizsgálatokat folytat a Kínából érkező tisztességtelen verseny miatt (ezek közül néhány már további vámok kivetéséhez vezetett), és a panaszokat a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elé terjeszti.

2023 novemberéig az Európai Bizottság 17 vizsgálatot indított Kínából származó termékekkel kapcsolatban, többek között elektromos autókkal, PET-palackokkal és tehergépkocsi-abroncsokkal kapcsolatban.

A Bizottság további kezdeményezései közé tartozik idén januártól a kifelé irányuló befektetések nyomon követésére irányuló munka (azaz a tagállamok Kínában lévő tőkekitettségének vizsgálata az EU stratégiai érdekeihez képest), valamint az Unióban lévő befektetések értékelésének kiterjesztése a tágabb uniós biztonsági háttérrel való összevetése. Ide tartozik továbbá az exportellenőrzésről szóló vita elmélyítésére és a többek között kettős felhasználású (polgári/katonai) termékekkel foglalkozó kutatási ágazat védelmének megerősítésére irányuló javaslat is.

Az EU számára egyre nagyobb jelentőséggel bírnak a Kína Oroszországnak nyújtott támogatásából eredő hibrid fenyegetések. Ez vezetett ahhoz, hogy több kínai vállalatot is bevontak az idén februárban elfogadott tizenharmadik, Oroszországgal szembeni szankciócsomagba.

A Bizottság megpróbálja összeegyeztetni a kockázatcsökkentő intézkedéseket a kínai gyártók dominanciájával, például az elektro-mobilitási és a foto-voltaikus iparban. Október 2023-ban aztán közzétette a kritikus technológiák listáját, amelyek fejlesztéséhez többek között Kínából származó nyersanyagok kiemelten fontosak az EU-ban.

Kínai szempontok

Kína a maga részéről kijelenti, hogy kész megerősíteni az együttműködést az EU-val, függetlenül az Unió kínai-orosz kapcsolatokkal kapcsolatos állításaitól, vagy a Tajvannal szembeni eszkalációtól. Idén februárban Vang Ji külügyminiszter nyilvánosan az EU-t és Oroszországot jelölte meg a kínai külpolitika legfontosabb irányaként. Ezt még ugyanebben a hónapban a müncheni biztonsági konferencián, valamint franciaországi és spanyolországi látogatásai során is megerősítette.

Kína igyekszik megakadályozni az EU-ba irányuló export csökkenését, ami Peking számára rendkívül fontos cél, tekintettel a kínai gazdaságban többek között a fogyasztás ösztönzésével kapcsolatos problémákra. A kockázatcsökkentéssel szembeni kiszolgáltatottság csökkentése érdekében - például az elektromos autóiparban - Kína megpróbálja az EU-ban elhelyezni beruházásait.

A szegmens egyik globális vezető vállalata, a BYD Magyarországon tervezi első elektromosautó-gyárának felépítését. Egy másik kínai cég, a Geely, hasonló jellegű beruházást tervez a lengyel Izera elektromosautó-programban.

A kínai hatóságok arra is igyekeznek ösztönözni az uniós vállalatokat, hogy munkahelyek teremtése és a kínai gyártók kompetenciáinak fejlesztése érdekében Kínában fektessenek be. A korábbi ilyen jellegű együttműködéseknek köszönhetően egyes kínai vállalatok a "Made in China 2025" tervben előirányzottnál gyorsabban növelték piaci részesedésüket az országban - a külföldi gyártók rovására. Kína azonban jelezte, hogy kész korlátozni a nyersanyagok vagy termékek kivitelét, amennyiben az EU vagy annak tagállamai az érdekeit érintő intézkedéseket hoznának.

A kínai hatóságok kettős taktikát alkalmaznak az uniós országokkal szemben. Átmenetileg feloldják vagy szigorítják a vízumkötelezettségeket (mint Litvánia esetében, miután a hatóságok gratuláltak Tajvan újonnan megválasztott elnökének), és korlátozzák a piacra jutást (például a Franciaországból származó alkohol esetében), vagy éppen lazítják azt (például a lengyel, spanyol és ír marhahús és belga sertéshús esetében).

Brüsszel egyre keményebb fellépése

Az EU Kínával való együttműködését állítólag az európai politikai elit egy része is támogatja, akik együttműködnek a kínai különleges szolgálatokkal, amint az tavaly decemberben Belgiumban és Németországban végrehajtott titkos akciókból kiderült.

A Bizottság 2019 óta a Kínával való kapcsolataiban egyidejűleg hangsúlyozza az együttműködést, a versenyt és a rivalizálást, de az EU Kínától való függőségének csökkentése mára kulcsfontosságú prioritás lett. Brüsszel fellépése már nem csupán defenzív, hanem egyre inkább offenzív jellegű.

Motivációja főként a Kína nemzetközi politikájának az uniós érdekekre gyakorolt negatív hatásaitól való félelmében gyökerezik, különösen a csúcstechnológiai és zöldtechnológiai ágazatokban (mesterséges intelligencia, félvezetők, elektromobilitás, megújuló energiaforrások).

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az év végéig leszállítja az EU azt 2 millió lőszert, amit Zelenszkij kért
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 18:32
Az uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
Nemzetközi Betelt a pohár az orvosoknál, alkotmánybírósághoz fordulnak Szlovéniában
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:43
Alkotmánybírósághoz fordulnak az orvosok Szlovéniában az egészségügyi törvény módosítása miatt – jelentette be csütörtökön a szlovéniai orvosok és fogorvosok szakszervezete (Fides).
Nemzetközi Orbán Viktor egy dologról hallgatott, miközben szidta az ICC-t, és dicsérte Netanjahut
Wéber Balázs | 2025. április 3. 15:29
Orbán Viktor közös sajtótájékoztatójukon sok sikert kívánt Benjámin Netanjahunak az „önvédelemhez való jog” érvényesítéséhez, teljes mellszéleséggel kiállt Izrael mellett, és bejelentette Magyarország kilépését az izraeli kormányfő ellen elfogatóparancsot kiadó Nemzetközi Büntetőbíróságból. Netanjahu nagyon megdicsérte a magyar miniszterelnököt. A háború gázai áldozatairól nem esett szó, kérdezni nem lehetett.
Nemzetközi Új tárgyalások jönnek az EU és Kína között
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 13:21
Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat – közölte csütörtökön a kínai kereskedelmi minisztérium.
Nemzetközi Svájci lap: ezért jöhet éppen Magyarországra Netanjahu
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:33
A Neue Zürcher Zeitung szerint a látogatással az izraeli kormányfő azt demonstrálhatja, hogy Európában ignorálják a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) letartóztatási parancsát.
Nemzetközi Valamit nagyot elnézett Donald Trump – megvámolt pingvinek miatt hüledeznek az ausztrálok
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 09:54
A lakatlan szigeteken élő pingvineknek is rossz hírt hozott Trump.
Nemzetközi Trump és Mao – az amerikai és a kínai állam megrendítése
Káncz Csaba | 2025. április 3. 09:33
Trump forradalmának ugyanaz a célja, mint annak idején Maóé volt: felszámolni a létező államot és annak intézményeit. A Trumpot körülvevő személyi kultusz is végzetesen emlékeztet Maóra. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Orbán Viktor is szólt az érdekében: megúszta a nemzetközi elfogatóparancsot Milorad Dodik
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 09:14
A boszniai Szerb Köztársaság elnöke ellen nem adta ki az elfogatóparancsot az Interpol.
Nemzetközi Az éj leple alatt érkezett meg Magyarországra az ellentmondásos miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 06:20
Az elfogatóparanccsal üldözött izraeli miniszterelnök Magyarországon van.
Nemzetközi Az orosz fegyverexport a padlón, de mi lesz az amerikaival?
Litván Dániel | 2025. április 3. 05:42
2024-ben már az utolsókat rúgta az egykor virágzó orosz fegyverexport, az amerikai viszont fürdött a pénzben és a megrendelésekben. De ez most már mindig így is lesz? Voltak viszont európai országok is, ahol hatalmasat nőttek az eladások. Mi a helyzet Kínával, és mit hozhat a jövő a mostani trendek alapján?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG