4p

Orbán lenne a minta?

Magyarország „választási autokráciává” alakulása párhuzamokat mutat Trump második ciklusával – ezzel a címmel közölt elemzést az AP hírügynökség. Felidézik, hogy Donald Trump második beiktatásának napján Orbán Viktor „aranykort” emlegetett, amikor az Egyesült Államok új elnökének hatalomra kerüléséről beszélt. A miniszterelnök szerint Trump visszatérése nemcsak az Egyesült Államok, hanem Magyarország számára is egy új korszak kezdetét jelenti, és egyben a liberális demokrácia összeomlását is.

A cikk szerint Orbán politikai stílusa és kormányzása régóta inspirációt jelent az amerikai jobboldal számára, amely a magyar modellt olyan példaként emlegeti, ahol kevesebb a bevándorlás, enyhébbek a szabályozások és gyengébbek a demokratikus fékek és ellensúlyok. Trump és Orbán szoros kapcsolatot ápolnak, a kormányfő többször is ellátogatott Trump floridai rezidenciájára. Az amerikai elnök már kampányában is méltatta a magyar miniszterelnököt, egy tavalyi, elnökjelölti vitán pedig erős embernek, kemény személyiségnek nevezte.

A cikk kiemeli, hogy Orbán hatalomra kerülése után átalakította az igazságszolgáltatást, módosította a választási rendszert, és megnehezítette az ellenzék helyzetét. Korlátozta az LMBTQ+ jogokat, a bevándorlást, valamint a média és civil szervezetek mozgásterét.

Trump visszatérése óta számos rendelettel igyekszik növelni az elnöki hatáskört.

A cikkben megszólal Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem professzora, aki felidézi: Orbán Viktor 1998-ban lett először miniszterelnök, de a 2002-es választáson vereséget szenvedett. Ezután úgy fogalmazott: „soha többé nem fogok veszíteni”. Scheppele szerint Orbán ekkor kezdett el dolgozni egy olyan jogi keretrendszer kialakításán, amely lehetővé tette hatalma megszilárdítását, amikor 2010-ben kétharmados többséggel visszatért a kormány élére. „Nem nevezték Project 2025-nek” – utal Scheppele Trump radikális átalakítási terveire –, „de akár hívhatták volna Project 2010-nek is.” A cikk felidézi, hogy az Európai Parlament Magyarországot „választási autokráciának” nevezte.

Vele is megvan a kémia!
Vele is megvan a kémia!
Fotó: X/Orbán Viktor

 

A szerző külön kiemeli, hogy a Fidesz egyik első lépése 2012-ben a bírói nyugdíjkorhatár csökkentése volt, amely csaknem 300 vezető bíró távozását eredményezte. Az ő helyükre pedig politikailag megbízható személyeket neveztek ki, a kinevezési folyamatot egy Fidesz-alapító felesége (Handó Tünde – a szerk.) felügyelte.

A cikk szerint Trump és a republikánusok nem tudják egyoldalúan átalakítani az amerikai igazságszolgáltatást, de Trump az első elnöksége alatt három bírót is kinevezett a kilencfős amerikai Legfelsőbb Bíróságba, így biztosítva a konzervatív többséget. Ez a többség olyan döntéseket hozott, amelyek közvetve segítettek Trumpnak elkerülni a felelősségre vonást a 2020-as választás utáni cselekményekkel összefüggésben. Trump emellett bírálta azokat a bírókat, akik nem az ő politikai elvárásai szerint döntöttek.

Médiabefolyás, lavina

A cikk Orbán választási reformjait is kiemeli, amelyek a Fidesz számára biztosítják a parlamenti többséget – még akkor is, ha a párt a választók kevesebb mint felének támogatását szerzi meg. Megszólalt Szelényi Zsuzsanna, a Fidesz egykori alapító tagja, aki szerint „Orbán dönti el, ki lehet politikus és ki nem. Teljesen uralja a pártot.”

Orbán üzleti köreinek támogatásával központi irányítás alá vonta az egykor független magyar sajtót, magyarázza az elemzés. Trump szintén nyomást gyakorol az amerikai médiára, több pert is indított sajtóorgánumok ellen és szabályozási fenyegetésekkel is élt. A cikk szerint Orbán nemcsak belföldön alakította át a politikai rendszert, hanem külpolitikai orientációját is kelet felé tolta. Jeszenszky Géza, Magyarország a rendszerváltás utáni első külügyminisztere azt mondta: Orbán felismerte, hogy a nyugati demokrácia szabályai akadályozzák politikai céljait, ezért inkább Oroszországhoz és Kínához közeledik. 

Donald Trump is többször elismerően beszélt autokrata vezetőkről, különösen Vlagyimir Putyinról. 

A cikk végül arra figyelmeztet, hogy bár az amerikai politikai rendszer jelentősen különbözik a magyartól, Orbán hatalmi konszolidációja intő jel lehet. Szelényi szerint az autokratikus tendenciák veszélyes spirált jelenthetnek: „Ha egyszer elindul az autokratizálódás, akkor lavinaként gördül tovább. Nem áll meg – ez egy folyamat.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Mi történt? Elon Musk eggyel hátrébb lép
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 19:23
A Politico értesülései szerint Elon Musk visszavonul egy időre kormánybiztosi pozíciójából. 
Nemzetközi További szankciókat lengetett be Brüsszel a gyülekezési törvény szigorítása miatt
Wéber Balázs | 2025. április 2. 19:01
Újabb szankciókat helyezett kilátásba az Európai Bizottság az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén Strasbourgban, a gyülekezési jog magyarországi korlátozásáról tartott vitán. A lengyel uniós elnökség képviselője szintén azt hangoztatta, hogy az EU-nak megvannak az eszközei az értékei megvédésére. A vitán magyar politikusok is összecsaptak.
Nemzetközi Nagy tüntetésre készülnek Szlovákia városaiban
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 18:17
Csütörtökön és pénteken tüntetések lesznek Szlovákia városaiban a demokrációt veszélyeztető törvények bevezetése miatt. 
Nemzetközi Itt az Európai Bizottság döntése a Pfizer vakcinájáról
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 17:20
Engedélyezte az Európai Bizottság a Pfizer RSV elleni oltását a fokozott kockázatnak kitett, 18-59 év közötti felnőttek számára. Ezzel a gyógyszergyár jelentős előnyhöz jut a GSK-val szemben.
Nemzetközi Műsorváltozás: később érkezik Netanjahu Budapestre
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 16:58
Mégsem szerdán, hanem csütörtökön érkezik Budapestre az izraeli delegáció, ezért a tervezett forgalmi változások időpontjai is módosulnak.
Nemzetközi Halálbüntetés vár a legnagyobb amerikai egészségbiztosító fejét meggyilkoló férfira
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 16:07
Az amerikai főügyész indoklása szerint Luigi Mangione előre megfontolt, hidegvérű, egész Amerikát sokkoló merényletet követett el, ami politikai erőszaknak tekinthető.
Nemzetközi Barnamedve-vendetta jöhet Szlovákiában
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 15:23
Szlovákia számos járásában rendkívüli helyzetet hirdetnek, valamint bővítik a barnamedvék kilövésére adható potenciális engedélykeretet – erről hozott döntést a szlovák kormány szerdai pozsonyi ülésén. A kabinet honlapján is nyilvánosságra hozott határozat jóváhagyására néhány nappal egy emberéletet követelő medvetámadás után került sor.
Nemzetközi Aggasztó lépésre szánta el magát Putyin – mi áll a háttérben?
Wéber Balázs | 2025. április 2. 15:07
Oroszország 14 éve nem rendelt el akkora sorozást, mint a napokban.
Nemzetközi A Le Pen-ügy bírója halálos fenyegetést kapott
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 14:48
A Le Pen-ügy bírója halálos fenyegetés után kapott rendőrségi védelmet.
Nemzetközi „Grönland megszerzéséről beszélni nem tiszteletreméltó” – mondja az ország miniszterelnöke
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:59
Dánia miniszterelnöke szerdán Grönlandra látogat, hogy megbeszéléseket folytasson a soron következő kormánnyal, miután Donald Trump amerikai elnök ismételten kifejezte érdeklődését a sarkvidéki sziget ellenőrzése iránt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG