Volodimir Zelenszkij azt mondta, hogy a gyenge reakció arra ösztönzi az orosz Vlagyimir Putyint, hogy megerősítse az észak-koreai kontingenst. Az ukrán vezető a dél-koreai KBS televíziós csatornának adott interjújában kijelentette, hogy úgy véli, Moszkva már próbál megállapodni arról, hogy Észak-Korea mérnöki csapatokat és „nagyszámú civilt” küldjön az orosz katonai üzemekbe — számol be róla a Reuters.
Volodimir Zelenszkij hangsúlyozta, hogy az észak-koreai csapatok bevonása Putyin kísérlete arra, hogy elkerülje a további mozgósítást Oroszországban: „Putyin nagyon fél az országán belüli mozgósítástól. Csökkentené a népszerűségét, mert az országon belül a legtöbb ember nem támogatja a mozgósítást. Csak kiabálnak az ukránokra a kanapéról, de nem igazán akarnak harcolni” — teszi hozzá az ukrán 112 híroldal.
Az ukrán elnök külön hangsúlyozta a nem megfelelő nemzetközi válasz veszélyét az észak-koreai csapatok bevonásával kapcsolatban. „Ez ugyanaz lesz, mint a Krím-félszigeten, amikor a Nyugat és a különböző partnerek nem reagáltak arra, hogy Putyin elfoglalta Krím-félszigetünket. Tíz évvel ezelőtt még nem voltak hangos lépések, leszámítva a nagyon halk kijelentéseket. Ezt követően Putyin teljes körű inváziót kezdett” – hangsúlyozta Zelenszkij. Szerinte most az észak-koreai kontingenssel is hasonló forgatókönyv bontakozik ki:
„Putyin a Nyugat reakcióját teszteli. Putyin a NATO-országok reakcióját. Putyin Dél-Korea reakcióját teszteli.”
„Nincs harci tapasztalata az észak-koreai csapatoknak, nincs modern hadviselésük. A bevetéssel így az észak-koreai hadsereg gyakorlatot fog szerezni ebben a háborúban, megértve, mi a szárazföldi hadviselés. Meg fogják érteni, mi a tüzérség és a drónok harci felhasználása, rakéták és így tovább…” – magyarázta az elnök.
Jöjjenek a dél-koreaiak?
A lehetséges foglyokkal kapcsolatban Zelenszkij kiemelte: „Bármilyen nemzetiségű foglyokat hadifogolyként kezelünk. Nagyon fontos számunkra, hogy megóvjuk életüket, nagyon fontos, hogy tiszteletben tartsuk a nemzetközi jogot, és ne kínozzuk a foglyokat.”
Zelenszkij szorosabb együttműködésre szólította fel Dél-Koreát, különösen a légvédelem és a hírszerzési adatok megosztása terén.
„Ha Dél-Korea tudni akarja, mire képes Észak-Korea, tudni akarja, mire képes egy észak-koreai katona a valóságban, akkor szerintem előnyös, ha Dél-Korea is itt van, és tisztában lesz a vonatkozó dolgokkal.”