5p

Az EU-ban tapasztalható számos válságnak több jellegzetes vonása is van: különböző intenzitással érzékelhetőek a kontinensen és hátrányosan érintik a bel- és regionális politikákat egyaránt. Az eltérő belpolitikai prioritások által megosztva az EU-projekt példátlan kihívásokkal szembesül. Káncz Csaba jegyzete.

A német és francia politikai felfordulás rámutat Európa mély válságára. Kontinensünk emellett politikai megosztottsággal és a szomszédságában tapasztalható súlyos geopolitikai instabilitással néz szembe.

Trump ante portas

Németország a recesszió második évét éli, és az események példátlan fordulatával összeomlott a közlekedési lámpás kormánykoalíció, ami politikai vákuumot teremtett Berlinben. A politikai és pénzügyi bizonytalanságokkal küszködő Franciaország szintén ködös jövő elé néz. Amikor az EU-nak határozott vezetésre lenne szüksége, a francia-német motor nem képes lendületet adni az EU stabilizációs és integrációs törekvéseinek.

Donald Trump megválasztott amerikai elnök az EU több gyenge pontjára is rámutat
Donald Trump megválasztott amerikai elnök az EU több gyenge pontjára is rámutat
Fotó: MTI/AP/Julia Demaree Nikhinson

Donald Trump közelgő második hivatali idejével a transzatlanti szövetség, valamint az Egyesült Államok és Kína közötti esetleges kereskedelmi háborúk tovább ronthatják a helyzetet. Az EU számára az Egyesült Államok a legnagyobb exportpiac és egyben legfontosabb stratégiai szövetségese. Ha Trump végigviszi a vámokat, az Európa legrosszabb rémálma lehet, és az legsúlyosabban Németországot, Európa gazdasági motorját érintené.

A közelgő pénzügyi válság elkerülése érdekében fontos, hogy az EU a belső megosztottság és széttagoltság ellenére együtt maradjon. Az Egyesült Királyság új munkáspárti kormánya a London és Brüsszel közötti politikai kapcsolatok újbóli helyreállítására és újrateremtésére irányuló erőfeszítéseivel erős jelzést ad az Unió és a világ számára, hogy a neo-szuverenista indíttatású Brexit történelmi léptékű brit „poli-válsághoz” vezetett. Erősebb EU-ra van tehát szükség ahhoz, hogy az európai országok az USA és a felemelkedő Ázsia léptékével versenyezhessenek, mivel ezek továbbra is sokkal nagyobb növekedési motornak számítanak, mint Európa.

Biztonsági válság

Az EU büszke történelmi küldetésére, mint békeprojektre, amely most veszélybe került. Miközben államai (még) békében élnek, a szomszédságában háború dúl, ami feltárta Európa védelmi struktúrájának korlátait. Világossá vált, hogy Európa nem biztonságos, ha Ukrajna nem biztonságos. Bár az EU következetes volt az Ukrajnának nyújtott rendíthetetlen humanitárius támogatásában – amely a konfliktus során több mint 100 milliárd eurót meghaladó pénzügyi segélycsomagokban nyilvánult meg –, Budapest különutas és Moszkva-barát politikája súlyos nyugati kritikákat vont maga után.

Az európai erőfeszítések gyakran lassúak, széttöredezettek – néha mindkettő együtt –, amelyek kritikusan aláássák Európa kollektív biztonságát. Bár a tagállamok Ukrajna támogatása során fokozták védelmi termelésüket, az EU elmulasztotta azt a célt, hogy 2024 márciusáig egymillió tüzérségi lövedéket szállítson Ukrajnának. Miközben jelentős politikai akarat mutatkozik az ipari védelmi kapacitás növelésére, a gazdasági és kormányzási nyomás számos tagállamban akadályozza a kollektív biztonsági célok megvalósítását.

Mivel az európai védelmi képességekre óriási nyomás nehezedik, a tagállami vezetők sürgősen össze kívánnak állítani egy átfogó, 500 milliárd eurós katonai támogatási csomagot a régió védelmi blokkjának közös finanszírozása révén, ami lehetővé teszi az európai stratégiai autonómiát. Legfőbb ideje, hogy az EU a régió elsődleges biztonsági szereplőjének szerepébe lépjen, különösen egy olyan környezetben, ahol az USA-ra támaszkodás bizonytalanná vált.

Vezetési válság

Európa az elmúlt három évben fokozatosan vezetési válságba került. Ez a hírszerzés kudarcával kezdődött, amely megelőzte Oroszország 2022-es teljes körű ukrajnai invázióját.

A párttérkép széttöredezettsége továbbra is tartós probléma Európában. Amint azt Németország esetében is láthatjuk, a törékeny koalíciók és az euroszkeptikus AfD átütő sikerei Kelet-Németországban megzavarja a hatékony kormányzást.

Spanyol harckocsik  NATO-hadgyakorlatra érkeznek az észak-lengyelországi Szczecin kikötőjébe  2024 februárjában
Spanyol harckocsik NATO-hadgyakorlatra érkeznek az észak-lengyelországi Szczecin kikötőjébe 2024 februárjában
Fotó: MTI/EPA/PAP/Marcin Bielecki

Lengyel felmentő sereg

A francia-német motor meghibásodása miatt az EU ötödik legnagyobb gazdaságában, Lengyelországban egy harmadik vezetési modell van kialakulóban. Tekintettel az ország méretére és gazdasági dinamizmusára, Lengyelország számára már jó ideje adott a lehetőség, hogy „a súlyánál jóval nagyobb befolyásra tegyen szert”.

Varsó jelentős újra-fegyverkezést indított, amely az országot Európa egyik vezető katonai hatalmává teszi. Lengyelország GDP-jének jövőre már 4,7 százalékát költi védelemre. Varsó emellett GDP-jének 0,7 százalékát fordította Ukrajnára, és több mint 24 milliárd dollárt költött az egymillió ukrán menekültre, akiket az ország befogadott.

A lengyel kormány novemberben hazai vállalatokkal kötött üzleteket robbanóanyagok gyártására, rámutatva, hogy Lengyelországnak világos és megvalósítható elképzelése van az Oroszországgal szembeni jövőbeli elrettentésre, ami egyben jól példázza a lengyel ambíciókat a blokkban betöltött vezető szerepre.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Orbán Viktor így fogadta Montenegró miniszterelnökét
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 20:03
A magyar kormányfő kedden Budapesten munkalátogatáson fogadta Milojko Spajicot, akivel két, egy infrastruktúrafejlesztési, valamint egy távközlési, információtechnológiai egyezményt írtak alá.
Nemzetközi Elfogadta a szenátus Trump adó- és költségvetési csomagját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:15
Az amerikai szenátus kedden – republikánus többséggel – elfogadta Donald Trump elnök nagyszabású adó- és költségvetési törvényjavaslatát. A közel ezer oldalas jogszabálycsomag számos kulcsfontosságú belpolitikai célkitűzést törvénybe foglalna, miközben a Kongresszus Költségvetési Hivatala (CBO) szerint 3,3 ezer milliárd dollárral növelné az Egyesült Államok már most is 36,2 ezer milliárd dolláros államadósságát.
Nemzetközi Továbbra is jönnek uniós pénzek Magyarországra – Orbán Viktor visszavonulót fújt
Wéber Balázs | 2025. július 1. 18:08
A magyar kormány látszólag folyamatosan hadban áll Brüsszellel, ugyanakkor továbbra is sok pénzt kaphat onnan: mintegy 12 milliárd euró kohéziós forrás továbbra is elérhető. Erről nem akar lemondani, és ennek is döntő szerepe volt abban, hogy mégsem lépett át bizonyos vörös vonalakat. Nagyító alatt ezúttal az EU-Magyarország viszony.
Nemzetközi Zelenszkij: Németország vegye rá Magyarországot, hogy engedjen az Oroszország elleni szankciók ügyében
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:19
Berlinben járt az ukrán elnök. 
Nemzetközi Csalódott a lengyel agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 15:45
Kiábrándítónak találta kedden Czeslaw Siekierski lengyel agrárügyi miniszter azt a módszert, ahogyan az Európai Bizottság (EB) az Ukrajnára vonatkozó kereskedelmi liberalizációs rendelkezések felülvizsgálatában eljárt.
Nemzetközi Nagy lépésre szánta el magát Peking – kész megvitatni a WTO reformját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:10
Kína kész az Egyesült Államokkal tárgyalni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformjáról, beleértve a vámokat, a támogatási politikát és más vitás kérdéseket – közölte a kínai WTO-képviselet egyik magas rangú tisztviselője.
Nemzetközi Meglepetés Japánban – rosszabbra számítottak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:40
Emelkedett a japán feldolgozóipari vállalatok üzleti hangulatindexe a második negyedévben.
Nemzetközi A japánok nem kérnek Donald Trump rizsájából – nincs vámalku
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:10
Japán nem hajlandó mezőgazdasági ágazatát feláldozni az Egyesült Államokkal folytatott vámcsökkentési tárgyalások kedvéért – közölte Akazawa Ryosei gazdasági miniszter és főtárgyaló kedden, miután Donald Trump élesen bírálta Tokiót amiatt, hogy nem importál amerikai rizst.
Nemzetközi Most egy kávézót bombáztak le Gázában – mintegy huszan meghaltak
Wéber Balázs | 2025. július 1. 12:30
Mindeközben az izraeli kormányfő bizalmasa Washingtonban tárgyal majd egy újabb tűzszünetről.
Nemzetközi Putyin drónháborújába már Észak-Korea is beszállt
Káncz Csaba | 2025. július 1. 10:12
Phenjan már nem csak emberekkel és rakétákkal látja el Moszkvát. Mélyen beágyazza magát Oroszország hadigazdaságába, több ezer munkást küld a drónipar szívébe, és átrendezi az eurázsiai erőegyensúlyt. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG