8p

Erős dollár, magas globális kamatszint, nagy külkereskedelemi átrendeződés az USA-val szemben a jelenleg külkereskedelmimérleg-többletes országok és kereskedelmi tömbök kárára. Ezek lehetnek a Trump-éra alatti gazdaságpolitika hatásai. Nagy globális (európai) exportkitettsége miatt a magyar gazdaság különösen a veszélyeztetett szereplők listáján van.

Milyen lesz az amerikai gazdaságpolitika 2025. január huszadika után? Ezt a trillió dolláros kérdést kezdtük vizsgálni az első részben.

A mára megismert elemek: nagyarányú vámemelés barát és versenytárs számára egyaránt, bár eltérő (alku tárgyát képező?) mértékben; nagyméretű adócsökkentés cégeknek és borravalós szakmáknak; általános dereguláció az üzlet számára, beleértve a környezetvédelmi szabályok lazítását is. Ezek az ismertnek számító pontok kiegészültek mostanra az elnöki adminisztráció felsőszintű vezetőire tett személyek kiválasztásával.

Ezek alapján a második részben vizsgálandó témánk: milyen világgazdasági, globális pénzügyi hatásokkal járhat a feltételezhető Trump-i gazdaságpolitikai kurzus? Másodszor: melyek a lehetséges következmények az európai értékláncolatokba mélyen beágyazott magyar gazdaságra nézve?

Kezdjük a személyi ügyekkel. Az új adminisztráció vezetői körének a kiválasztása az eddigiek alapján úgy foglalható össze, hogy a gazdaságban – valamint az itt csupán érintett külpolitikában – a máskülönben impulzív elnök meglehetős óvatosságot tanúsított.

Egy komoly kivétel azonban pénzügyi vonatkozásban is adódik: ez az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ügye. Amely annyira ugyan nem független a politikától, mint az Európai Központi Bank (EKB), vagy az európai jegybankok rendszerének tagsága révén bármely EU-tagállami nemzeti bank (legalábbis a jogi szabályozás szintjén), a Fed önállósága azonban nagyfokú. A kormányzat, az elnök nem adhat utasítást jegybanki kamatügyekben, nem szólhat bele a monetáris politika vitelébe. Éppen ez az, amit Trump nem akar elfogadni; az érvényes jogrend (és tényleges gyakorlat) ellen többször felszólalt még elnökjelöltként.

A ’beleszólás’ a politikusok részéről mindig a kamatszint csökkentésének, a monetáris lazításnak a szándékát fedi. Így már az ügy felvetése is gyengíti a valuta értékét: a pénztulajdonosok joggal a dollár inflálódásától, külső értékének csökkenésétől tartanak. Jelenleg azonban a dollárárfolyam inkább erősödött egy sor nagy devizával szemben, aminek sajátos okai vannak. Így például az eurót gyengíti az, hogy az euróövezetnek nagy károkat okozna a vámháború kitörése, amelyre van esély (noha figyelemre méltó módon lesz európai útja Trumpnak).

Árfolyamok és grafikonok

Egyébként Trump számos újabb bombasztikus bejelentése között most éppen nem esett szó a jegybanki függetlenség korlátozásáról – de a veszély nem múlt el. Viszont éppen az ilyen jellegzetesen végiggondolatlan ötlet, mint a Fed politikai alávetésének taglalása, teszi különösen szükségessé, hogy a pénzügyi kormányzat élére megnyugtató személyiség kerüljön.

Mindenesetre a pénzügyminiszter (angolul: Secretary of Treasury) kiválasztása az elemzők nagy többsége szerint jó döntés volt, és mutatja, hogy Trump és stábja érezte: a mai zavaros viszonyok között a gazdasági-pénzügyi területen nem elégséges kiválasztási szempont a személye iránti lojalitás, valamint a médiatérben való jártasság. Ide azért kell kompetencia és ismertség. Ehhez hasonlónak látszik a külpolitikai, nemzetbiztonsági tárcákat érintő káderpolitika: az eddig megnevezett kormánytagokat ismerik a külső partnerek (és ellenfelek).

Ezektől eltérően más kiválasztási elv látszik érvényesülni az olyan ideológiaérzékeny területeken, mint az oktatás, az egészségügy, a környezetvédelem és az igazságügy. Néhány felbukkanó név nemcsak az európai megfigyelőknek nem mond semmit, de amerikai kommentárok szerint is több számukra mindeddig ismeretlen – vagy nagyon is hírhedt – személyiséget jelölnek lényeges hatóságok, szervezetek élére.

Nem tudni, hogy van-e a gyakran meghökkentő személyválasztások mögött stratégia. Nevezetesen, a trumpi stáb azért javasol kétes megítélésű harcos személyeket az illető kormányszervek élére, hogy a választásokat elvesztett demokraták maradjanak bekényszerítve a társadalmat megosztó emocionális vitatémákba. Ám érvényesülhet egy némileg más logika is: a Republikánus Pártban mára nagyon felszaporodott „eltrumposodott”, frusztrált körök elvárásait elégíti ki az, ha nyíltan elitellenes személyeket eresztenek rá olyan területekre, ahol a progresszív erők az Obama-kormányzatok, majd a Biden-adminisztráció alatt számukra elfogadhatatlan és nekik szélsőséges („woke”) irányt követtek.

Az új kormányzattól várható társadalompolitikai, ideológiai radikalizmus egyáltalán nem csupán belső amerikai ügy. Jelentős gazdasági hatásokkal járhat az Egyesült Államokra a kellő jogalap nélkül ott élő, dolgozó milliók erőszakos deportálása, hiszen a meglévők kitelepítése és a bevándorlás szigorítása költségszintet felhajtó hatású. Hogy miként lesz a nagy határlezárási elszántságból és milliók hazazsuppolásának bejelentéséből adminisztratív ügymenet, az nem látható; a bírói döntéseken és a nagy hatáskörrel rendelkező tagállamok álláspontján sok múlik majd. A deportálási folyamat szociális, erkölcsi, humanitárius következményei viszont ezen túlmenően is fontosak, mert kihatnak Európára is, akár úgy, hogy megerősödnek az imitálási szándékok, akár pedig éppen ellenkezőleg: az embertelen keménykedés elrettenteti a szavazók nagy hányadát.

Mindenesetre a gazdasági körökben, ahol a Trump-i adócsökkentés miatt máskülönben sokan elégedettek, aggodalommal észrevételezik, hogy a csaknem teljes foglalkoztatás viszonyai között Amerikában a bevándorlás komoly befékezése ront a munkakínálati folyamatokon, és a bérköltségeket felfelé tolná. A kékgallérosok között éppen az volt a fő érv a migránsok ellen, a kulturális okok mellett, hogy azok viszonylag olcsón és nagyon motiváltan dolgoznak…

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed vezetői lassabbra foghatják a kamatcsökkentést
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed vezetői lassabbra foghatják a kamatcsökkentést
Fotó: Depositphotos

Ehhez hozzá kell tenni, hogy az amerikai gazdaságban egyáltalán nem múlt el az inflációs veszély, ami teljesen érhető, hiszen erőteljes a gazdasági növekedés. A béroldali drágulási veszélyhez ráadásul újabb is társul: a vámemelés. Az eddig bejelentett tarifaemelés olyan mértékű, amely érezhető inflációs többletet generálna. Talán valamit visszavehet az árindex-emelkedésből az olajkitermelés-növelés nyomán feltételezhető energiaár-mérséklés, hiszen az olajbiznisz masszívan támogatta a kampányt, és most kedvezményeket vár kitermelésben, csővezetéképítésben, de az csak egy termékcsoport ügye.

Egészében a most ismert szándékok nyomán a világ legnagyobb gazdasági szereplője ismét inflációs irányt venne. Annak pedig a Fed kénytelen ellenállni; ha támadják a függetlenségét, annál inkább. Abból pedig a kamatok magasan tartása fakad, legalábbis a Fed vezetői lassabbra fogják a kamatcsökkentést, mint kisebb inflációs nyomás és kevésbé brutális költségvetési hiány mellett. Az óvatosabbá váló, sőt kiváró politika szinte elkerülhetetlen az elnöki ciklus első felében, mert így is nagy az állam hiánya, de azt megtolja a beígért nagy adócsökkentés.

Melyek a globális következmények egy korábbi, semlegesebb hipotetikus pályához képest? Erős dollár, magas globális kamatszint, nagy külkereskedelemi átrendeződés az USA-val szemben a jelenleg külkereskedelmimérleg-többletes országok és kereskedelmi tömbök kárára. Ennek a folyamatnak az elsőrendű lehetséges vesztesei a dollárban jelentős adósságot hordozó gazdasági szereplők, főként a fejlődő világban tevékenykedők. De az EU is, miután a nettó exportja várhatóan mérséklődik. Azon az ágon pedig gazdaságiütem-csökkenéssel kell szembenézni.

A magyar gazdaság a maga nagy globális (európai) exportkitettsége miatt a veszélyeztetett szereplők listáján van. Az állam- és az üzleti adósságoknak nem különösen nagy hányadát teszi ki a dollár, így ezen az ágon nem látszik gond. Ám a magas szinten beragadó kamat már más ügy. A magyar államháztartás amúgy is vacak állapotban van ötödik éve, de legalább 2025-re némileg mérséklődött volna a kamatfizetési részarány a büdzsén belül. Ha nem következik be a Fed-nél és az EKB-nál a remélt érdemi kamatmérséklés, akkor a magyar költségvetés finanszírozási kiadásai sem csökkenhetnek – a büdzsé többi tételét célzó megszorítások jöhetnek.

Ezek végiggondolása után a prudens elemző nem tehet mást, mint a 2024. őszi prognózisokhoz képest 2025-26-ra érezhető mértékben visszaveszi a reálisan várható gazdasági növekedési ütemet. Ha pedig ilyen viszonyok között a kormányzat mégis forszírozná a gazdasági növekedést, annak azonnali és jelentős inflációs következményei lennének. Nem  jó előjelek.

A Benchmark rovat cikkei itt olvashatók el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Benchmark Bod Péter Ákos: A világgazdaság 2024-ben – megint állva maradt Magyarország
Bod Péter Ákos | 2024. december 24. 06:12
A magyar gazdaság idei folyamatainak és a sokféle állami intervenciónak a rövid elemzése ott maradt abba, hogy a gazdaságilag és pénzügyileg rendkívül nyitott, sőt törékeny helyzetű Magyarország állapota és kilátása csakis nemzetközi kontextusban ítélhető meg.
Benchmark Bod Péter Ákos 2024-ről: amikor a gazdaság erőlködött, az állam erősködött
Bod Péter Ákos | 2024. december 20. 05:42
A papírforma szerint 2024-nek érezhetően jobb esztendőnek kellett volna lennie, legalább gazdasági vonatkozásban, mint amilyen a megelőző volt. Az ugyanis a példázatbéli állatorvosi ló módjára az összes közgazdasági bajt bemutatta: rekordmagas inflációt, a fizetési mérleg hatalmas deficitjét, a költségvetés újabb megcsúszását, a lakossági fogyasztás csökkenését – ennél már csak jobb jöhet.
Benchmark Bod Péter Ákos: Lesz-e gazdaságpolitikai vonalvezetése Amerikának?
Bod Péter Ákos | 2024. november 28. 05:41
Milyen lesz az amerikai gazdaságpolitika 2025. január huszadika után? Trillió dolláros kérdés.
Benchmark Draghi tévedése
Garamvölgyi Zsolt | 2024. november 19. 15:19
Nagy visszhangot váltott ki Mario Draghinak az Európai Unió romló versenyképességéről írt jelentése, melyben megállapítja: az Uniónak sürgősen versenyképességi reformra van szüksége, ha el akarja kerülni, hogy gazdasági és politikai jelentősége végzetesen meggyengüljön. A megszólalók általánosan egyetértettek az Európai Bizottság különmegbízottjának helyzetértékelésével, csak egyes javaslatait kritizálták néhányan. Senki nem foglalkozott viszont a jelentés azon alapvető hiányosságával, hogy teljességgel figyelmen kívül hagyja a tényt, miszerint a versenyképesség erősítésének legfontosabb feltétele a megfelelő emberi erőforrás. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Földbe döngölt infláció?
Bod Péter Ákos | 2024. november 15. 05:42
Egy hónap alatt, szeptemberről októberre 0,1 százalékkal nőttek nálunk az árak. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mérése szerint 3,2 százalékkal magasabb a fogyasztóiár-index, mint tavaly októberben volt. Az adatok közzététele után ragadtatta el magát örömében a miniszter: az inflációnak annyi. Mivel a politikusi mondások gazdasági ügyekben, meg általában is, újabban igen távol képesek esni a valóságtól, van okunk kételkedni ebben az esetben is.
Benchmark Bod Péter Ákos: Nem húz a motor – mi lesz az iparral?
Bod Péter Ákos | 2024. november 8. 05:41
A statisztikai hivatal által közölt negatív adatoknál is elkeserítőbb kép rajzolódik ki a hazai iparban. A gyengélkedő német gazdaság és Donald Trump győzelme az amúgy sem fényes kilátásokat még borúsabbakká teszi.
Benchmark Bod Péter Ákos: A gond nem a recesszió, hanem ami megelőzi és követi
Bod Péter Ákos | 2024. november 1. 05:44
Az idén nem jött olyan egyszeri brutális fordulat sem a világban, sem a hazai gazdaságban, amely joggal tenné zárójelbe az eredeti, irreálisan magasra emelt állami tervadatot. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Az amerikai választás kimenetelének közvetlen gazdasági hatásai
Bod Péter Ákos | 2024. október 18. 05:41
Az Egyesült Államok jelentős világgazdasági súlya – ami nagyjából egyenlő az EU és Kína együttes részesedésével –, valamint amiatt, hogy a dollár még mindig a globális kulcsvaluta, ami a tengerentúlon történik költségvetési, monetáris ügyekben, az azonnal és közvetlenül kihat a világ többi részére. Ebből az aspektusból kell vizsgálni, milyen gazdasági következményei lehetnek annak, ki győz majd a november 5-ei elnökválasztáson: Kamala Harris vagy Donald Trump. 
Benchmark Bod Péter Ákos: A járműipar már rég nem Európa motorja – és nálunk?
Bod Péter Ákos | 2024. október 11. 05:43
A hét hírei között vezető helyen állt, hogy az EU többségi szavazással elfogadta az Európai Bizottság előterjesztésében a kínai elektromos autók importjára kivetett „súlyos büntetővámokat”. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Múló pánik a piacokon, vagy a sebezhetőség jele?
Bod Péter Ákos | 2024. augusztus 16. 05:43
Nagyon ráijesztett a gazdasági szereplőkre a hirtelen jött pénzpiaci válság. Egy hét alatt hatalmas fordulatok következtek be: a japán jegybank váratlan július 31-i kamatemelése nyomán három munkanapon belül a S&P500 index 6 százalékot esett, a Nasdaq100 több mint 8, a Nikkei225 pedig egyenesen 20 százalékot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG