„A demográfiai megújulás talán a legfontosabb kérdés a horvát nép stratégiai érdeke és túlélése szempontjából” – hangsúlyozta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy az új intézkedések javítják Horvátország demográfiai képét, megállítják, vagy legalábbis lassítják a negatív tendenciákat, és megpróbálják megfordítani azokat.
Horvátországnak 3,9 millió lakosa van, tavaly 32 170 gyermek született, és 51 275 ember halt meg. Ez azt jelenti, hogy 88 gyermek születik és 140 ember hal meg egy nap. Az idei év első tíz hónapjában mindössze 26 749 gyermek született, miközben 43 275-en hunytak el – hangsúlyozta a kormányfő, utalva a lakosságvesztés egyik fő problémájára a kivándorlás mellett.
Sipic elmondta: a népesség reprodukciójához szükséges 2,1-es átlagos gyermekszámot senki nem éri el Európában, Horvátországban ez az érték 1967-ben volt utoljára feljegyezhető.
A demográfiai és bevándorlási minisztérium költségvetése jövőre 685 millió euróra emelkedik, ami 202 százalékkal több, mint 2024-ben volt. 2026-ra 769 millió euróra, 2027-re 805 millió euróra növelik az összeget.
A tárcavezető négy intézkedéscsomagot sorolt fel: a szülői támogatási rendszer fejlesztését, az ösztönző családi környezet kialakítását, az elnéptelenedés által érintett területek újjáélesztését, valamint a horvát emigránsok visszatérésének ösztönzését.
Az első kettővel kapcsolatban rámutatott: a kormány jövő márciustól megkétszerezi az újszülött gyermekek után járó egyszeri támogatást 618 euróra, a korábbi 309 euró helyett, valamint növeli a gyermekgondozási díj második hat hónapjára járó felső határt, amely a gyermek nyolcéves koráig lesz felhasználható.
Azok a szülők, akik eddig kihasználták az egy év szülési szabadságot, a második hat hónapban legfeljebb 995 euró támogatást kaphattak, ez most nettó 3000 euróra emelkedik. Ez azt jelenti, hogy megkaphatják a teljes fizetésüket, ha az nem haladja meg a 3000 eurót – fogalmazott Sipic, hozzátéve, hogy a felmérések szerint ez az intézkedés a már gyermeket szült nők 97 százalékát érinti.
Az ikrek, illetve három- vagy többgyermekes szülők esetében a szülői szabadság után járó pótlék a gyermek első életévétől a harmadik életévéig 551 euróról 803 euróra emelkedik.
A kormány 15 napra emeli 10 helyett az apasági szabadságot, ikrek vagy több, egy időben született gyermek esetében pedig 30 munkanapra 15 helyett.
Nőnek a gyermek vagy terhességi szövődmények miatti betegszabadság után járó juttatások is.
A kabinet egyebek mellett 22 millió eurót biztosít a szülőföldön maradás és a kivándoroltak visszatérésének ösztönzésére is, különösen az elnéptelenedés által érintett területeken.
„Nehéz, kihívásokkal teli, ugyanakkor bátor úton indultunk el, és világos politikai üzenetet küldtünk, hogy a népességpolitika minden prioritás prioritása” – mondta Sipic.
(MTI)