5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vámhátrányba került amerikai cégeket Kínában egyre gyakrabban svájci beszállítókkal váltják ki – részben a két ország közötti szabadkereskedelmi megállapodásnak köszönhetően.

Donald Trump áprilisban robbantotta a vámbombát, amit azóta részben felfüggesztett: jelenlegi állás szerint – ami az utóbbi hetek eseményei alapján hiphop megváltozhat – 10 százalékos terhet raktak az amerikai importtermékekre, a kínai árukra pedig akár 145 százalékos büntetővámot is alkalmazhatnak. Természetesen a gazdasági mélyütést Kína sem hagyta szó nélkül: válaszul 125 százalékos ellenvámokat vezetett be, csökkentette az Egyesült Államokból származó olajimportját, exportkorlátozásokat rendelt el stratégiai nyersanyagokra – köztük ritkaföldfémekre –, és felfüggesztette a Boeing repülőgépek importját.

A kínai kormány az amerikai intézkedéseket protekcionista zaklatásnak nevezte és egyértelművé tette, hogy azok az országok is válaszlépésekre számíthatnak, amelyek az Egyesült Államokhoz igazodnak.

A kialakult helyzet viszont a svájci iparvállalatok számára kedvező lehetőségeket teremt. A svájci cégek jó hírnévnek örvendenek Kínában, és egy 2014 óta érvényben lévő szabadkereskedelmi megállapodásnak köszönhetően vámmentesen exportálhatnak, míg az EU-s vállalatokra akár 10 százalékos vámok is vonatkoznak. Az amerikai beszállítók hátrányba kerültek, a kínai megrendelők pedig egyre gyakrabban keresnek alternatívákat – köztük svájci cégeket, erről a Neue Zürcher Zeitung írt.

Kint is vannak és bent is – de biztosan előnyös helyzetben
Kint is vannak és bent is – de biztosan előnyös helyzetben
Fotó: Pexels

Svájc nem tagja az Európai Uniónak, ezért saját kereskedelempolitikát folytathat. Bár az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagja, ezen belül minden ország külön is tárgyalhat harmadik államokkal, így Svájc 2013-ban önállóan kötött szabadkereskedelmi megállapodást Kínával, amely 2014-ben lépett hatályba. Az egyezmény vámkedvezményeket biztosít az ipari termékek túlnyomó többségére, azok részben mezőgazdasági árukra is kiterjednek, illetve szabályozza a szolgáltatások piacra jutását, a szellemi tulajdon védelmét, valamint a külföldi befektetések feltételeit is.

Ostrom a nem amerikai termékekért 

A gyógyszeripari gumialkatrészeket gyártó Dätwyler, amely például fecskendők dugóit, dugattyúit és tűvédőit állítja elő, ilyen kedvezményezett lehet. Fő versenytársa, a West Pharmaceutical Services ugyan kínai gyártással is rendelkezik, de egyes termékei így is drágábbá válhatnak a svájci kínálathoz képest. A Winterthurban működő Kistler Group, amely precíziós szenzorokat és mérőműszereket – köztük törésteszt-bábukat – gyárt, szintén piaci előnyhöz juthat, mivel ezen a területen amerikai gyártók dominálnak.

A vegyipari Ems-Chemie is a nyertesek között lehet, amely nagy teljesítményű műanyagokat és speciális vegyi anyagokat gyárt, különösen az autóipar számára. A cég vezérigazgatója és fő tulajdonosa, Magdalena Martullo-Blocher szerint a kínai leányvállalataiknál jelentősen nőtt a kereslet:

„Kínai cégeinknél most szinte ostromolják a termékeinket az ügyfelek.”

Mindemellett sok svájci cég tartózkodik attól, hogy nyilvánosan kommentálja az amerikai cégek hátrányosabb helyzetét, mivel a Trump-kormányzat nem nézné jó szemmel, ha más országok vállalatai a helyzetből előnyt kovácsolnának. A lap által megkérdezett cégek mérlege szerint a jelenlegi helyzet összességében nem kedvező, mivel a kereskedelmi konfliktus általános bizonytalanságot okoz. Rudolf Minsch, a svájci gazdasági ernyőszervezet, az Economiesuisse vezető közgazdásza szerint a svájci exportcégek számára most elsősorban a kiszámíthatatlanság a meghatározó.

Lehet, hogy erre nem gondolt az amerikai elnök?
Lehet, hogy erre nem gondolt az amerikai elnök?
Fotó: Depositphotos

A fejleményeket a svájci gépipari, villamosipari és fémipari vállalatokat tömörítő Swissmem iparági szövetség is megerősítette: az amerikai és kínai cégek közötti üzletek a több mint 100 százalékos kölcsönös vámok mellett már nem gazdaságosak. A szervezet szerint a kínai vállalatok kénytelenek más beszállítókat keresni, ez pedig új lehetőségeket teremt a svájci exportőrök számára – akár Svájcból, akár helyi leányvállalatokon keresztül.

Különösen azok a cégek profitálhatnak, amelyek szerszámgépeket, precíziós szerszámokat, orvostechnikai eszközöket vagy automatizált szerelési technológiákat kínálnak. Azokban az ágazatokban viszont, ahol Kínában túlkínálat van – például az acél-, napelem- vagy textiliparban –, nem várható javulás.

2024-ben Kína Svájc harmadik legfontosabb exportpiaca volt Németország és az Egyesült Államok után. Az elmúlt években a kivitel a vártnál gyengébben alakult, részben a kínai gazdaság lassulása és a koronavírus-járvány utóhatásai miatt. Most azonban ismét fellendülés jelei mutatkoznak. A Swissmem szerint a meglévő szabadkereskedelmi megállapodást érdemes lenne bővíteni, hogy a svájci cégek még jobban kihasználhassák a helyzetet. Peter Voser, az ipari automatizálással és energiatechnológiával foglalkozó ABB igazgatótanácsának elnöke úgy fogalmazott:

„Ami az Egyesült Államokkal történik, az figyelmeztetés: Európának – és különösen Svájcnak – erősítenie kell kapcsolatait Ázsiával és Kínával.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Megdöbbentő kijelentést tett Putyint a béketárgyalásokról
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:58
Beérik az amerikai nyomás vagy csak taktikázik az orosz elnök?
Nemzetközi Így vesznek végső búcsút a pápától – megvan a temetés időpontja
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:04
Közleményt és felvételeket is kiadott a Vatikán.
Nemzetközi Már az utódját keresik Trump egyik legellentmondásosabb miniszterének
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 10:54
Az újabb Signal-botrány már az utolsó csepp volt a pohárban? A Fehér Ház már Pete Hegseth védelmi miniszter utódját keresi a hírek szerint.
Nemzetközi Perre megy a Harvard az amerikai kormány ellen, 777 milliárd forintnyi támogatás a tét
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 08:28
A világ egyik legjobb egyeteme szerint az amerikai kormány az oktatás szabadságát veszélyezteti, Trumpék szerint az adófizetők pénzét ki is kell érdemelni.
Nemzetközi Szerdán Londonban eldől Ukrajna sorsa?
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 06:43
Ukrajna képviselői is az angol fővárosba utaznak, jelentette be Volodimir Zelenszkij, hogy megvitassák a valódi tűzszünet lehetőségeit.
Nemzetközi Sebességet váltott Izrael, de a szakadék felé rohan a Netanjahu-kormány?
Litván Dániel | 2025. április 22. 05:43
Évtizedek után először agresszív terjeszkedésbe kezdett Izrael, bár a megszállásokat egyelőre ideiglenesnek mondják. A világ tehetetlenül figyel, az Egyesült Államok meg még talán drukkol is. De veszélyes is lehet Izrael számára, ami most főnyereménynek tűnik?
Nemzetközi Államtitkok a chaten: dagad a botrány Trump egyik legfontosabb minisztere körül
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 13:36
Nem csak egy chaten osztotta meg a jemeni támadás részleteit, köztük egy újságíróval: egy másik online beszélgetésben felesége és testvére is ott volt, amikor kiszivárogtatta a szigorúan titkos részleteket.
Nemzetközi Tovább mélyül a válság, Kína újabb szankciókat jelentett be
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 12:03
Kína szankciókat vezet be amerikai kongresszusi képviselőkkel, kormánytisztviselőkkel és civil szervezetek vezetőivel szembe.
Nemzetközi Elon Musk védené meg Amerikát a nukleáris pusztulástól is – egy szerény előfizetési díjért cserébe?
Litván Dániel | 2025. április 21. 11:33
Kiszivárgott információk szerint Elon Musk SpaceX-je kulcsszerepet játszhat az új, áthatolhatatlannak tervezett amerikai rakétavédelmi pajzs megépítésében. De van néhány nem is olyan apró probléma ezzel.
Nemzetközi Hiába a tűzszünet és a húsvét: folytatódtak a borzalmak Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 09:46
Már az állítólagos a tűzszünet sem volt az igazi – aztán miután véget ért, szinte azonnal megszólaltak a szirénák Ukrajnában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG