A schengeni határellenőrzési kódex szerint a tagállamok a belső határellenőrzéseket a közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető súlyos veszélyek kezelése érdekében újra bevezethetik, amennyiben ez szükséges és arányos – jelentette ki az Európai Bizottság illetékes szóvivője kedden a testület sajtótájékoztatóján. Anita Hipper szóvivő arra reagált, hogy hétfőn a német kormány bejelentette: átmenetileg kiterjesztik az ellenőrzést az ország minden határára az illegális migráció visszaszorítása és az iszlamista szélsőségesek jelentette veszély elhárítása érdekében.
„Az ellenőrzések újbóli bevezetése Európa belső határain lehetséges, de azoknak szükségesnek és arányosnak kell lenniük, és az ilyen intézkedések szigorúan csak kivételes esetben engedélyezhetők”
– hangsúlyozta.
Hozzátette: a bizottság kapcsolatban áll a német és a schengeni hatóságokkal is, amelyek szorosan együttműködnek a jelenleg belső határellenőrzést alkalmazó tagállamokkal.
Szavai szerint a bizottság nem kíván „spekulálni” az intézkedések tartalmáról, és „értékelni fogja a helyzetet”. Alternatív intézkedésként megemlítette az uniós tagállamok közötti közös járőrözés lehetőségét. Továbbá a szóvivő szerint az új migrációs és menekültügyi paktum elfogadása „nagy előrelépés”, amely elősegíti a közös fellépést a tömeges migrációval kapcsolatos kihívásokkal szemben.
Ami a magyar hatóságok bejelentését illeti, hogy a magyar–szerb határról illegális migránsokat szállítanának Brüsszelbe, a szóvivő azt nyilatkozta, hogy ez „alapvetően elfogadhatatlan.”
„Ha ez az akció megvalósul, akkor egyértelműen sérteni fogja nemcsak az uniós jogot, hanem az őszinte és lojális együttműködés, valamint a kölcsönös bizalom elvét is. Ezenkívül aláássa a schengeni térség egészének biztonságát is” – jelentette ki. Mint mondta, a bizottság kapcsolatban áll a magyar hatóságokkal, biztosítandó, hogy erre az akcióra ne kerüljön sor.
„A szomszédos országokkal, de az igazságügyi és belügyi ügynökségekkel is kapcsolatban állunk, és készen állunk arra is, hogy a szerződés szerinti minden hatáskörünket felhasználjuk annak érdekében, hogy biztosítsuk az uniós jog tiszteletben tartását”
– közölte az uniós szóvivő.
(MTI)