A holland kormány azt fontolgatja, hogy csökkenti a fejlesztési együttműködésre és a menekültügyre szánt kiadásokat, hogy ezáltal fokozatosan növelje a védelmi költségvetést és teljesítse az új 5 százalékos GDP-arányos NATO-szabványt – mondta Eelco Heinen ügyvivő pénzügyminiszter a BNR rádiónak adott nyilatkozatában.
A NATO legutóbbi, Hágában tartott csúcstalálkozóján arról döntött, hogy a tagállamoknak 2035-ig a GDP-jük 3,5 százalékát kell védelemre fordítaniuk, valamint további 1,5 százalékot védelmi célú tevékenységekre. Hollandia jelenleg éppen csak eléri az előző, 2 százalékos NATO-célt.
Heinen az interjúban elmondta: a cél eléréséhez belső költségvetési átcsoportosításokra lesz szükség. Mint fogalmazott, „évente meg kell vizsgálni, hol lehet megtakarítani”, hozzátéve, hogy a 450 milliárd eurós költségvetésből szerinte évente 1-2 milliárd eurót át lehet csoportosítani védelemre.
A pénzügyminiszter szerint a megszorítások egyik lehetséges területe a fejlesztési együttműködés költségvetése, amelyet már eddig is jelentősen megvágtak, de szerinte „további terhelést is elbír”. A másik célpont a menekültügyi büdzsé lehet. Heinen rámutatott: „A sürgősségi menekültszállások még mindig túlzsúfoltak és rendkívül költségesek. Ha csökkenne a beáramlás és gyorsulna a kiáramlás, milliárdos megtakarításokat lehetne elérni.”
Fotó: Depositphotos
A menedékkérők befogadásáért felelős nemzeti ügynökség (COA) megerősítette, hogy a jelenlegi sürgősségi elhelyezési rendszer rendkívül drága, és hosszú távú, fenntartható finanszírozást kér a kormánytól a hatékonyabb működés érdekében.
Heinen hangsúlyozta: a kormány még nem döntött arról, hogy pontosan milyen forrásból fedezné a védelmi költségek növelését, de szerinte az államadósság növelése nem járható út. „Az adósság növelése csak rövid távú megoldás lenne, ami nem felel meg a hosszú távú pénzügyi fegyelemnek” – fogalmazott.
A miniszter úgy véli, hogy a védelmi kiadások jelentős emelése az október végi választások után következő kormányalakítási tárgyalások egyik központi témája lesz. „Mindenki tudja, hogy a biztonságba fektetni szükséges – a kérdés csak az, hogyan teremtjük elő a szükséges forrásokat” – tette hozzá.