Dzsabalíja városában és a hozzá tartozó menekülttáborban több lakóházat is bombatalálat ért, a jelentés szerint a halottak között 22 gyermek és 15 nő is volt. Az izraeli hadsereg közölte, hogy kivizsgálja a történteket. Kedden éjszaka már állításuk szerint figyelmeztették Dzsabalíja és a környező települések lakóit, hogy hagyják el otthonaikat, miután egy palesztin fegyveres csoport rakétákat lőtt ki Izrael területére – írja a BBC egy helyi kórház jelentése alapján.
A támadások idején az ENSZ humanitárius ügyekért felelős vezetője a Biztonsági Tanács tagjait sürgette, hogy tegyenek lépéseket a „gázai népirtás megakadályozása” érdekében.
Tom Fletcher azzal vádolta Izraelt, hogy embertelen körülményeket kényszerít a civil lakosságra. Továbbá felszólította a vezetést, hogy szüntesse meg a tíz hete tartó gázai blokádot, és bírálta az izraeli–amerikai tervet, ami szerint ezek az országok átvennék a humanitárius segélyek elosztását a térségben. Izrael ENSZ-nagykövete, Danny Danon ezzel szemben azt állította, hogy a külföldi segélyeket a Hamász háborús gépezetének támogatására használják fel.
Fotó: EPA
A múlt héten az izraeli hadsereg azt jelentette be, hogy a „széles körű” műveletet indít, aminek értelmében Gáza teljes területét elfoglalná, és tartósan megszállva tartaná. Erre egy magas rangú Hamász-tisztviselő kijelentette, hogy „nincs értelme” további tárgyalásoknak egy új gázai tűzszünetről és esetleg túszszabadítási megállapodásról.
Izrael március 2-án leállította a segélyszállítmányokat és egyéb ellátmányokat, majd két héttel később, a két hónapos tűzszünet összeomlása után folytatta offenzíváját, mondván, hogy nyomást gyakorol a Hamászra a túszok szabadon bocsátása érdekében. Azzal is vádolták a Hamászt, hogy lopott és tárolt segélyeket – ezt az állítást a palesztin fegyveres csoport tagadta. A segélyszervezetek figyelmeztettek, hogy ha nem változik ez a politika, tömeges éhínség fenyeget. A Hamász által vezetett egészségügyi minisztérium szerint a háborúban eddig 52 908 ember vesztette életét.