Az 52 éves férfi két héttel azután halt meg a kórházban, hogy az autó behajtott Magdeburg zsúfolásig megtelt piacára – közölte az ügyész.
A szász-anhalti belügyminisztérium legfrissebb adatai szerint legalább 299-en megsérültek a december 20-i támadásban. Négy másik 45-75 év közötti nő és a kilenc éves André Gleissner is meghalt – írja a BBC.
Roland Weber szövetségi áldozatokért felelős biztos a német sajtónak elmondta, hogy 531 ember szenvedhetett traumát vagy szenvedett gazdasági veszteségeket a támadás következtében.
Az ötvenéves Taleb al-Abdulmohsent a helyszínen letartóztatták, de a feltételezett támadó indítékai továbbra sem tisztázottak.
2006 óta él Németországban, és szaúdi pszichiáterként írják le, aki körülbelül 50 km-re lakott Magdeburgtól délre, Bernburg városában. Abdulmohsen 2016-ban kapott menedékjogot, és egy weboldalt vezetett, amelynek célja, hogy segítsen más egykori muszlimoknak elmenekülni az üldöztetés elől az Öböl menti hazájukból.
Abdulmohsen számos online posztban határozottan iszlámellenes nézeteinek adott hangot, és támogatja az Európa „iszlamizálódásáról” szóló szélsőjobboldali összeesküvés narratívákat.
Nancy Faeser német belügyminiszter azt mondta, „jól látható”, hogy a gyanúsított „iszlámfób” nézeteket vallott.
„Az elkövető semmilyen korábbi kategorizációba nem illik” – tette hozzá.
Abdulmohsent gyilkosság, emberölési kísérlet és veszélyes testi sértés vádjával előzetes letartóztatásba helyezték.
A rendőrség úgy véli, hogy egyedül cselekedett, de a német hatóságok kérdésekkel néznek szembe a közbiztonság miatt és azzal kapcsolatban, hogy mit tudtak a gyanúsítottról, akit azzal vádolnak, hogy a mentőautók bejárati sávját használta a piacra való behajtáshoz.
Kérdések merülnek fel amiatt is, hogy tavaly bejelenéseket tettek a gyanúsítottal kapcsolatban, ám a rendőrség azt mondta, hogy egy évvel ezelőtt felmérték, hogy nem jelent fenyegetést.
A szaúdi kormányhoz közel álló forrás azt mondta a BBC-nek, hogy négy hivatalos értesítést küldött a német hatóságoknak, amelyek „Notes Verbal” néven ismertek, figyelmeztetve őket Abdulmohsen szerintük „nagyon szélsőséges nézeteire”.
Egy terrorellenes szakértő azonban arra figyelmeztette a BBC-t, hogy a szaúdiak félretájékoztatási kampányt folytatnak, hogy lejárassanak valakit, aki fiatal szaúdi nőknek próbált segíteni menedékjoghoz jutni Németországban.