Egyiptom bemutatta a palesztin enklávé újjáépítésének tervét kedden az Arab Liga kairói csúcstalálkozóján. A Reuters által látott terv célja, hogy ellensúlyozza Donald Trump amerikai elnök azon javaslatát, hogy a Gázai övezetben egy közel-keleti „Riviérát” építsenek fel.
A kairói csúcson felszólaló Guterres a gázai tűzszünet folytatásáról szóló tárgyalások „késleltetés nélküli” újraindítását is kérte, és aggodalmát fejezte ki az erőszak ciszjordániai eszkalációja miatt.
Egyiptom ma közzétett, a gázai övezet újjáépítéséről szóló terve javaslatokat fogalmaz meg a terület 2030-ig történő újjáépítésére anélkül, hogy a lakosságot eltávolítanák. Az 53 milliárd dolláros terv ellentétes Donald Trump széles körben elítélt kijelentésével, hogy végleg távolítsák el Gázából a mintegy kétmillió palesztint, hogy az Egyesült Államok a területet turisztikai célponttá alakíthassa mások számára.
Fotó: MTI/AP/UNTV
Az Associated Press jelentése szerint az egyiptomi terv első szakasza, amelyet a közel-keleti vezetők várhatóan támogatnak majd, a fel nem robbant töltények eltávolításának megkezdését, valamint az izraeli bombázások és katonai offenzívák által hagyott több mint 50 millió tonna törmelék eltakarítását is megcélozza.
Több százezer ideiglenes lakóegységet létesítenének, ahol Gáza lakossága élhetne, amíg az újjáépítés zajlik. A törmeléket újrahasznosítanák, és egy részét feltöltőanyagként használnák fel a gázai övezet földközi-tengeri partvidékén.
A következő években a terv a sáv teljes átalakítását, „fenntartható, zöld és járható” lakhatási és városi területek kialakítását irányozza elő, megújuló energiával. Mezőgazdasági területeket újítana fel, ipari övezeteket és nagy parkos területeket hozna létre.
Repülőtér, halászkikötő és kereskedelmi kikötő megnyitását is javasolja. Az 1990-es években megkötött oslói békemegállapodások egy repülőtér és kereskedelmi kikötő megnyitását írták elő Gázában, de a projektek elsorvadtak a békefolyamat összeomlásával.