Trump volt elnök hamis állításai - amelyeket széles körben félretájékoztatásként vagy egyenesen hazugságként cáfolnak - nem újak: évek óta azt állítja, hogy az amerikai választási rendszerben rengeteg a csalás. De az elnökválasztás közeledtével a retorikája felerősödött, és szakértők arra figyelmeztetnek: Trump készen áll arra, hogy megpróbálja felforgatni az eredményeket, ahogyan azt 2020-ban is tette.
Terjed az aggodalom
Körülbelül hét hét van hátra, amíg a világ megtudja, hogy Donald Trumpot vagy Kamala Harrist választják-e meg a Fehér Házba. Amíg a szavazatokat meg nem számolják, az amerikai televíziók ítélik meg a szövetségi államokat a demokratáknak vagy a republikánusoknak - és szoros eredmény esetén rámutatnak, hogy az állás „túl szoros ahhoz, hogy megjósolható legyen”.
Az Egyesült Államokban azonban egyre nagyobb a félelem, hogy az elnökválasztás után talán még az sem dől el, ki lesz az ország új elnöke. A republikánusok ugyanis - akárcsak a 2020-as választáson - megtámadhatják az eredményt, ha veszítenek.
Ennek előkészületei már folyamatban vannak, amint arról a The Guardian című brit lap beszámol. Idén márciusban a Georgia állambeli Fulton megye öttagú választási bizottságának tagjai megtagadták a republikánus elnökválasztási előválasztás eredményének elismerését. A két tag - mindketten republikánusok - több információt követeltek a választási tisztviselőktől, többek között a szavazólapok őrzési láncáról szóló dokumentumokat.
A választást széleskörű eljárás során erősítették meg. Augusztus elején azonban a republikánusok által ellenőrzött georgiai választási bizottság új rendeletet fogadott el. Eszerint a helyi választási bizottságok tagjainak egy nem részletezett „észszerű vizsgálatot” kell lefolytatniuk minden lehetséges eltérésről, mielőtt hitelesítenék a választást. Ez jelentősen késleltetheti a 2024-es amerikai választás eredményét.
Megfigyelők feltételezik, hogy Trump a novemberi választásokra vonatkozó megközelítését is a 2020-as választásokra vonatkozó taktikájáról mintázhatja. Az elnökválasztás tisztaságával kapcsolatos kételyek elvetését is hónapokkal a választás napja előtt kezdte el.
Vannak azonban különbségek is a négy évvel ezelőtti választáshoz képest. Trump és csapata már sokkal tapasztaltabb és ezért jobban felkészült. A Republikánus Nemzeti Bizottság nemrég azt állította, hogy 100 ezer választási megfigyelőt toborzott, akik félő, hogy zavart okozhatnak a szavazás és a számlálás során.
Súlyos vádak
Ennél is fontosabb, hogy az az elképzelés, miszerint a választásokat elcsalják, a republikánusok egy részének véleményéből a többség véleményévé vált. A Public Religion Research Institute nonprofit szervezet felmérése szerint a republikánusok kétharmada úgy véli, hogy a 2020-as választásokat ellopták.
A Republikánus Párt idei júliusi konvencióján Trump egy videóban azt állította: „A legfontosabb dolog, amit tennünk kell, hogy megvédjük a választást. Nyitva kell tartani a szemünket, mert ezek az emberek csalni akarnak, és ezt teszik, és őszintén szólva ez az egyetlen dolog, amiben jók”.
Szeptember 7-én Trump az Igazság közösségi platformján azt írta, hogy ha novemberben győz, „azokat az embereket, akik CSALNAK, a törvény erejével üldözni fogják, ami hosszú távú börtönbüntetést is magában foglal”.
Brit vélemény
A tekintélyes The Economist kitart amellett, hogy az Egyesült Államokban a hatalomátadásra erőszak nélkül kerül sor, de a magazin veszélyre is figyelmeztet. Ha Trump nyer novemberben, a demokraták jogi eljárásokat indíthatnak. (Ez a választások utáni normális fejlemény, amelyet általában mindkét nagy párt vállal a különböző állami és szövetségi versenyek után. De általában nem éri el a 2020-as számtalan, Trump támogatói által nyílt csalásról szóló eljárás mértékét).
A legyőzött demokraták követhetik a republikánusok 2021. januári precedensét is, és megpróbálhatják megakadályozni az elnökválasztási eredmény hitelesítését. De Harris valószínűleg el fogja ismerni, ha veszít - feltételezi a lap.
„De ha Harris győz - írja a The Economist -, Trump nem lesz ilyen kegyes”. Ebben a forgatókönyvben az amerikai választási rendszer bonyolultsága ütközik a MAGA összeesküvés-gépezetével. Jogi stratégiaként ez valószínűleg ismét kudarcot vallana, ahogyan 2020-ban is. Egy új „Állítsuk meg a lopást!” mozgalom azonban jogilag elbukhat, miközben politikailag sikeres lehet.
A lap hozzáteszi: „A legutóbbi választáson a képviselőházi republikánusok megdöbbentően sokan szavaztak az eredmény elutasítása mellett. Azóta a párt csak még inkább lekötelezettje lett Trumpnak. A képviselők vagy őszintén hisznek abban, hogy a másik oldal csak akkor nyer, ha elcsalja a választásokat, vagy pedig nyilvánosan egyetértenek ezzel az elképzeléssel. ... E mítosz egyik lehetséges következménye a politikai erőszak. A Capitoliumot 2025 januárjában olyan jól fogják őrizni, hogy nem ismétlődnek meg a január 6-i zavargások. De a helyi rendőrségnek, a titkosszolgálatnak és az FBI-nak fel kell majd készülnie arra, hogy tüntetők szállják meg szövetségi államok kormányhivatalait, és a törvényhozók elleni merényletkísérletek sem kizárhatóak.”
Egy magabiztos biztos győzelem bármelyik jelölt számára valószínűleg minimálisra csökkentené a kockázatot. De ahogy a The Economist megjegyzi, ez a választás nem így alakul. A felmérések szerint a kulcsfontosságú ingadozó államokban és országosan is közel egyenlő a verseny.
Az Axios szerint idén öt tényező „a választási káosz tökéletes viharát” idézi elő: Trump vad állításai a választások integritásáról, a szoros verseny, a Republikánus Nemzeti Bizottság által már benyújtott perek, 2021 erőszakos közelmúltja és a „dezinformáció pöcegödre”.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)