Gigantikus gát építését kezdte meg Kína szombaton a Tibetet és Indiát átszelőfolyón, Li Csiang miniszterelnök is részt vett az ünnepélyes megnyitón – közölte a kínai állami média híradásai alapján a BSS News. Peking decemberben hagyta jóvá a Tibetben Jarlung Cangpo, Indiában pedig Brahmaputra néven ismert folyón induló projektet, amellyel az ország szén-dioxid-semlegességi célkitűzéseit és a tibeti régió gazdasági fejlesztését kívánják elérni.
Fotó: Dong Zhixiong/Xinhua
„A megtermelt villamos energiát elsősorban más régiókba fogják továbbítani, miközben Tibet helyi energiaszükségleteit is kielégítik” – jelentette a Hszinhua állami hírügynökség a délkelet-tibeti Nyingcsiben tartott alapkőletételi ünnepség után.
Ha megépül, az erőmű nagyobb lehet a Közép-Kínában, a Jangce folyón épülő, rekordot döntő Három-szurdok-gátnál is – és komoly hatással lehet a folyásirányban lejjebb, Indiában és Bangladesben élő emberek millióira.
Fotó: Zheng Jiayu/Xinhua
A projekt öt vízerőmű megépítését foglalja magában, a teljes beruházás becsült összege mintegy 1,2 billió jüan (mintegy 167,1 milliárd dollár) – írja a Hszinhua.
India januárban közölte, hogy aggodalmát fejezte ki Kínának a tibeti projekt miatt, és kijelentette, hogy figyelemmel fogja kísérni és meg fogja tenni a szükséges intézkedéseket érdekei védelmében.
Kínát felszólították, hogy „biztosítsa, hogy a Brahmaputra folyásirányban lejjebb fekvő államok érdekei ne sérüljenek a folyásirányban feljebb fekvő területeken folytatott tevékenységek miatt” – közölte akkor az indiai külügyminisztérium.
Decemberben a pekingi külügyminisztérium azt mondta, hogy a projektnek nem lesz „negatív hatása”, és hozzátette, hogy Kína „fenntartja a kommunikációt a folyásirányban lévő országokkal”.