3p

Kína 66 milliárd jüanos hitelkeretet nyújt Latin-Amerikának a térség fejlesztésének támogatására – jelentette be Hszi Csin-ping kínai államfő.

A kínai valutaalapú konstrukció a jüan nemzetköziesítését célzó törekvések része. A hitelkeret a Latin-Amerika és Kína közötti stratégiai és gazdasági kapcsolatok további mélyítését szolgálja. Hszi emlékeztetett: Peking már a CELAC-fórum 2015-ös első ülésén is 20 milliárd amerikai dollár értékű hitelt ajánlott fel infrastrukturális fejlesztések támogatására.

Hszi a fórum nyitóülésén bejelentette, hogy Kína vízummentességet vezet be öt latin-amerikai és karibi ország állampolgárai számára, bár a kedvezményezett országok listáját egyelőre nem hozták nyilvánosságra. Hozzátette, hogy a könnyített beutazási lehetőségek köre a jövőben tovább bővülhet.

A kínai államfő beszédében emlékeztetett arra is, hogy a Kína és Latin-Amerika közötti kereskedelmi forgalom 2024-ben először haladta meg az 500 milliárd dollárt. Ez jelentős növekedés a 2023-as 450 milliárd dolláros értékhez képest, különösen annak fényében, hogy a kétoldalú kereskedelem értéke 2000-ben még mindössze 12 milliárd dollár volt.

Hszi Csin-ping hangsúlyozta, hogy Kína támogatja a latin-amerikai és karibi országokat szuverenitásuk és függetlenségük védelmében, valamint fellép minden külső beavatkozási kísérlet ellen. Mint fogalmazott, Kína és a CELAC-országok egyenlő felekként tekintenek egymásra, és „valódi multilateralizmust” gyakorolnak.

A kínai elnök szerint a világ békéjének és stabilitásának megőrzéséhez, valamint a globális fejlődés előmozdításához nélkülözhetetlen az államok közötti együttműködés. Leszögezte: a kereskedelmi és vámháborúknak nincsenek nyertesei, a hatalmi politikát és megfélemlítést alkalmazó országok pedig saját elszigetelődésüket kockáztatják.

Kína a következő három évben 300 latin-amerikai és karibi pártfunkcionáriust hív meg tanulmányutakra, valamint kész bővíteni az együttműködést olyan területeken, mint az infrastruktúra-fejlesztés, a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az energia- és nyersanyagellátás, illetve a tiszta energia, a digitális gazdaság, az 5G és a mesterséges intelligencia.

A kínai kormány kész növelni a térségből származó importot, ösztönözni a kínai vállalatok befektetéseit, valamint bűnüldözési és biztonsági együttműködést is kínál – így például rendészeti képzések és felszerelések biztosítását a CELAC-tagállamok igényeinek megfelelően.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Orbán Viktor így fogadta Montenegró miniszterelnökét
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 20:03
A magyar kormányfő kedden Budapesten munkalátogatáson fogadta Milojko Spajicot, akivel két, egy infrastruktúrafejlesztési, valamint egy távközlési, információtechnológiai egyezményt írtak alá.
Nemzetközi Elfogadta a szenátus Trump adó- és költségvetési csomagját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:15
Az amerikai szenátus kedden – republikánus többséggel – elfogadta Donald Trump elnök nagyszabású adó- és költségvetési törvényjavaslatát. A közel ezer oldalas jogszabálycsomag számos kulcsfontosságú belpolitikai célkitűzést törvénybe foglalna, miközben a Kongresszus Költségvetési Hivatala (CBO) szerint 3,3 ezer milliárd dollárral növelné az Egyesült Államok már most is 36,2 ezer milliárd dolláros államadósságát.
Nemzetközi Továbbra is jönnek uniós pénzek Magyarországra – Orbán Viktor visszavonulót fújt
Wéber Balázs | 2025. július 1. 18:08
A magyar kormány látszólag folyamatosan hadban áll Brüsszellel, ugyanakkor továbbra is sok pénzt kaphat onnan: mintegy 12 milliárd euró kohéziós forrás továbbra is elérhető. Erről nem akar lemondani, és ennek is döntő szerepe volt abban, hogy mégsem lépett át bizonyos vörös vonalakat. Nagyító alatt ezúttal az EU-Magyarország viszony.
Nemzetközi Zelenszkij: Németország vegye rá Magyarországot, hogy engedjen az Oroszország elleni szankciók ügyében
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:19
Berlinben járt az ukrán elnök. 
Nemzetközi Csalódott a lengyel agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 15:45
Kiábrándítónak találta kedden Czeslaw Siekierski lengyel agrárügyi miniszter azt a módszert, ahogyan az Európai Bizottság (EB) az Ukrajnára vonatkozó kereskedelmi liberalizációs rendelkezések felülvizsgálatában eljárt.
Nemzetközi Nagy lépésre szánta el magát Peking – kész megvitatni a WTO reformját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:10
Kína kész az Egyesült Államokkal tárgyalni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformjáról, beleértve a vámokat, a támogatási politikát és más vitás kérdéseket – közölte a kínai WTO-képviselet egyik magas rangú tisztviselője.
Nemzetközi Meglepetés Japánban – rosszabbra számítottak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:40
Emelkedett a japán feldolgozóipari vállalatok üzleti hangulatindexe a második negyedévben.
Nemzetközi A japánok nem kérnek Donald Trump rizsájából – nincs vámalku
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:10
Japán nem hajlandó mezőgazdasági ágazatát feláldozni az Egyesült Államokkal folytatott vámcsökkentési tárgyalások kedvéért – közölte Akazawa Ryosei gazdasági miniszter és főtárgyaló kedden, miután Donald Trump élesen bírálta Tokiót amiatt, hogy nem importál amerikai rizst.
Nemzetközi Most egy kávézót bombáztak le Gázában – mintegy huszan meghaltak
Wéber Balázs | 2025. július 1. 12:30
Mindeközben az izraeli kormányfő bizalmasa Washingtonban tárgyal majd egy újabb tűzszünetről.
Nemzetközi Putyin drónháborújába már Észak-Korea is beszállt
Káncz Csaba | 2025. július 1. 10:12
Phenjan már nem csak emberekkel és rakétákkal látja el Moszkvát. Mélyen beágyazza magát Oroszország hadigazdaságába, több ezer munkást küld a drónipar szívébe, és átrendezi az eurázsiai erőegyensúlyt. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG