4p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Ha van valami, amiben a Kínai Kommunista Párt és az amerikai biztonsági szakértők egyetértenek, az az, hogy a geopolitikai, gazdasági és katonai fölény titka az innováció. Hszi Csin-ping elnök reméli, hogy a tudomány és a technológia segítségével országa megelőzi Amerikát. A washingtoni politikusok az exportellenőrzés és a szankciók keverékével próbálják megakadályozni, hogy Kína technológiai előnyre tegyen szert.

Amerika stratégiája valószínűleg nem fog működni, ugyanis a szakértők egyetértenek azzal, hogyha az ország meg akarja őrizni vezető pozícióját - és a legtöbb hasznot akarja húzni a kínai tehetséges tudósok kutatásaiból -, akkor jobban tenné, ha kevésbé a kínai tudomány visszaszorítására, és inkább arra összpontosítana, hogy saját magát előrébb vigye.

Az elmúlt évtizedekben, amikor Kína bekapcsolódott a világgazdaságba, gyors felzárkózása és a nyugati szellemi tulajdonnal való visszaélése azt eredményezte, hogy gyakrabban volt utánzó és tolvaj, mint újító, miközben az ország tudományát lebecsülték nyugaton, részben azért, mert arra ösztönözte kutatóit, hogy nagy mennyiségű, gyenge minőségű tudományos munkát végezzenek.

A kínai tudomány ellen nehéz küzdeni
A kínai tudomány ellen nehéz küzdeni
Fotó: Depositphotos

Ezek az idők azonban elmúltak, hiszen 2024-ben Kína már egyértelműen a világ egyik vezető tudományos hatalmává vált, az itt végzett kutatások a világ elitjében vannak, különösen a kémia, a fizika és az anyagtudományok területén. Az Economist cikke szerint a kínai kutatók több cikket jelentetnek meg rangos folyóiratokban, mint amerikai és európai kollégáik, és több olyan munkát készítenek, amiket nagy számban idéznek máshol is. A Tsinghua és a Zhejiang egyetemek egyenként annyi élvonalbeli kutatást végeznek, mint a Massachusetts Institute of Technology (MIT).

A cikk szerint ez azonban nem minden, ugyanis a kínai laboratóriumok tartalmazzák a legfejlettebb felszereléseket, a szuperszámítógépektől kezdve az ultranagy energiájú detektorokon át a kriogén elektronmikroszkópokig.

Míg korábban az ázsiai óriás tudományos tehetségei jellemzően a világ nyugati részén próbáltak szerencsét, az elmúlt években egyre inkább hazatér, míg a világ legelismertebb mesterséges intelligenciával foglalkozó fejlesztőinek több mint kétszerese szerezte első diplomáját Kínában.

A Huawei feltámadt hamvaiból

A kereskedelmi innováció terén Kína szintén megdönti a régi feltevéseket. Az általa exportált akkumulátorok és elektromos járművek nemcsak olcsók, hanem a legkorszerűbbek is. A Huawei távközlési cég, amely azután került mélypontra, hogy a legtöbb amerikai cégnek 2020-ig megtiltották, hogy üzletet kössön vele, újra felemelkedett; nem mellesleg pedig harmad akkora bevétel mellett közel annyit költ kutatás-fejlesztésre, mint az Apple vagy a Microsoft.

Ezzel együtt Kína még nem a világ meghatározó technológiai hatalma. A Huawei még mindig korlátozottan fér hozzá a fejlett chipekhez; az önellátás költséges. A központosított állami irányítás pedig mindenhová befolyik, hiszen a kutatásra fordított kiadások nagy részét is a párt irányítja, ez pedig az innovációs törekvések hatékonyságát is jelentősen rontja.

Amerikának lépnie kell?

Miközben a kínai tudomány belföldön a központosítottság túlzott nehézségeivel küzd, az Egyesült Államokban Donald Trump után Joe Biden is a kínai fejlődés miatt aggodalmaskodik – ez pedig hosszabb távon nem feltétlenül kifizetődő.

Amerika eddig a fenyegetésekre összpontosított, szankciókkal próbálta Kínát megfékezni, valamint az adatok, tehetségek és ötletek áramlásának korlátozásával, ezek indoklásaként pedig a kínai titkolózást emlegetik. Ez azonban túlbecsüli az ország képességét, hiszen példaként elég csak visszagondolni arra, hogy a Huawei is tudott úgy virágozni, hogy mindeközben szankciók egész sora sújtotta. De akkor mi a helyes út, hogyha nem akarnak végleg lemaradni?

Az Egyesült Államok egyik erőssége a nyitottság. Amerika régóta mágnesként vonzza a világ legokosabb elméit, és továbbra is vonzania kell őket – még Kínából is. Egyes munkáknak természetesen titkosnak kell lenniük, de az ország csak magát fosztja meg remek elméktől, ha nem enged kínai kutatók felvenni.

Egy másik erősség Amerika dinamikus gazdasága, amelyben a legjobb egyetemek, kormányzati szervek és vállalatok innoválnak. A tudósok idejének túl nagy részét azonban a bürokrácia tölti ki. Segíthetne, ha gyorsabb módot találnánk a támogatások elosztására.

Végül, Amerika előnye a szabad piac, Kínában a legtöbb kutatási pénz az államtól származik; Amerikában a magánszektor a nagyobb költekező. Nem a Fehér Ház rendeletei találják meg és fejlesztik ki a legjobb ötleteket, hanem a verseny. Ez pedig egy olyan tényező, amivel Kína jelenlegi formájában egészen egyszerűen nem tud versenyezni.

 

Címkék: Nemzetközi Kína USA

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Volodimir Zelenszkij: nem elég nagy a nyomás Észak-Koreán
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 19:41
Az ukrán elnök a nemzetközi közösség fokozott aktivitását várja, hogy megakadályozzák az ázsiai rezsim beavatkozását a háborúba.
Nemzetközi Az Európai Parlament jóváhagyta az Ukrajnának nyújtandó, orosz eszközökkel fedezett hitelt
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 19:16
Az EP-képviselők zöld utat adtak az Ukrajnának nyújtandó legfeljebb 35 milliárd euró értékű hitelnek, amelyet a befagyasztott orosz vagyonból származó jövőbeli bevételekből fizetnek vissza.
Nemzetközi Fejbe lőtt nemzedék – ezt látták amerikai orvosok Gázában
Wéber Balázs | 2024. október 22. 18:31
Elsőre úgy hangzik, mint egy iszonyatos horrorfilm sztorija: egy távoli vidék kórházaiba sorozatba szállítanak be fejbe vagy mellbe lőtt, sok esetben 10 év alatti gyerekeket. A sztori azonban kőkemény valóság: erről számoltak be ugyanis a Gázai övezetben szolgálatot teljesített orvosok tucatjai nemrég és korábban is – egy részük nyíltan izraeli orvlövészeket tett felelőssé mindezért. Az izraeli hadsereg visszautasítja a vádakat. Nagyító alatt ezúttal egy valósággá vált rémálom.
Nemzetközi Szingapúr alapítójának egyik fia menedékjogot kapott, nem is akárhol
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 18:01
Lee Hsien Yang szerint Szingapúr nem földi paradicsom, és kénytelen volt elmenekülni a tekintélyelvű rezsim elől, amelyet apjuk után bátyja örökölt .
Nemzetközi Szudánban, a csádi határ közelében lelőttek egy orosz gépet
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 16:35
A kormány katonaságát segítő teherszállító gépet a polgárháborús Darfúr tartományában érte a találat. Az orosz követség vizsgálatot indított.
Nemzetközi Kamala Harris hibahatáron belüli, 3 százalékponttal vezet Donald Trump előtt
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 14:35
A demokrata elnökjelöltet a Reuters/Ipsos felmérésén 46 százalék támogatta, míg republikánus ellenfelét 43 százalék.
Nemzetközi Orbán Viktor ma este Párizsban vacsorázik
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 12:57
Munkavacsorára hívta meg Párizsba Orbán Viktor miniszterelnököt Emmanuel Macron francia államfő kedd estére - erősítette meg az MTI-nek Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Nemzetközi Észak-Korea mégsem küld csapatokat Moszkvának?
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 12:05
Észak-Korea tagadta hétfőn, hogy csapatokat küld Oroszországnak az ukrajnai háborúban való részvételre, sőt, Phenjan egyik képviselője az ENSZ-ben "alaptalan pletykának" nevezte Szöul állítását.
Nemzetközi Ha Donald Trump nyer, sokat köszönhet Elon Musknak
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 11:00
4 hónap alatt 32 millió megjelenést hozott Trumpnak az X-en.
Nemzetközi Lefizette az építőipar, húsz év börtönt kapott a volt perui elnök
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 09:08
Húsz év és hat hónap börtönre ítélte korrupció miatt Alejandro Toledo volt perui elnököt egy limai bíróság az Odebrecht építőipari óriáscég botrányának részeként elkövetett korrupció és pénzmosás miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG