A miniszterelnök-helyettes kijelentette, hogy a tárgyalások „nagyon konstruktívak voltak”, és „majdnem minden kulcsfontosságú részletben már megegyeztek”.
„Az ukrán és az amerikai csapat a megállapodásról folytatott tárgyalások utolsó szakaszában van. Arra törekszünk, hogy a lehető leggyorsabban lezárjuk a megbeszéléseket, hogy továbbléphessünk a megállapodás aláírásához. Reméljük, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna vezetői Washingtonban a lehető leggyorsabban aláírhatják és jóváhagyhatják, hogy ezzel is bizonyíthassuk elkötelezettségünket az elkövetkező évtizedekre”
– emelte ki Sztefanyisina.
Fotó: Wikipédia
Előző nap Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője, arról számolt be, hogy konstruktív tárgyalások zajlottak az amerikai féllel az ország ásványkincseiből Washington részesedését biztosító megállapodásról.
Boris Johnson volt brit miniszterelnök hétfőn Kijevben azt mondta, hogy egy ilyen megállapodás „nagy nyeremény”, mert biztosítja "az Egyesült Államoknak Donald Trump alatti elkötelezettségét egy szabad, szuverén és biztonságos Ukrajna mellett – erről már a BBC ír.
A brit lap arról hosszan ír, hogy milyen ritka ásványok találhatók Ukrajnában, amire az Egyesült Államok ennyire számít.
A kritikus ásványok – lítium, grafit, mangán-, cézium-, tantál- és ritkaföldfémek -, „a 21. századi gazdaság alapját képezik” – magyarázza Dr. Muggah. Kulcsfontosságúak a megújuló energia, a katonai alkalmazások és az ipari infrastruktúra szempontjából. „Növekvő stratégiai szerepet töltenek be a geopolitikában és a geoökonómiában”.
Ezenkívül az Egyesült Államok nagyon szeretne megegyezni Ukrajna ásványkincseivel kapcsolatban, mert csökkenteni akarja Kínától való függőségét, amely a világ ritkaföldfém-lelőhelyeinek 75 százalékát ellenőrzi a Geological Investment Group szerint. Decemberben Kína megtiltotta egyes ritkaföldfém-ásványok exportját az Egyesült Államokba, mivel az előző évben korlátozta az Egyesült Államokba irányuló ásványexportot.
Egyes kommentátorok „gyarmatinak” minősítették az amerikai ajánlatot, de Kijev érdeklődik erőforrásainak közös feltárásában.
Ezen ásványkincsek fejlesztése rendkívül nehéz és költséges – mondja Iryna Suprun, az ukrajnai székhelyű bányászati tanácsadó cég, a Geological Investment Group vezérigazgatója. Azzal érvel, hogy ha sikerül bevonzaniuk az amerikai befektetőket természeti erőforrásaik fejlesztésére, az rendkívül előnyös lesz az ország gazdasága számára.
„Technológiákat fogunk kapni, amelyek bányászati iparunkból annyira hiányoznak” – magyarázza Suprun asszony. „Tőkéhez jutunk. Ez több munkahelyet, adófizetést jelent. Az ásványlelőhelyek fejlesztéséből bevételhez jutunk.”