Az orosz pénzügyminisztérium számos olyan előzetes javaslatot készített elő, amelyek célja az ukrajnai háború kezdete után kivonult nyugati cégek visszacsábítása az országba, adta hírül a Meduza orosz kormányfüggetlen hírportál a Bloomberg értesüléseire hivatkozva. Példaként említik a hozzájárulást a technológiai transzferekhez a produktivitás növelése céljából.
Előkészítik a terepet
Az amerikai hírügynökség szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök már márciusban utasította a kormányt egy eljárásrend kidolgozására, amely lehetővé teszi ezeknek a nyugati vállalatoknak a visszatérését.
Ez volt „az eddigi legkonkrétabb jele” annak, hogy Moszkva az Oroszország elleni nyugati szankciók feloldására számít.
Egy, a Kremlhez közeli forrás szerint ugyanakkor „egyelőre senki sem kopogtat az ajtón”. Chris Weafer, a Macro Advisory tanácsadó cég vezetője azt valószínűsíti, hogy a legtöbb nyugati cég nem fog a visszatelepülésen gondolkodni addig, amíg nem lép érvénybe egy tartós békemegállapodás. „Senki sem szeretne túl korán visszatérni, azután megint kényszerből kivonulni”, mondta.
Fotó: MTI/EPA/Orosz elnöki hivatal/Szputnyik pool/Grigorij Sziszojev
A Bloomberg arra is emlékeztet, hogy még egy békemegállapodás esetén is komoly „politikai és gazdasági akadályok” állnak majd bármilyen visszatérés útjába – egyes cégek oroszországi vagyontárgyai ugyanis már le lettek foglalva és el lettek adva új tulajdonosoknak.
Ráadásul az „alternatív” importútvonalaknak köszönhetően az oroszok „már mindenhez hozzáférnek, az iPhone-októl kezdve a Coca-Coláig, nagyjából ugyanazért az árért, mint máshol.”
Egy átfogó békemegállapodásra „egyébként” – tesszük hozzá – relatív kicsi az esély rövid időn belül. Azt egy tűzszüneti megállapodásnak kellene megelőznie, amely befagyasztaná a katonai konfliktust, és ez idő alatt ki lehetne tárgyalni a béke feltételeit.
Egy olasz cég már visszatérne
Visszatérve a nyugati vállalatok esetleges visszatelepülésére, a Financial Times úgy értesült, hogy már van egy olyan cég, amely készül erre: az olasz Ariston.
A fűtési rendszereket gyártó, Oroszországban csaknem fél évszázada jelenlévő vállalat ottani érdekeltségét egy évvel ezelőtt foglalták le az orosz hatóságok, majd átadták a Gazprom gázipari vállalatnak. A lépés akkor nagy felháborodást váltott ki Brüsszelben és Rómában is.
Múlt hónapban azonban Putyin aláírt egy rendeletet, amely révén az orosz üzlet visszakerült az Ariston tulajdonába. Az ügyet ismerő források a brit üzleti lapnak azt mondták, hogy erre az olasz külügyminisztérium, a moszkvai olasz nagykövetség és egy olasz magánszemély lobbitevékenységének eredményeként került sor.
Az olasz kormány szerint a cég, amely mintegy 300 főt foglalkoztatott Oroszországban, már világossá tette, hogy kész folytatni tevékenységét az orosz piacon, „a szankciókkal és a helyi törvényi keretekkel összhangban”, és erre utaló nyilatkozatot tett a vállalat tulajdonosa, Paolo Merloni is.
Új szelek fújnak?
Bár a Financial Times szerint is kevés jel utal arra, hogy más nagyobb nyugati cég is visszatérésre készül, a Kreml arra törekszik, hogy megteremtse ennek a feltételeit. Ez pedig nyilvánvalóan összefüggésben áll azzal, hogy Donald Trump hatalomba való visszatérése óta érdemben javultak a Moszkva és Washington között kapcsolatok.
A brit lap információi szerint egyébként néhány nemzetközi befektetési bank képviselőjét is látták mostanában Moszkvában, nagy nemzetközi árukereskedő cégek képviselői pedig együtt reggeliztek, ebédeltek nagy orosz árukereskedő vállalatok képviselőivel.
Összegezve: a Kreml a számára előnyös amerikai hatalomváltás nyomán esélyt lát arra, hogy ne csak politikailag, hanem gazdaságilag is enyhítsen az ország Nyugattal szembeni izoláltságán.