A miniszter azt nyilatkozta, hogy Kubában nincsenek „koldusok”, és az emberek lényegében önszántukból teszik ezt, hogy – ahogy ő fogalmazott – „könnyű pénzre” tegyenek szert.
A parlamenti ülésen tett kijelentéseit a kubaiak belföldön és külföldöngy egyaránt bírálták a kijelentést, ami a sziget elnökét, Miguel Díaz-Canelt döntésre késztette. Röviddel ezután Marta Elena Feitó Cabrera lemondott – írja a BBC.
Kubában egyre súlyosabb a szegénység és az élelmiszerhiány, mivel az ország továbbra is súlyos gazdasági válsággal küzd. Mind a nyilvános kritika, amit a miniszter szavai kiváltottak, mind a nyilvános kritika, amit kapott, szokatlan Kubában, egy olyan országban, ahol a kormányellenes tüntetéseket törvény tiltja, és a nyílt ellenvéleményért börtönbüntetés járhat.
Fotó: Pixabay
Feitó Cabrera a hét elején jelentette ki ominózus mondatait az Országgyűlés egyik ülésén.
„Kubában nincsenek koldusok. Vannak emberek, akik koldusnak tettetik magukat, hogy könnyen meggazdagodjanak” – mondta.
Továbbá Feitó Cabrera azzal vádolta a szemétben turkálókat, hogy „illegálisan vesznek részt az újrahasznosítási szolgáltatásban”.
A miniszter egyértelműen félremérte azt a felháborodást és haragot, amelyet megjegyzései kiváltottak, valamint azt, hogy azok milyen mértékben ábrázolják az ország vezetését érzéketlennek, tekintélyelvűnek és a kubaiak súlyos gazdasági küzdelmeitől eltávolodva.
Díaz-Canel elnök a parlamenti ülésen bírálta Feitó Cabrerát – bár név szerint nem említette –, mondván, hogy a vezetés nem „járhat el megalázóan”, és nem lehet „elszakadni az emberek valóságától”.
Mivel a kubai gazdasági válság egyre súlyosbítja az élelmiszer- és lakhatási problémákat, egyre gyakoribb látvány, hogy az emberek szemeteskukákban turkálnak élelem után kutatva és a kapualjakban alszanak. A mindennapi életet tovább bonyolítja az üzemanyaghiány és a gyakori áramszünetek.
Sok kubainak az alapvető gyógyszereket is vadásznia kell, gyógyszertárról gyógyszertárra járva abban a reményben, hogy megtalálja a szükséges gyógyszert.
Arra az állítására válaszul, hogy Kubában nincsenek koldusok, hanem koldusnak álcázott emberek vannak, Pedro Monreal kubai közgazdász az X-en ezt írta: „Biztosan vannak 'minisztereknek' álcázott emberek is”.
Számos kubai aktivista és értelmiségi is közzétett egy levelet, amelyben a miniszter eltávolítását követelték, mondván, hogy megjegyzései „sértik a kubai népet”. Feitó Cabrera lemondását a Kubai Kommunista Párt és a kormány elfogadta.