6p

Elon Musk azt állítja, nem náci karlendítés volt, amit Donald Trump beiktatása után tett, hanem „római üdvözlés”. De a szakértő szerint nincs arra bizonyíték, hogy az ókorban ez valaha is létezett volna. A karlendítés történelme dióhéjban. 

Január 20-án, a Donald Trump második elnöki mandátumának beiktatása alkalmából tartott tüntetésen Musk elismerően így szólt a tömeghez: „Csak köszönetet szeretnék mondani, hogy sikerült. Köszönöm.” Ezután jobb kezét a szívére tette, majd kinyújtotta a karját, nagyjából 45 fokos szögben, kinyújtott tenyérrel lefelé. Aztán megfordult, hogy a színpad mögött álló közönséggel szemben megismételje a mozdulatot.

Sokan gyorsan kijelentették, hogy ez bizony náci tisztelgés volt. Tény, hogy ezt az egyenes karlendítést valójában először az olasz fasiszta vezető, Benito Mussolini tette népszerűvé, aki 1922 és 1943 között diktátorként uralkodott Olaszországban.

Musk támogatói a közösségi médiában – különösen a Musk tulajdonában lévő X-en (korábban Twitteren) – egyből rámutattak a Tesla-vezér ókori Róma iránti szenvedélyére. Többen hozzátették, hogy ez nem fasiszta gesztus volt, hanem „római tisztelgés”. Állításuk alátámasztására több jelenet is közzétettek a 2005-2007-es Róma című tévésorozatból, amelyben látható a mozdulat. (Bár azok után még nehezebb ezt elhinni, hogy ez római üdvözlés volt, miután január 26-án a német szélsőjobboldali párt, az Alternatíva Németországért párt (AfD) kampány-nyitó rendezvényére is bejelentkezett Musk online.)

De nézzük, vajon mi a különbség a római és a fasiszta üdvözlet között?

 

Rómából nem maradt bizonyíték

„Azok, akik a római ókort kutatják és tanítják, mint én is, kijelenthetjük: nincs bizonyíték arra, hogy az ókorban valaha is létezett volna olyan dolog, mint a „római üdvözlet” – írja cikkében Samuel Agbamu, a Readingi Egyetem oktatója, aki a karlendítés történetébe beavatva kideríti, mennyire van Musk állításának igazságtartalma, miszerint nem a nácizmusra utalt mozdulatával.

Martin Winkler német egyetemi tanár a karlendítés történetéről szóló tanulmányában azt sugallja, hogy a római tisztelgés mai értelmezése egy modern találmány. Merthogy a római militarizmus és imperializmus egyik legteljesebb ikonográfiai emlékművében, a Traianus-oszlopban (amelyet i.sz. 113-ban építettek Rómában) egyetlen művészi elem sem hasonlít a római tisztelgésre. Emellett nem maradtak fenn a mozdulatot végrehajtó római császárok vagy parancsnokok szobrai sem.

Igazság szerint a római tisztelgéshez legközelebb a felemelt tenyér ábrázolásai állnak, amely hajlított könyökkel történik. Ezek egyike sem áll közel a Musk által előadott egyenes karú változathoz.

A gesztust a francia forradalom időszakában találták ki a forradalmi köztársaságiak, akik politikájukat a római köztársaság újjáélesztéseként fogalmazták meg. Ennek a legjobb példája Jacques-Louis David 1784-es festménye, a Horatii esküje, amelyen a három hazafias Horatii testvér esküt tesz, hogy megvédi a köztársaságot a korai római korban a rivális Alba városának támadásától.

Horatii esküje, Jacques-Louis David (1784 és 1785)
Horatii esküje, Jacques-Louis David (1784 és 1785)
Fotó: Wikipedia

A későbbi példák közé tartozik François-Léon Siccard 1921-es szobra a párizsi Panthéonban. A Nemzeti konvenció című alkotás különösen érdekes, ahol a római tisztelgésnek még mindig megvan a francia köztársasági jelentése – bár a szobor két évvel előbb készült, mint ahogy az olasz fasiszták elkezdték volna a nem mindennapi tisztelgést.

A francia példát követve a tisztelgést a 19. század végétől az 1940-es évek elejéig más köztársaságok is elfogadták – bizonyos összefüggésekben az Egyesült Államok is. Valójában, amikor 1892-ben a Chicagói Világkiállításon bemutatták a jelenlegi amerikai hűségi eskü egy korai változatát, annak felolvasását úgynevezett „Bellamy tisztelgés” kísérte – ami a karlendítés egy hasonló formája.

Egy mozdulat útja a fasizmushoz

A római tisztelgés elsodródása, majd elválaszthatatlan kapcsolata a szélsőjobboldali politikával akkor kezdődött, amikor egy Gabriele D’Annunzio nevű olasz költő és nacionalista vezette mozgalom 1919-ben elfoglalta az akkori jugoszláv Fiume városát.

Közismeet, hogy Fiume (a mai Rijeka) Horvátországban, az Adriai-tenger partján fekszik, amely akkoriban erősen olasz ajkú volt. Az olasz nacionalisták ezért joggal gondolták olasznak.

D'Annunzio egy sereg olasz első világháborús veteránnal együtt 1919-ben elfoglalta a várost, hogy megalapítsa az általuk „Carnaro régensének” nevezett régiót, amely egy évig volt érvényben. E városállam rövid élete során D'Annunzio számos szimbólumot és gesztust hozott létre, amelyekről azt állította, hogy az ókori Rómából származnak: a csatakiáltást, és a „római tisztelgést”.

Fiume elfoglalása előtt D'Annunzio mélyen elmerült az ókor világában, ezért számos versét és színdarabját a görög-római ókor ihlette, és állítólag a Cabiria forgatókönyvét is ő írta – ez egy 1914-es némafilm, amely az ókori Rómában játszódik a második pun háború idején. Ebben több olyan jelenet is van, amelyben a tisztelgés látható, s amely öt év múlva ismét megjelent Fiuméban. Ez volt az a pont, amikor a fasiszta szimbolizmus fejlődésében az élet utánozta le a művészetet.

Állítólag ez a fotó valahol Olaszországban készült ...
Állítólag ez a fotó valahol Olaszországban készült ...
Fotó: Facebook

Nem sokkal ezután, amikor Benito Mussolini 1919-ben megalapította az olasz fasiszta mozgalmat, átvette D'Annunzio üdvözlését.

Winkler szerint D'Annunzio Julius Caesarról, míg Mussolini D'Annunzióról mintázta meg a mozdulatot. Mussolini fasizmusa, amely politikai párttá formálódott, 1922 októberében került kormányra a hírhedt római felvonulás után, és 1925-re Mussolini Olaszország diktátorává nőtte ki magát.

A római menettel nagyjából egy időben a feltörekvő német nemzetiszocialista német munkáspárt is elkezdte a tisztelgést, ami 1926-tól már kötelező volt a tagok számára. Azóta a római tisztelgés visszafordíthatatlanul összekapcsolódik a szélsőjobboldali nacionalizmussal, és a neonáci mozgalmak világszerte magukévá tették a karlendítést. Így kijelenthető, hogy roppant kevesen vannak tisztában a 18. századi francia forradalmi eredetével, azzal pedig még kevesebben, hogy Elon Musk karlendítésének semmi köze Rómához.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Orbán Viktorhoz hű maradt az egyetlen megmaradt uniós szövetségese
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 15:36
Szlovákia továbbra is elutasítja az Oroszországgal szembeni újabb uniós szankciós csomagot.
Nemzetközi Az oroszoktól vásárolna úszó atomerőműveket Brazília
Elek Lenke | 2025. július 5. 14:22
A brazil kormány azt fontolgatja, hogy úszó atomerőműveket vásárol az orosz Roszatom állami vállalattól. Ezeket később az Amazonas folyó medencéjében használnák – írta az orosz Pravda.
Nemzetközi Fontos fejlemény a zaporizzsjai atomerőműben
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 13:40
Helyreállt az energiaellátás – közölte az ukrán áramszolgáltató.
Nemzetközi Nagy fába vágta a fejszéjét az Európai Bizottság
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 12:55
Az EU csökkenti a taxonómia rendelet szerinti bürokráciát.
Nemzetközi Dráma egy Ryanair-gépen
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 12:19
Csak azután derült ki, hogy téves volt a tűzriadó, amikor már több utas a repülő szárnyairól ugrált le.
Nemzetközi Ismét lecsaptak az oroszok – de nem késett a válasz
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 11:37
Dróntámadást intéztek Putyin emberei Ukrajna déli és keleti régiója ellen péntek éjjel. Az ukrán hadsereg mindeközben oroszországi célpontokat, például egy légibázist támadott.
Nemzetközi Vészjósló tanulmány: megrendült a hite a demokráciában sok európai fiatalnak
Wéber Balázs | 2025. július 5. 10:23
Több nagy uniós országban a fiatalok fele szerint nem a demokrácia a legjobb kormányzási forma, tízből négy fiatal pedig nem tartja demokratikusnak az EU-t. Eközben jelentősen nőtt a migrációval szemben szigorúbb fellépést szorgalmazók száma.
Nemzetközi Itt a várva várt áttörés az orosz-ukrán háborúban?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 10:04
Trump Putyin után Zelenszkijjel is telefonon beszélt.
Nemzetközi Eggyel csökkenhet a NATO-tagok száma?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 09:46
A legnagyobb szlovén kormánypárt népszavazást kezdeményez az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében meglévő tagságról.
Nemzetközi Ez az ország előbb lehet EU-tag, mint Ukrajna?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 09:27
Moldova európai uniós integrációját támogató közös nyilatkozatot fogadtak el az első Moldova-EU csúcstalálkozón.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG