„Úgy vélem, hogy Magyarország még sosem volt jobban izolálva a szövetségeseitől és partnereitől, ezen belül az Egyesült Államoktól” – jelentette ki David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete a The Washington Postnak.
Szerinte Orbán Viktor legutóbbi megnyilatkozásai és egyre mélyülő kapcsolata Vlagyimir Putyin orosz elnökkel „egy olyan országot tükröznek vissza, amely az európai partnereitől és szövetségeseitől való izoláció útját választotta, minden látható ok nélkül.”
Az amerikai lap a közelgő amerikai elnökválasztás apropójából írt Orbán Viktor politikájáról, és ezzel kapcsolatban szólaltatta meg a hazai kormányt rendszeresen bíráló amerikai nagykövetet. (Október elején éles kritikával illette a kormányt Julia Gross német nagykövet is.)
Egy húron pendülnek
A lap kiemeli, hogy Donald Trump és Orbán Viktor kölcsönösen kiáll egymás mellett. A volt amerikai elnök, Kamala Harris demokratapárti elnökjelölt riválisa a kampányában is dicsérte a magyar kormányfőt, az elnökjelölti vitán még idézte is őt.
„Kemény kezű vezetőnek hívják. Erős ember, és okos” – mondta Orbán Viktorról, majd hozzátette: „Nézze csak, mit mondott Orbán Viktor. Azt mondta, hogy ’Donald Trump a legtiszteletreméltóbb személy, tőle tartanak a leginkább. Amikor Trump volt az elnök, nem voltak konfliktusaink'.”
Ezzel párhuzamosan a magyar kormányfő sem csinált titkot abból, hogy ismét Donald Trumpot szeretné az elnöki székben látni.
Sőt, Strasbourgban, a szerdai európai parlamenti (EP) ülés előtt tartott nemzetközi sajtótájékoztatón újságírói kérdésre egyenesen úgy fogalmazott: újraválasztását pezsgővel ünnepelné meg.
Orbán Viktor eleve egy Trumptól kölcsönzött, Európára áthangszerelt idézettel vette át a magyar uniós elnökséget („Tegyük ismét naggyá Európát”), és ugyanezzel a felkiáltással zárta az EP-ben szerdán elmondott beszédét is.
Idén júliusban, úgynevezett békemissziója keretében pedig személyesen találkozott és tárgyalt is szövetségesével annak otthonában, a floridai Mar-a-Lagóban az ukrajnai béketeremtés lehetőségeiről. „A jó hír, hogy meg fogja oldani” – írta Orbán Viktor anno a közösségi oldalán, részletek említése nélkül (Trump korábban többször azt mondta, hogy megválasztása esetén egy nap alatt véget vetne a háborúnak).
A Washington Post kiemeli: Orbán Viktor élvezi azt a szerepet, hogy ő Trump kedvenc európai szövetségese, és azzal, hogy egy az egyben beállt mögé a mostani kampányban, „eltért a standard diplomáciai protokolltól.”
Diplomáciai hazárdjáték
Yaro Patrice külpolitikai szakértő lapcsoportunk, a Klasszis Média műsorában, a Klasszis Podcastban nemrég szintén arról beszélt, hogy ez az egyértelmű állásfoglalás „nem megszokott dolog.” Az természetes, hogy ha egy jobboldali vezető örül egy másik jobboldali vezető győzelmének, de az már korántsem az, hogy "egy ország, főleg egy kis ország" vezetője „felteszi minden lapját” az egyik jelöltre – szerinte egy kormányfőnek nem szabadna ennyire nyíltan állást foglalnia senki mellett sem.
Példaként felhozta, hogy Keir Starmer munkáspárti miniszterelnök nyilvánvalóan nem szimpatizál a republikánus jelölttel, de kormányfői kinevezése után rögtön azt mondta: nem érdekli, ha elítéli a bíróság Trumpot, ha ő lesz az elnök, vele fog együtt dolgozni.
„Amit Orbán Viktor csinál, az egy diplomáciai hazárdjáték (…) és a nyeremény nem igazán komoly” – fogalmazott Yaro Patrice.
Ha Trump győz, rövidtávon biztosan rendeződnek a magyar-amerikai kapcsolatok, ugyanakkor a Republikánus Párt és a Fidesz között „komoly stratégiai nézetkülönbségek" vannak például az ukrajnai háború kérdésében, hiszen a Republikánus Párt többsége "atlantista és oroszellenes".
Ha pedig Kamala Harris nyer, azaz a demokratapártiak maradnak hatalmon, akkor még rosszabbá válnak a két ország közötti kapcsolatok. És ez „nagyon nagy kár lenne” – véli a külpolitikai szakértő.