A Politico cikke szerint a januári időzítés nem véletlen, hiszen ekkor ér véget a magyar soros elnökség. A lap egyúttal Moszkva legszorosabb uniós szövetségesének nevezte hazánkat.
A cikk emlékeztet a gyeplőt Lengyelország, általában Ukrajna egyik legerősebb támogatója veszi át Magyarországtól. Varsó már jelezte, hogy a hat hónapos elnökségi időszakot arra kívánja felhasználni, hogy keményebben lépjen fel a kontinensre áramló orosz üzemanyaggal szemben, amely továbbra is a Kreml egyik kritikus bevételi forrása.
Az orosz energiaimport növekszik, ez rossz jel. Ezzel foglalkoznunk kell - mondta Krzysztof Bolesta, Lengyelország éghajlat- és környezetvédelmi minisztere a hét elején egy luxemburgi miniszteri találkozón.
Az EU már korábban is korlátozásokat vezetett be az orosz olajra, és jelentősen csökkentette a vezetékes gáz vásárlását. Moszkva azonban számos jól ismert kiskaput kihasznál, valamint egyre nagyobb a nehezen nyomon követhető tartályhajók flottája, amelyek még mindig orosz fosszilis üzemanyagokat értékesítenek világszerte.
Megszabadulni a magyar elnökségtől
Diplomaták és tisztviselők szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök arra használta fel országa elnökségét, hogy gyakorlatilag leállítsa a szankciókról szóló tárgyalásokat. Most a tagállamok Lengyelországtól várják, hogy felelevenítse a lappangó kényes kérdéseket.
Ukrajnában kemény tél közeleg, de a katasztrofális magyar elnökség vége is hamarosan elérkezik
– mondta egy neve elhallgatását kérő magas rangú uniós diplomata. Hozzátette,
reméljük, hogy minden olyan kérdés, amely Magyarország konstruktívnak nem nevezhető vétózásának túszává vált, sürgősen megoldódik majd.