Több mint százezer civilt evakuáltak Thaiföldön, a Kambodzsával közös határ mentén, ahol az elmúlt napokban fegyveres összetűzések zajlottak – közölte a thaiföldi belügyminisztérium Bangkokban pénteken.
A közlés szerint négy határ menti tartományból 100 672 civilt mintegy 300 befogadóközpontba szállítottak.
A thaiföldi egészségügyi minisztérium azt jelentette be, hogy a kambodzsai tüzérségi támadások halálos áldozatainak száma 15-re emelkedett.
A két ország közötti, körülbelül 800 kilométer hosszú határ körzetében csütörtök óta lövöldözés, gránát- és rakétatámadások zajlanak. A harcok hat helyszínen koncentrálódnak – közölte a thaiföldi hadsereg.
Bangkok csütörtökön hat F-16-os vadászrepülőt vetett be, hogy „két kambodzsai katonai célpontot” támadjon meg
- közölte Ritcsa Szukszuvanon, a fegyveres erők helyettes szóvivője.
Kambodzsa eddig nem közölt semmilyen információt az áldozatok számáról. A khmer védelmi minisztérium szóvivője, Maly Szocseata sajtótájékoztatón nem volt hajlandó válaszolni az esetleges áldozatokra vonatkozó kérdésre.
A thaiföldi hatóságok szerint nyolc civil halt meg az északkeleti Sziszaket tartományban, ahol rakétatámadás ért egy benzinkút melletti kisboltot. Egy nyolcéves gyermek életét vesztette a szintén északkeleti Szurin tartományban, és gránátok érték egy harmincágyas kórházat is Phanom Dong Rakban, Szurin tartományban, a határ közelében, ami a tető részleges összeomlását okozta.
A new war is approaching: Heavy fighting broke out on the border between Thailand and Cambodia, — CNN.
— Jürgen Nauditt (@jurgen_nauditt) July 24, 2025
The Royal Cambodian Army shelled several Thai border towns with multiple rocket launchers.
In response, Thailand closed its border with Cambodia because of these attacks.… pic.twitter.com/HwJVxxfipp
Bangkok és Phnom Penh május végén, egy éjszakai tűzharc során, egy khmer katona halálát követően került konfliktusba egymással a közös határukon, az úgynevezett Smaragdháromszög térségében.
A két délkelet-ázsiai királyság régóta vitatja a közös határvonalat, amelyet még a francia fennhatóságú Indokína idején határoztak meg, de ilyen mértékű erőszakos összecsapások már csaknem tizenöt éve nem rázkódtatták meg a régiót.
Frissítés – Thaiföld nem kér a közvetítőkből
Szerdán Bangkok visszahívta nagykövetét Phnompenből, és kiutasította a kambodzsai nagykövetet, mert egy thaiföldi katona aknarobbanásban elveszítette a lábát. A thaiföldi hadsereg megállapította, hogy Kambodzsa új aknákat helyezett el a határon. Utóbbi visszautasította ezt a vádat, és kijelentette, hogy a határ menti területek továbbra is tele vannak a „múlt háborúiból” megmaradt élő aknákkal.
Az Egyesült Államok, Franciaország, az Európai Unió és Kína mind párbeszédre és a konfliktus leállítására szólította fel a két országot. Anwar Ibrahim malajziai miniszterelnök, aki most soros elnöke a Kambodzsát és Thaiföldet is magába foglaló Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN), csütörtök este közölte, hogy tárgyalt thaiföldi és kambodzsai kollégáival, „azonnali tűzszünetet” és a feszültségek békés megoldását követelte tőlük, de Facebook-üzenetében üdvözölte is „a kedvező jeleket hajlandóságukra, hogy ezeket megszívleljék”.
Thaiföld mindazonáltal elutasította más országok közvetítési kísérleteit, és ragaszkodik ahhoz, hogy Phnompen szüntesse be elsőként támadásait, valamint hogy a helyzetet kizárólag kétoldalú tárgyalások útján oldják meg – közölte pénteken a thaiföldi külügyminisztérium.
Hun Manet kambodzsai miniszterelnök még csütörtökön felszólította az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy sürgősen üljön össze az általa provokálatlan, szándékos és célzott támadásnak nevezett konfliktus miatt. A BT várhatóan pénteken összeül a kérdés megvitatására.
(MTI)