Pénteken Berlinben hivatalában fogadta Olaf Scholz német kancellár Orbán Viktort. A kancellár hivatala szerint a találkozó apropóját az adta, hogy Magyarország július elsején átveszi az EU soros elnökségét.
A magyar kormányfő – aki péntek reggel hevesen ostorozta Manfred Webert, az Európai Néppárt német elnökét, miközben újabb Mercedes-beruházást jelentett be – péntek este, a Scholz-találkozó után azt mondta, hogy az európai ügyek és a német-magyar kapcsolatok kerültek szóba (erről itt írtunk részletesen).
A "pechsorozat" folytatódik
A meeting természetesen a német sajtó figyelmét sem kerülte el. A konzervatív-liberális Die Welt már előzetesen utalt rá, hogy rövid időn belül ez a harmadik német útja Orbán Viktornak: „a futballőrült“ magyar kormányfő ugyanis a magyar csapat mindkét eddigi mérkőzésén ott volt a lelátón a németországi foci-Eb-n, azaz a kölni Magyarország-Svájc, valamint a stuttgarti Magyarország-Németország mérkőzést is a helyszínen tekintette meg, méghozzá egy szurkolói sállal a nyakában.
Utóbbin jelen volt Olaf Scholz német kancellár is, aki Orbán Viktortól „nem messze” ült a dísztribünön. A magyarországi televíziós közvetítés elején látni lehetett a két vezetőt, akik ugyanabban a sorban, de egy szék távolságra ültek egymástól.
Utóbbi meccsen a magyar csapat 2:0-s vereséget szenvedett, ami azt jelzi – írja a német lap –, hogy Orbán Viktor „pechsorozata” folytatódik.
Felidézik, hogy az Európai Unió Bírósága 200 millió eurós gigabüntetést rótt ki Magyarországra múlt héten, mivel a kormány nem ültette át a gyakorlatba az uniós menekültügyi szabályokat. Ha pedig továbbra sem teszi meg ezt, akkor további egymillió eurós büntetést kell leperkálnia – naponta.
Néhány nappal korábban Orbán Viktor kénytelen volt szembesülni azzal is, hogy pártja rosszul jött ki az európai parlamenti (EP) választásokból. Andreas Bock, a Külügyi Kapcsolatok Európai Tanácsa nevű think tank Magyarország-szakértője a Die Weltnek „történelmi, rossz eredmény”-ről beszélt arra utalva, hogy a Fidesz-KDNP 44,8 százalékos eredményével ugyan megnyerte a választást, de 7,7 százalékpontot gyengült a legutóbbi, 2019-es választáshoz képest. Így mindössze 11 képviselőt küldhet Brüsszelbe a korábbi 13 helyett. Ez „fájó csapás” a sikerekhez szokott magyar kormányfő számára.
A Fidesz „relatív gyengesége” Magyar Péter meglepő felfutásával van összefüggésben, emlékeztet a lap. A Tisza Párt alelnökének személyében egy „konzervatív Orbán-ellenfél” tűnt fel a színen, aki „a Fidesz egykori bennfenteseként” adja el magát, hangosan bírálja az állami korrupciót és mindezzel rendszeresen tízezreket visz ki az utcára. Ezzel pedig további fejfájást okoz a magyar kormányfőnek.
Miközben pedig a Tisza Párt már csatlakozott is az EP-választásokat megnyerő Néppárt frakciójához, addig a Fidesz egyelőre továbbra is frakció nélküli, és emiatt csak kis befolyással bír az uniós parlamentben.
A meggyengült kormányfő
Orbán Viktornak általában is eltűnőben van az Európa-politikai befolyása a német lap szerint: mivel közel áll a Kremlhez, különösen Kelet-Közép-Európában izolálódott (Szlovákiát kivéve), ahol sok kormány fenyegetve érzi magát az Ukrajna elleni orosz agresszió láttán.
És ha mindez még nem lenne elég, a magyar kormány elvesztette legfőbb uniós szövetségesét is, hiszen Lengyelországban a Fidesz-barát Jog és Igazságosság kiesett a hatalomból. Bár Varsó Moszkva egyik legvehemensebb bírálója, 2015 és 2023 között rendszeresen kiállt a magyar kormány mellett a Brüsszellel vagy éppen az uniós bírósággal folytatott csatározásai során. Ennek a tavaly őszi hatalomváltás óta vége.
A Die Welt összegzése szerint tehát Orbán Viktor meggyengült. Olaf Scholz pedig arra figyelmeztetheti az EU-elnökséget átvevő magyar kormányt, hogy különösen a következő hónapokban tartsa szem előtt Európa érdekeit, például a globális kereskedelem, a migráció és nem utolsósorban Ukrajna támogatásának az ügyében. Soros elnökként ugyanis Magyarország – ha akar – blokkolhat vagy legalábbis lelassíthat bizonyos folyamatokat.
Orbán Viktornak ugyanakkor az a fontos, hogy megnyerje magának a német kancellárt a Magyarországnak járó, de még blokkolt uniós pénzek megszerzéséért Brüsszellel vívott küzdelemben. Az még kérdés, hogy ez sikerül-e neki, véli Andreas Bock.
És persze legalább ennyire fontosak számára gazdasági szempontból a Magyarországon jelenlévő német befektetők, köztük az autógyárak, amikre részletesen is kitért Orbán Viktor a pénteki találkozó után. Ezért sem érdeke – tesszük hozzá –, hogy nagyon elmérgesedjen a viszonya Berlinnel, azaz ezért is kénytelen lehet kompromisszumokat kötni.