„Nehezen tudom elképzelni, hogy ez alapján letartóztatásokat hajtsunk végre” – mondta pénteken Steffen Hebestreit német kormányszóvivő, rámutatva, hogy a jogi kérdéseket még tisztázni kell az elfogatóparancs kapcsán. Nem részletezte, hogy ezek a kérdések mit takarnak, és nem válaszolt arra a kérdésre sem, hogy Netanjahut szívesen látják-e Németországban — jelentette a Reuters.
A német kormány álláspontja az izraeli fegyverszállításokkal kapcsolatban nem változott az elfogatóparancsot követően, és továbbra is eseti értékelés tárgyát képezi – tette hozzá.
„A német kormány részt vett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) statútumának kidolgozásában, és az egyik legnagyobb támogatója – ez a hozzáállás a német történelem eredménye is” – mondta Hebestreit. „Ugyanakkor a német történelem következménye, hogy különleges kapcsolataink és nagy felelősségünk van Izraellel kapcsolatban” — tette hozzá.
Hipotézis
Annalena Baerbock német külügyminiszter a COP29 bakui klímacsúcs margóján kijelentette, hogy Németország tiszteletben tartja az ICC munkáját, és nemzeti, európai és nemzetközi szinten is betartja a törvényt.
„Az, hogy az izraeli miniszterelnök belép-e az Európai Unióba, hipotetikus kérdés. Most azonban megvizsgáljuk, hogy pontosan hogyan fogunk foglalkozni vele” – mondta Baerbock az RTL/ntv-nek adott interjúban.
Netanjahu utoljára 2023 márciusában tartózkodott Németországban, és jelenleg nem terveznek látogatást a két ország között.
Angela Merkel volt német kancellár korábban kijelentette, hogy Izrael biztonsága Németország modern politikai létének központi eleme, a náci Németországnak a holokausztban hatmillió zsidó ember meggyilkolásában játszott szerepe miatt.
A Hamász 2023. október 7-i Izrael elleni támadása után Olaf Scholz kancellár Németország történelmi felelősségére is hivatkozott, amikor Izrael különleges támogatásáért érvelt.