Netanjahu szerint ha Izrael beleegyezne a palesztin állam létrehozásába, akkor az hatalmas jutalom volna a palesztin terroristáknak. Felhívta Macron figyelmét arra, hogy egyetlen palesztin testület – így a Palesztin Hatóság sem – ítélte el mind a mai napig a Hamász palesztin iszlamista szervezet 2023. október 7-i terrortámadását Izrael ellen, és hogy a Ciszjordániát igazgató Palesztin Hatóság fennhatósága alatt a gyerekeket arra nevelik, hogy Izraelt el kell pusztítani, a zsidók gyilkosait pedig pénzdíjjal jutalmazzák.
Az izraeli városoktól néhány percnyire esetlegesen megalakuló palesztin állam a terrorizmus fellegvárává válna, az izraeli közvélemény túlnyomó többsége emiatt utasítja ezt el kategorikusan Netanjahu szerint, ráadásul ezt ő régóta és következetesen képviseli.
Fotó: EPA/RONEN ZVULUN / POOL
Macron X-fiókjában héber nyelven is kiadott közleményben számolt be arról, hogy a beszélgetésben hazája nevében ismét biztosította támogatásáról Izraelt, és fontosnak nevezte állampolgárai biztonságát.
Hangsúlyozta: a legfontosabb, hogy az összes izraeli túsz visszanyerje szabadságát, valamint hogy Izrael megfossza fegyvereitől a Hamászt. Ezenkívül nagyon fontos, hogy a Gázai övezeti civil lakosság segéllyel való ellátása érdekében nyissák meg valamennyi átkelőhelyet annak határa. És ha ezek már mind teljesültek, akkor „újra politikai perspektívát kell adni a kétállami megoldásnak” – írta Macron.
Az utóbbi napokban éles hangú vita bontakozott ki Párizs és Jeruzsálem között, miután szombaton az izraeli kormányfő Miamiban élő, semmilyen politikai vagy állami tisztséget nem viselő, Jaír nevű fia rendkívül bárdolatlan hangon, nyomdafestéket nem tűrő szavakkal támadt a francia elnökre, mert ő néhány nappal korábban azt mondta egy nyilatkozatában: elképzelhető, hogy Franciaország elismeri a palesztin államot azon a júniusi New York-i ENSZ-konferencián, amelynek a védnöke Franciaország és Szaúd-Arábia lesz.
A vitában Benjámin Netanjahu az X-en fia védelmére kelt, azt írta: „Szeretem Jaír fiamat, aki egy igazi cionista, érdekli az ország jövője. Mint minden állampolgárnak, neki is joga van a személyes véleményéhez, bár számomra elfogadhatatlan az a stílus, amelyben Macron elnökhöz szólt, noha utóbbi a palesztin állam létrehozásáról beszélt.”
Macron a mostani telefonbeszélgetésben is előhozta Benjámin Netanjahunak a júniusi ENSZ-konferenciát, de csak annyit mondott, hogy azon Párizs szem előtt akarja tartani Izrael és a térség valamennyi országa biztonsági szükségleteit.
(MTI)