Az Európai Védelmi Alap létrehozása óta most először az ukrán védelmi iparágak is bekapcsolódnak az induló projektekbe. Az ukrán és az európai védelmi ipar közötti megerősített együttműködés a szorosabb kapcsolatok előmozdítását célozzák, ami Ukrajnának az európai védelmi ipari bázisba való további integrálását jelenti. Mindez – mint írták – megerősíti a közös biztonsági és innovációs célkitűzéseket.
Fotó: Depositphotos
A beruházások fellendítik Európa és Ukrajna védelmi iparát, összhangban az uniós bizottság vonatkozó terveivel, amelyek új védelmi megközelítést dolgoznak ki és azonosítják a beruházási igényeket.
A 2021-2027-es időszakra 7,3 milliárd eurós költségvetéssel rendelkező Európai Védelmi Alap az EU elsődleges eszköze a védelmi célú kutatási és fejlesztési együttműködés támogatására. Elősegíti a különböző méretű vállalatok és kutatóintézetek közötti együttműködést az EU-ban és Norvégiában. Emellett ösztönzi az uniós védelmi ökoszisztéma átalakítását és bővítését, amelynek középpontjában az uniós védelmi innovációs program áll.
Az alapból származó beruházások olyan technológiákat támogatnak, amelyeket arra terveztek, hogy jelentősen megváltoztassák vagy felváltsák a meglévő védelmi eszközöket, koncepciókat és képességeket, gyakran az egyszerűség, a kényelem, a hozzáférhetőség vagy a költséghatékonyság bevezetésével. A projektek között van egyebek mellet egy új generációs lopakodó drón fejlesztése, a mesterséges intelligencia által vezérelt légivédelmi rendszer fejlesztése, illetve egy aknamentesítő rendszer kidolgozása.
(MTI)