4p

A Patrióták Európáért frakció ugyan nem kapott semmilyen posztot az új Európai Parlamentben (EP), de a harmadik legnagyobb képviselőcsoportként hallathatja a hangját, és középtávon kihívást jelenthet a Meloni-féle frakciónak, állítja egy friss elemzés. A tagállami választások nyomán pedig az Európai Tanácsban is nőhet a befolyása, ami megingathatja az EU egységét például külpolitikában.

Bár a részben a Fidesz által alakított új EP-képviselőcsoport, a Patrióták Európáért semmilyen vezetői posztot nem tölthet be az új parlamentben a centrista pártok blokádja miatt, ez korántsem jelenti azt, hogy súlytalan szereplő lesz a következő években. Sőt, befolyása középtávon egyre növekedhet. 

Kihívás Meloninak

Mujitaba Rahman, az Eurasian Group nevű tanácsadó cég egyik európai vezetője a Politicón megjelent cikkében azt állítja: Orbán Viktor valójában nincs annyira izolálva, mint gondolnánk, és már az „figyelemre méltó eredmény”, hogy „képes volt az európai szélsőjobboldalt újjászervezni saját és pártja, a Fidesz imázsa körül”, amely az Európai Néppárt 2019-es elhagyása után egy ideig a „politikai pusztaságba” kényszerült (a kizárást/kilépést követően a fideszes EP-képviselők frakció nélkül maradtak).

Szerinte Orbán Viktor frakcióbeli szövetségesei osztják a magyar kormányfő stratégiai célját, a nemzetállamok Európájának létrehozását.

Sőt, az EU-n belüli „szélsőjobboldali csoportok most minden korábbinál jobban felsorakoznak ezen vízió mögé, és közvetlen kihívást jelentenek" az olasz miniszterelnök Giorgia Meloni által képviselt "pragmatistább populizmusnak”.

Orbán Viktor, Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt elnöke (középen) és Andrej Babis, a cseh ANO vezére közösen jelentették be a Patrióták Európáért megalakulását július elején
Orbán Viktor, Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt elnöke (középen) és Andrej Babis, a cseh ANO vezére közösen jelentették be a Patrióták Európáért megalakulását július elején
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Meloni és az általa vezetett Olaszország Fivérei – tesszük hozzá – 5-10 éve még szalonképtelennek számított az uniós mainstream pártok számára. Az elmúlt években – párhuzamosan azzal, hogy Meloni miniszterelnök lett és elkezdett a centrum felé húzni – azonban enyhült, mostanra pedig nagyrészt eltűnt a karantén. (Erről itt írtunk részletesen.)

Ezt jelzi, hogy az olasz kormányfő által (is) dominált Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) – szemben a Patriótákkal – számos pozíciót kaptak az új EP-ben: három és tíz alelnöki poszt jutott nekik a szakbizottságokban, valamint az EP két alelnökét is ők delegálhatják.

Az ECR jelenleg a jobboldali radikálisok és a centrum közötti területet foglalja el, nyitva hagyva a kapuit mindkettő felé,  és egyfajta hídszerepet tölt be közöttük. 

Bár a Patriótáknak egyelőre csak korlátozott befolyásuk lesz az EU jogalkotási procedúrájára, méretük miatt – övék a harmadik legnagyobb frakció – több pénz jár nekik, és láthatóak lesznek a parlamenti munka során.

Azt pedig, hogy középtávon kihívást jelenthetnek a Meloni-féle „harmadik utas konstruktív populizmusnak”, az is jelzi, hogy az ECR – írja Rahman – kezd teret veszíteni: nem az övék lett a harmadik legnagyobb képviselőcsoport, a spanyol Vox például a Meloni-párthoz fűződő szoros kapcsolata ellenére is „átigazolt” a Patriótákhoz.

Meginoghat az EU egysége?  

Ezzel párhuzamosan idővel az EU végső döntéseket meghozó intézményében, az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanácsban is nőhet a Patrióták közvetett befolyása. Bár ott jelenleg csak Orbán Viktor képviseli őket, közvetetten már most is további két ország, Hollandia és Olaszország kormányán keresztül is érvényesíthetik befolyásukat (konkrétan a holland Szabadságpárt és az olasz Liga révén).

Ráadásul a szintén a Patriótákhoz tartozó osztrák Szabadságpárt, valamint a cseh Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) vezeti a közvélemény-kutatásokat hazájában, így nagy eséllyel kormányra kerülhet az idén szeptemberi, illetve jövő őszi választásokon.

Ez tovább növelheti a Patrióták erejét, ami – véli Mujitaba Rahman – akár alá is áshatja az EU egységét  az olyan kulcsterületeken, mint a költségvetés-, a bővítés- és a külpolitika, különösen ami az Ukrajnához fűződő uniós viszonyt illeti.

Ez a veszély pedig tovább fog növekedni, amennyiben Donald Trump megnyeri majd a novemberi elnökválasztást a tengerentúlon.

A Fidesz EP-n belüli helyzetéről, valamint hazai és külföldi kilátásairól is kérdeztük a Klasszis Klubban nemrég Horn Gábort, a Republikon Alapítvány kuratóriumának elnökét. A beszélgetést itt tekinthetik meg:      

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Súlyos döntést hoztak Washingtonban – ez nagyon sok embernek fájni fog a világon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:31
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
Nemzetközi Telefonált Zelenszkij – újabb francia szupergépeket kaphat Ukrajna
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:31
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közösségi oldalain nyilvánosságra hozta, hogy pénteken telefonon beszélt Emmanuel Macron francia elnökkel.  
Nemzetközi Megint lecsaptak az orosz drónok Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:07
Az orosz hadsereg dróntámadást hajtott végre péntek reggel, az éjszakai csapás után a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megyében lévő Kamjanszke járás ellen, egy férfi és egy nő életét vesztette, 11 ember pedig megsérült – közölte Szerhij Liszak, a régió kormányzója a Telegramon.
Nemzetközi Ki nem találná, melyik európai országban a legzsúfoltabbak a börtönök
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:31
Továbbra is növekvő túlzsúfoltság jellemzi az európai börtönöket, ami a tagországok egyharmadában komoly kihívást jelent – közölte az Európa Tanács pénteken.
Nemzetközi Illegális bevándorlás: szigorít az EU a schengeni határokon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 14:46
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a schengeni külső határellenőrzés szigorítását és felgyorsítását lehetővé tevő úgynevezett digitális regisztrációs határigazgatási rendszer (EES) fokozatos elindítását hat hónapon belül – közölte az uniós tanács pénteken.
Nemzetközi Belgium is bekeményít a bevándorlókkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 13:31
A belga szövetségi parlament csütörtök éjszaka elfogadta a családegyesítési szabályokat szigorító migrációs jogszabályt is, amelyet Anneleen Van Bossuyt menekültügyi és migrációs miniszter terjesztett elő.
Nemzetközi Izrael több helyen a földig rombolja, ami Gázából megmaradt
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:13
Izrael több ezer épületet rombolt le Gázában, mióta márciusban kilépett a Hamásszal kötött tűzszünetből, és az elmúlt hetekben egész városokat és külvárosokat – amelyek egykor több tízezer embernek adtak otthont – rombolt le.
Nemzetközi Megvan az oroszokkal szembeni 18. uniós szankciós csomag – az Orbán-kormány sem vétózott
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:40
Az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szerint ez az eddigi egyik legszigorúbb retorzió.
Nemzetközi 16 éves választási korhatár: kitaposott utat követnének a britek – kedvet kaphat a Fidesz is?
Kormos Olga | 2025. július 18. 10:12
A brit kormány 16 évre csökkentené a választási korhatárt. Európában ez lenne a hatodik ország, ahol a fiatal szavazóknak nagyobb jogosítványt adnának. 
Nemzetközi Nagyon kiakadt az Orbán-kormányra a lengyel külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:05
Radoslaw Sikorski szerint Magyarország barátságtalan cselekedet hajtott végre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG