Trump ebben a hónapban kijelentette, hogy Kijevnek nagy mennyiségű kritikus ásványi anyagot kellene átadnia az Egyesült Államok katonai támogatásáért cserébe, amire az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij azt mondta: „Kössünk üzletet” — idézi fel a Reuters.
Miközben Washington és Moszkva tárgyalásokra készül a három éve tartó háború lezárásáról, a valóság az, hogy Vlagyimir Putyin egyre nagyobb ellenőrzést szerez Ukrajna ásványkincsei felett. Az orosz erők, amelyek már Ukrajna egyötödét elfoglalták, beleértve a ritkaföldfém-készleteket is, jelenleg alig több mint 6,5 kilométerre vannak a Sevcsenko lítiumlelőhelytől, és három irányból nyomulnak felé – derül ki a Deep State nevű ukrán katonai blog nyílt forrású adataiból.
Fotó: MTI/EPA/AFP pool/Saul Loeb
A lítium világszerte rendkívül keresett erőforrás, hiszen számos iparágban és technológiában, a mobiltelefonoktól az elektromos autókig, alapvető szerepet játszik. Az amerikai kormány becslései szerint Ukrajna körülbelül 500 ezer tonnányi tartalékkal rendelkezik, míg Oroszország ennek kétszeresével.
Sevcsenko a Donyecki területen található, amely egyike annak a négy ukrán régiónak, amelyet Moszkva saját területének nyilvánított – egy olyan annexió, amelyet Kijev és a nyugati hatalmak illegálisnak tekintenek. Ez az egyik legnagyobb lítiumlelőhely Ukrajnában, ráadásul olyan mélységben helyezkedik el, amely lehetővé teszi a kereskedelmi célú kitermelést.
„A jelenlegi harci tempót figyelembe véve valószínű, hogy az oroszok néhány héten belül elérik ezt a területet” – mondta Konrad Muzyka, a lengyel Rochan katonai tanácsadó cég igazgatója, aki nemrég tért vissza egy ukrajnai kutatóútról.
A Roszatom már érdeklődik
Hozzátette, hogy bár az ásványkincsek megszerzése nem Oroszország elsődleges háborús célja, stratégiai céljai között szerepel.
„Az ukrán parancsnokok, akikkel beszéltem, elmondták, hogy amikor figyelték, merre támadnak az oroszok, világos volt, hogy a természetes erőforrások elfoglalása is az egyik céljuk” – tette hozzá.
Vlagyimir Ezsikov, a Moszkva által kinevezett egyik magas rangú tisztviselő Donyeckben, korábban azt mondta, hogy Oroszország állami atomenergia-óriása, a Roszatom bányászati divíziója érdeklődést mutatott a Sevcsenko-lelőhely iránt.
Ugyanakkor az orosz természeti erőforrások minisztériuma majd csak akkor ad ki bányászati engedélyt, amikor eljön az ideje.
„Nehéz megjósolni, hogy ez mikor történik meg, mivel jelenleg a lelőhely egyfajta ‘szürke zónában’ van, és a katonai helyzet miatt nem lehet fejleszteni” – mondta Ezsikov januárban egy helyi állami hírügynökségnek.
„Ez a lelőhely biztosan talál majd bányászati engedélyest. Lesz befektetés és lítiumkitermelés is – és természetesen azt szeretnénk, ha a feldolgozás is itt történne” — mondta a helyi orosz tisztviselő.