A delegált szerint Peking „meghallotta minden szavát” Washingtonnak a kínai kereskedelmi gyakorlatokat érintő bírálatokról, és nyitott a vámpolitika, az ipari támogatások, valamint a fejlődő országokra vonatkozó kedvezmények – az úgynevezett különleges és differenciált elbánás (SDT) – megvitatására. A megbeszélések a 2026-os kameruni miniszteri konferenciát megelőző átfogó reformfolyamat részei lennének – értesült a Reuters.
A forrás neve nem ismert, mivel Kína nem hozza nyilvánosságra a nagyköveti rang alatti diplomaták személyazonosságát. Áprilisban Kína visszahívta genfi nagykövetét egy másik kereskedelmi szerepkörbe, azóta a poszt betöltetlen.
A nyilatkozatra az Egyesült Államok és Kína között hónapok óta tartó kereskedelmi feszültségek kontextusában került sor, melyeket az amerikai fél által bevezetett vámok, valamint a kínai megtorló intézkedések fokoztak.
Fotó: X/@NOIweala
Már nem fejlődő országok
Washington álláspontja szerint nem képzelhető el mélyreható WTO-reform mindaddig, amíg Kína és más nagyobb gazdaságok nem mondanak le a fejlődő országokra szabott előnyökről, amelyek az Egyesült Államok szerint aránytalan versenyelőnyt biztosítanak számukra.
Több, önmagát „fejlődőként” azonosító állam – köztük Kína és Szaúd-Arábia – él az SDT által biztosított előnyökkel, például magasabb védővámokkal és nagyobb támogatási mozgástérrel.
A kínai tisztviselő hangsúlyozta: az ország fejlődő státusza „nem képezi alku tárgyát”, ugyanakkor elismerte, hogy bizonyos területeken – mint például a halászati támogatások és a belső szabályozás – Peking már lemondott az SDT-jogosultságról, és a jövőbeni tárgyalásokon is nyitott lehet hasonló lépésekre.
„Úgy vélem, a közelgő tárgyalásokon Kína általánosságban nem fog új SDT-igényt benyújtani” – fogalmazott a Reutersnek.
Keith M. Rockwell, a WTO korábbi szóvivője, jelenleg a Hinrich Alapítvány vezető elemzője, kétkedésének adott hangot Kína teljes SDT-lemondásával kapcsolatban, különösen a mezőgazdaság területén.
Washington viszont határozottan ellenzi, hogy az országok önkényesen válasszák meg, milyen SDT-előnyöket kívánnak igénybe venni.
Vámok
A kínai fél hozzátette: nyitott a támogatási politikák megvitatására a kiegyensúlyozottabb versenyfeltételek érdekében – feltéve, hogy partnereik viszonozzák ezt jóhiszeműséggel. Ugyanakkor Kína elutasít minden olyan próbálkozást, amely gazdasági modellje megváltoztatására irányulna.
A genfi és londoni egyeztetéseket követően Peking jelezte hajlandóságát a vámtarifák WTO-n belüli újratárgyalására. „Üdvözöljük az Egyesült Államok aktív részvételét a WTO folyamataiban” – közölte a tisztviselő. „Készen állunk az egyezmény 28. cikke szerinti tárgyalásokra, amennyiben Washington hivatalosan jelzi erre irányuló szándékát.”
A WTO 28. cikke lehetőséget ad a tagországoknak vámtarifáik módosítására, meghatározott feltételek mellett – ez újabb utat nyithat a kereskedelmi feszültségek enyhítésére.