9p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Romániában vasárnap tartják az elnökválasztás első fordulóját. A két legtöbb szavazatot kapott jelölt jut tovább a december 8-ai második fordulóba.

Az elnökválasztás győztese a két cikluson át hivatalban lévő centrista államfőt, Klaus Iohannist váltja le, és decemberben lép hivatalba.

A két forduló között, tovább bonyolítva a politikai helyzetet, december 1-jén parlamenti választást is tartanak.

Vajon ki lesz a román elnöki rezidencia, a Cotroceni Palota új lakója?
Vajon ki lesz a román elnöki rezidencia, a Cotroceni Palota új lakója?
Fotó: Wikipédia

E választásokon dől el, hogy az ország tovább halad-e az Európa-párti úton, vagy egy nacionalistább álláspont kerekedik felül, ami valószínűleg megriasztja Brüsszelt, nem utolsósorban Ukrajna támogatása miatt.

Tizennégy jelölt verseng a centrista Iohannis utódjáért, a balközép miniszterelnöktől a NATO-főtitkár-helyettesig és a szélsőjobboldali volt futballhuligánig — ismerteti a The Guardian.

A bíróság a múlt hónapban kizárta a szélsőjobboldali Diana Șoșoacă európai parlamenti képviselőt a versenyből, mert „nem tisztelte a demokratikus értékeket”, azzal érvelve, hogy antiszemita és Kreml-barát kijelentései veszélyeztetik Románia EU- és NATO-tagságát.

Lefutott ügy?

A közvélemény-kutatások szerint a legesélyesebb jelölt Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki egyben a fő kormányerő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetője. Jelenleg körülbelül 25 százalékos támogatottsággal bír, és győzelmét szinte biztosra veszik.

A második helyen, 16 százalékos támogatottsággal, a populista, radikális jobboldali Szövetség a Románok Egységéért (AUR) heves vezetője George Simion áll, a Honor et Patria futballultrák egykori tagja, aki „békét akar Ukrajnában, úgy mint Trump”.

Mögötte, mintegy 14 százalékkal, Nicolae Ciucă következik. Ő a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, volt katona, védelmi miniszter és miniszterelnök is volt már. Pártja tagja Románia leköszönő „nagykoalíciós” kormányának.

Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Unió (USR) jelöltje Nicolae Ciucăhoz hasonló szinten áll.

Mircea Geoană, aki független jelöltként indul, és korábban a PSD vezetője, valamint NATO-főtitkár-helyettes is volt, jelenleg hozzávetőleg 9 százalékos támogatottsággal rendelkezik.

A közvélemény-kutatások nem túl megbízhatóak Romániában, de a legtöbb elemző egy Marcel Ciolacu-George Simion második fordulót jósol, amelyből valószínűleg az előbbi kerül ki győztesen. Ehhez hozzájárul a PSD erős pártszervezete és az, hogy egy sokak által elutasított szélsőjobboldali jelölttel áll majd szemben.

„A választások eredményét igen nehéz megjósolni a jelöltek magas száma és a jobbközép szavazatok megoszlása ​​miatt” – mondta Sergiu Miscoiu, a Babes-Bolyai Tudományegyetem politológus professzora.

A jelöltek többsége – mondta – a nagyrészt konzervatív üzenetekkel, például a családi értékek védelmével kampányolt. „A legtöbb párt jelöltjeinek nagyon átfogó üzenete van a nemzetről, honvédelemről, vallásról és így tovább. Másrészt látjuk az Európa iránti elkötelezettséget is, bár az EU-t inkább bevételi forrásnak tekintik, mintsem inspirációt az értékorientációhoz.”

Ki lehet Románia következő elnöke?

A leendő elnököt a lassuló európai gazdaság, az EU legnagyobb hiányának csökkentését célzó fiskális korrekció, valamint — Donald Trump második amerikai elnöki ciklusa alatt — a NATO kiadási céljainak betartására irányuló nyomás nehezedik — foglalja össze a Reuters.

A két ötéves ciklusra korlátozott román elnök félig végrehajtói szerepet tölt be, amely magában foglalja a fegyveres erők vezetését és a katonai segítségnyújtásról is döntő legfelsőbb védelmi tanács elnöki tisztét. Az elnök képviseli az országot az EU és a NATO csúcstalálkozóin, és ő nevezi ki a miniszterelnököt, a főbírókat, az ügyészeket és a titkosszolgálatok vezetőit.

A fiatalok munkanélküliségi rátája 22,2 százalék, az átlagbérek pedig a legalacsonyabbak között vannak az EU-ban. Az egészségügyi szektor sem jobb, az egészségügyi kiadások szintje az európai mélypont közelében van, ami közvetlenül befolyásolja a szolgáltatások minőségét és a hozzáférést. A demokratikus intézményekbe vetett közbizalom zuhant, a románok mindössze 19,4 százaléka bízik a kormányban. Ezeket a kudarcokat súlyosbítja a jelentős agyelszívás: 2007 és 2015 között több mint 3,4 millió román hagyta el az országot, ami Szíria után a második legmagasabb kivándorlási növekedést jelenti —  összegzi az ország helyzetét az amerikai CEPA elemzőközpont.

Orbán Viktor és Marcel Ciolacu kezet ráz — a korona előtt
Orbán Viktor és Marcel Ciolacu kezet ráz — a korona előtt
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

A jelöltek közül az öt esélyesebb — a Reuters kiemelése alapján — a következő:

Marcel Ciolacu

A legnagyobb romániai párt, a baloldali Szociáldemokraták (PSD) 56 éves vezetője, a jobbközép Liberálisokkal (PNL) koalícióban álló jelenlegi miniszterelnök. Vezeti a közvélemény-kutatásokat, sok szavazót vonz hozzá a stabilitás ígérete.

Bár a múltban megtagadta a Brüsszel által megkövetelt kormányzati és nyugdíjreformokat, Ciolacu határozottan támogatja Románia EU- és NATO-tagságát, valamint az Egyesült Államokkal fennálló stratégiai partnerségét. Erőteljesen támogatja Ukrajnát az Oroszország elleni háborújában. Ellenzi az azonos neműek házasságát, és tavaly kijelentette, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolat legalizálása nem tartozik a prioritásai közé.

A Ciolacu-kormány idején a választások előtti kiköltekezett, ami a költségvetési hiányt a GDP 8 százalékára emelheti idén, ami az EU legmagasabb értéke.

„Románia következő öt éve nem rólunk szól, hanem... a nemzetközi kontextusról” – mondta Ciolacu az Antena 3 televíziós csatornának. „Nem világos, milyen fordulatot fog venni az ukrajnai háború. Ez most regionális konfliktus, de fel kell készülnünk a legrosszabb forgatókönyvre is.”

George Simion

Az öt éve alapított, a parlamentbe 2020-ban bejutott, radikális jobboldali Szövetség a Románok Egyesítéséért (AUR) 38 éves vezetője a legtöbb közvélemény-kutatásban a második helyen áll, és rendkívül népszerű a román diaszpóra és a fiatalok körében.

George Simion az AUR vezére lelkesít
George Simion az AUR vezére lelkesít
Fotó: Facebook/George Simion

Simion, aki a legfiatalabb elnökjelölt, csodálja Donald Trump megválasztott amerikai elnököt, és leállítaná az Ukrajnának nyújtott katonai segélyezést, míg Brüsszel-ellenes hangos retorikája összecseng Orbán Viktoréval — jellemzi a jobboldali radikális politikust a Reuters.

Ellenzi az Ukrajnának nyújtott katonai segélyt, és kijelentette, hogy támogatná Donald Trump leendő amerikai elnök béketörekvését. Támogatja Románia 1940-es határainak visszaállítását, azaz olyan területek visszacsatolását, amelyek jelenleg Bulgária, Moldova és Ukrajna részei. E nagyromán elképzelése miatt kitiltották Moldovából és Ukrajnából.

Szeretné, ha Románia az EU-ban maradna, bár nagyobb hatáskört adna tagállamoknak. Ellenzi az euróövezeti tagságot.

„Kémnek, árulónak, oroszbarátnak neveztek, akárcsak Donald Trump amerikai elnököt” – mondta Simion támogatóinak. „Ezek címkék, amelyeket egy kétségbeesett politikai osztály ragasztott rám. El akarják terelni a figyelmet a valós problémákról, a hiányzó utakról, az elveszett munkahelyekről, az általuk teremtett szegénységről.”

Simion pártja a koronavírus világjárvány után egy szélsőséges oltásellenes csoportból Románia vezető ellenzéki erejévé vált, megszólítva a munkásokat, a fiatal szavazókat, és kihasználva a fősodor politikusaival való elégedetlenséget. A közösségi média ügyes felhasználója, TikTok csatornájának 10 millió kedvelője van.

Simiont ugyan a romániai magyar kisebbséggel szembeni ellenséges álláspontja eltávolítja Orbán Viktortól, de a hagyományos keresztény „családi értékeket” hangsúlyozó politikai programja gyakran hasonlít Magyarország vezetőjéére.

Az elnökválasztáson két jobbközép jelölt is indul: Nicolae Ciuca, a szenátus elnöke, a Ciolacu-féle PSD-vel jelenleg feszült kormánykoalícióban álló Liberális Párt (PNL) vezetője és Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Unió (USR) vezetője.

Elena Lasconi

A havasalföldi Hosszúmező (Câmpulung) város 52 éves polgármestere, a jobbközép ellenzéki USR vezetője. Egykori újságíróként 2018-ban csatlakozott az USR-hez, és idén lett a párt elnöke. Az egyetlen női elnökjelölt, akit a közvélemény-kutatások az első öt közé soroltak. EU- és NATO-párti. A védelmi kiadások emelésében és Ukrajna megsegítésében hisz.

Lasconi is intézményellenes jelöltként pozicionálja magát. Többet szeretne tenni a magas szintű korrupció elleni küzdelemben, valamint a politikai befolyás megszüntetésében az egészségügyben és az oktatásban. Ő az egyetlen az első öt jelölt között, aki támogatja az azonos nemű párok polgári kapcsolatait, bár ellenzi a házasság legalizálását.

Nicolae Ciuca

A szenátus 57 éves elnöke, a jobbközép Liberális Párt (PNL) vezetője, amely 2021-ben nagykoalíciós kormányt alakított Ciolacu szociáldemokratákkal. 2021 végétől 2023 közepéig miniszterelnök is volt. A nyugalmazott hadseregtábornok, 2019-ben lépett be a politikába, és Klaus Iohannis leköszönő elnök erőteljes támogatásával gyorsan vezető párt- és kormányzati pozíciókba került. Erősen támogatja Ukrajnát és nyugatbarát. Mélyen vallásos, és kijelentette, hogy az EU-nak újra kell gondolnia migrációs politikáját.

Mircea Geoana volt NATO-főtitkár helyettes már sok mindent megtapasztalt
Mircea Geoana volt NATO-főtitkár helyettes már sok mindent megtapasztalt
Fotó: Facebook/Mircea Geoana

Mircea Geoana

A 66 éves volt NATO-főtitkár-helyettes függetlenként indul. A PSD korábbi vezetője 2009-ben már elveszített egy elnökválasztást.

Kijelentette, hogy támogatja az ukrajnai békét, még akkor is, ha ez területek átadását is jelenti Oroszországnak. Gyakran elmondja, hogy hatalmas politikai tapasztalata miatt – volt külügyminiszterként, washingtoni küldöttként és NATO-tisztviselőként – ő a legalkalmasabb elnökjelölt.

És a magyarok?

„Fontos, hogy a november 24-i elnökválasztáson minél többen szavazzanak Kelemen Hunorra, az RMDSZ elnökjelöltjére. Fontos, hogy erőt mutassunk fel, mivel a november 24-i választás eredményével fogunk ráfordulni a december 1-jei parlamenti választásokra” – mondta az MTI-nek nyilatkozva Antal Lóránt az RMDSZ székelyudvarhelyi szenátora.

Elmondása szerint az utóbbi napokban az ellenzéki liberális Mentsétek Meg Romániát (USR) párt magyar nemzetiségű jelöltjei révén azzal a megtévesztő üzenettel bombázza a székelyföldi választókat, hogy ha Kelemen Hunorra szavaznak, akkor hozzásegítik George Simiont, a Szövetség a Románok Egyesüléséért (AUR) párt elnökjelöltjét, hogy bejusson a választás második fordulójába.

„Ha nem érünk el jó eredményt az első fordulóban, azt a román pártok gyengeségünk jeleként fogják értelmezni, s a parlamenti választások előtt ilyen kampányüzenetekkel fogják lerohanni az erdélyi magyar közösséget” – hangsúlyozta az RMDSZ szenátora.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi „Egy nap annyira erős vérzésem volt, hogy végigfolyt a lábaimon” – a menstruáció is a kínzás eszköze a belarusz börtönökben
Kovács-Angel Marianna | 2024. november 23. 17:25
A belarusz börtönökben a menstruáció a nők számára a testi fájdalom mellett a hatóságok által alkalmazott megalázás eszközévé is vált. Higiéniai termékek hiányában a foglyok kénytelenek improvizált megoldásokat használni, miközben az őrök gyakran gúnyolódnak rajtuk.
Nemzetközi Káosz Azerbajdzsánban, összeomlás előtt az ENSZ klímatárgyalásai
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 15:04
Az AOSIS – az éghajlatváltozás által potenciálisan legsebezhetőbb kis szigetállamokat képviselő csoport most jelentette be, hogy kivonul az azerbajdzsáni COP29 kulcsfontosságú üléséről.
Nemzetközi Először vett részt Ukrajna a NATO hadgyakorlatán
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:33
Brit vezetéssel tíz észak-európai NATO-tagország tartott közös hadgyakorlatot Lettországban.
Nemzetközi Valami egészen furcsát észleltek Putyin tévébeszédében – videóval
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 13:56
Korábban is voltak furcsa dolgok Putyinnal kapcsolatban, és most is valami olyat lehetett felfedezni rajta, amit egyelőre nem lehet mivel megmagyarázni. 
Nemzetközi „Nem lesz olyan, hogy orosz győzelem”, de nagy orosz vereséget sem akar Trump, mondja a professzor
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 13:09
Szűk mezsgyén kell maradnia Donald Trumpnak hivatalba lépése után az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban. De hogyan érheti el ezeket a célokat? Magyarics Tamás Amerika-szakértő, az ELTE professzor emeritusa erről is beszélt lapunknak.
Nemzetközi Meghalt Ceausescu egykori beszédírója
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 11:22
A román kommunista diktatúra egyik legbefolyásosabb háttérembere távozott az élők sorából. Dumitru Popescu, aki Nicolae Ceausescu beszédírójaként és a rezsim ideológiai őreként vált hírhedtté, 96 éves korában hunyt el. 
Nemzetközi Orbán Viktor egykori segítője lesz Donald Trump egyik főigazgatója
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 11:01
Donald Trump megválasztott amerikai elnök Gorka Sebestyént nevezi ki terrorizmus elleni főigazgatóvá és elnöki tanácsadóvá.
Nemzetközi Japán is a tettek mezejére lépett
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 10:14
A japán kormány hozzákezdett a hadiipari komplexum fejlesztési stratégiájának a kidolgozásához.
Nemzetközi Putyin újabb ballisztikus rakétát tervez kilőni Ukrajna ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 09:58
Vlagyimir Putyin megfogadta, hogy újabb csapásokat indít egy kísérleti, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával, mivel Ukrajna „nemzetközi bûnnek” minősítette a nukleáris fegyverek élesben való kipróbálását.
Nemzetközi Izrael újabb csapást mért Bejrútra
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 09:11
Izrael csapást mért a Hezbollah Bejrút központjában feltételezett épületére, halottak
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG