A Fülöp-szigeteken iskolák ezreiben állították le a tanítást az elviselhetetlen hőség miatt. Indonéziában a hosszan tartó száraz időjárás miatt megugrott a rizs ára. Thaiföld vizein olyan magas a hőmérséklet, hogy a tudósok attól tartanak, hogy a korallok elpusztulhatnak.
Maximiliano Herrera klimatológus és időjárástörténész szerint „történelmi hőhullám” tapasztalható Délkelet-Ázsiában. Azt mondta, hogy április elején példátlan hőséget regisztráltak a régió megfigyelőállomásain, többek között a Mianmar középső részén fekvő Minbuban is, ahol 44 fokot regisztráltak.
Ez volt az első alkalom Délkelet-Ázsia éghajlattörténetében, hogy ilyen magas hőmérsékletet értek el a hónap ilyen korán. Hat Yaiban, Thaiföld déli részén 40,2 C-ot mértek, ami minden idők rekordja, míg Yên Châu Vietnam északnyugati részén elérte a 40,6 C-ot, amire az évnek ebben az időszakában még soha nem volt példa.
A The Guardian szerint a régiót februárban is „súlyos hőség súlytotta”, amikor a hőmérséklet gyakran 30 fokig emelkedett – jóval az évszakos átlag felett. A perzselő időjárást az ember által előidézett klímaváltozásnak, valamint az El Niño meteorológiai eseménynek tulajdonítják, amely melegebb, szárazabb körülményeket eredményez a régióban.
„Az elmúlt 12 hónapban a földgömbön tapasztalt hőség, mind a szárazföldön, mind az óceánban meglepte a tudományt” – mondta Benjamin Horton professzor, a szingapúri Föld-megfigyelőközpont igazgatója. „Mindig is tudtuk, hogy ebbe az irányba fogunk haladni a növekvő üvegházhatású gázainkkal, de az a tény, hogy 2023-ban és 2024-ben megdöntjük ezeket a rekordokat, talán kissé megelőzi az időt.”
A Fülöp-szigeteken 4000 iskolában rendeltek el tanítási szünetet, Manilában húsvétkor a gyerekek az utcákon felállított hordozható medencékben játszottak, hogy igyekezzenek hűvös maradni.
Az erős hőség a mezőgazdaságban is pusztítást okozott. Indonéziában, ahol tavaly hosszan tartó száraz időjárás volt, Joko Widodo elnök arra utasította a hadsereget, hogy segítsen a gazdáknak rizsültetésben, mire decemberben végre megérkezett az eső. A rizs ára, amely az ország 270 millió lakosának alapvető élelmiszere, több mint 16 százalékkal emelkedett februárban a tavalyi évhez képest. Hosszú sorok kígyóznak a kormány által támogatott rizsért.
Vietnamban az év elején olyan alacsony volt a vízszint a csatornákban, hogy egyes területeken a gazdálkodók nehezen szállították le terményeiket. Thaiföldön a terméshozamok csökkenése a gazdálkodók adósságállományának 8 százalékos növekedését okozza ebben az évben . Malajziában a hatóságok mesterséges felhőket telepítettek a csapadékhiány által érintett területeken.
A rendkívüli hőség hatásai a térség vizeire is kiterjednek. Az El Niño a globális felmelegedéssel kombinálva a korallok és halak elpusztítását kockáztatja a Thai-öbölben.
Ha még két-három hétig tart a hőség, attól tartott, hogy a korallok kifehéredhetnek. A túl melegített víz a halak életét is veszélyeztette a helyi halgazdaságokban, és hatalmas adósságokat jelentett a gazdálkodóknak.