4p

Javaslat kötelezné a közszolgálati dolgozókat, hogy jelentsék a hatóságoknak az országban illegálisan tartózkodó embereket.

A terv sokak szerint „teljesen embertelen". Orvosok, szociális munkások és könyvtárosok is azok közé tartoznak Svédországban, akik riadót fújtak a kormány által kinevezett bizottság által vizsgált javaslat miatt, amely kötelezné a közszolgálati dolgozókat, hogy jelentsék az illegálisan tartózkodó embereket a hatóságoknak — számol be róla a The Guardian.

A javaslat – amelyet sokan „besúgótörvényként" emlegetnek – számos olyan intézkedés között szerepelt, amelyről 2022-ben kötött megállapodást négy jobboldali párt az országban. Az egyezmény lehetővé tette a koalíciós kormány megalakulását, amelyben az ország három jobboldali pártja vett részt, és további parlamenti támogatást kap a bevándorlásellenes, szélsőjobboldali Svéd Demokratáktól (SD).

Közel két évvel azután, hogy a Svéd Demokraták – amelynek programja Európa egyik legellenségesebb környezetét kívánja megteremteni a nem európaiakkal szemben – Svédország második legnagyobb pártjává vált, megkezdődött a közszolgálati dolgozókat érintő javaslat törvénybe iktatásának munkája. A tervek szerint november végéig terjesztik elő a javaslatokat a kormánynak.

A javaslat a svéd parlamet elé kerülhet az ősszel
A javaslat a svéd parlamet elé kerülhet az ősszel
Fotó: Depositphotos

Akár egymillió alkalmazottat is érinthet

Bár a javaslat még korai szakaszában van, de akár egymillió dolgozót is érinthet, a fogorvosoktól a tanárokig, akiket arra kötelezhetnek, hogy jelentsenek minden kapcsolatot az illegálisan tartózkodó páciensekkel, diákokkal és hatóságokkal.

Ezt a jogvédők és szakmai szervezetek széles körben ellenezték. A szakmai szervezetek szerint a javaslat alááshatja azt a bizalmat, amelyet eddig sikerült kiépíteniük, helyette pedig a rasszizmus táptalaját jelentheti, és fokozhatja a megbélyegzést.

„Ez a javaslat teljesen embertelen” – mondta Michele LeVoy, a dokumentumok nélkülieket támogató nemzetközi PICUM szervezet képviselője.

A hatások messzemenőek lehetnek, mivel az emberek esetleg habozhatnak gyermekeiket iskolába küldeni, és vonakodhatnak igénybe venni az egészségügyi szolgáltatásokat vagy bejelenteni ellenük elkövetett bűncselekményeket.

Ez a trend

LeVoy úgy jellemezte az intézkedéseket, mint egy Európában egyre inkább elterjedő trend részét, amely a jogilag nem rendezett helyzetű emberekkel szembeni szolidaritást kriminalizálja. Svédország szomszédságában, Finnországban a kormány szintén fontolgatja a kötelezettségek bővítését az illegálisan tartózkodó személyek jelentésére vonatkozóan, míg Németországban a szociális jóléti hivatalok már két évtizede küzdenek a jelentési kötelezettségekkel.

LeVoy egy másik példát is említett: a Theresa May által az Egyesült Királyságban 2012-ben bevezetett intézkedéseket, amelyek a „hostile environment" (ellenséges környezet) politikák részeként azt célozták, hogy korlátozzák a munkavállalási, szociális juttatási, bankszámla-nyitási, vezetői engedély megszerzési és más alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférést azok számára, akik nem tudták bizonyítani, hogy jogszerűen élnek az Egyesült Királyságban.

A jéghotel annak látszhat, de mégsem ellenséges környezet
A jéghotel annak látszhat, de mégsem ellenséges környezet
Fotó: icehotel

Ellenséges környezet

Később kiderült, hogy sokan, akik jogszerűen tartózkodtak az Egyesült Királyságban, de mégsem tudták igazolni jogállásukat, és a Belügyminisztérium gyakran tévesen minősítette illegálisnak azokat a jogszerű lakosokat, akiknek bevándorlási szabálytalanságokat tulajdonítottak. Ezekután a National Audit Office 2018-ban arra a következtetésre jutott, hogy az „ellenséges környezet” politikák nem képviselnek értéket az adófizetők számára. Ha a svéd javaslat törvényerőre emelkedne, az ország hasonló következményekkel szembesülhetne – mondta LeVoy.

„Mindenhol, ahol az illegálisan tartózkodó emberek bejelentésére vonatkozó kötelezettségeket alkalmazták, az eredmény több diszkrimináció, szenvedés és félelem lett” — tette hozzá a jogvédő.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Megmutatta a magyar állampolgárságú túszát a Hamász
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 19:50
Legutoljára nagyjából egy éve tűnt fel hasonló videón.
Nemzetközi Nem akárki érkezik Magyarországra: mit keres itt Trump fia?
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 18:57
Az üzletember hamarosan Magyarországra jöhet.
Nemzetközi Újra leülhet tárgyalni a háborúról Oroszország és Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 18:39
Ukrajna nem lesz jelen.
Nemzetközi Erős földrengésről érkezett hír
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:38
Megmozdult a föld Törökországban.
Nemzetközi Beütött a krach: rákényszeríti Amerika az akaratát az ukránokra?
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 14:46
A Trump-adminisztráció külügyminisztere helyett csak egy ultimátumot küldött.
Nemzetközi Putyin elégedetlen és újabb fegyvereket rendelt
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 14:14
Az orosz elnök nem elégedett a fegyverkezettségi szinttel.
Nemzetközi Több mint 130 drónt vetett be az orosz hadsereg
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 12:55
Tömeges dróncsapás ért több ukrán megyét.
Nemzetközi Hszi Csin-ping: a vámháborúk sértik a világ gazdasági rendjét
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 11:54
A kínai elnök aggódik a világgazdaságért.
Nemzetközi Elhalasztották a szerdára tervezett londoni béketárgyalásokat Ukrajnáról
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 11:25
Marco Rubio amerikai külügyminiszter jelezte, nem lesz ott.
Nemzetközi A Szent Péter-bazilikába viszik a felravatalozott Ferenc pápát
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 10:20
Szombati temetésig lehet búcsút venni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG