Az aktivisták 2022-ben nyújtották be a keresetet, amelyben azzal érveltek, hogy az állam megsérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét, mivel nem tesz eleget az éghajlatváltozás korlátozása vagy hatásainak mérséklése érdekében. Az ügyet azóta eljárási szempontok alapján vizsgálták. A 300 felperest tömörítő csoport, amely az Aurora nevet viseli, azt akarta elérni, hogy a bíróság kötelezze Svédországot arra, hogy többet tegyen a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokra való korlátozása érdekében — számol be róla a Reuters.
Fotó: Wikipédia
Nem demokratikus
„Egy bíróság nem dönthet arról, hogy a parlament vagy a kormány milyen konkrét intézkedéseket tegyen anélkül, hogy a demokratikus testületek önállóan határoznának ezekről a kérdésekről” – mondta Jonas Malmberg, a legfelsőbb bíróság bírája a Reutersnek.
A bíróság ugyanakkor nem zárta ki annak lehetőségét, hogy egy másként megfogalmazott klímaügyi keresetet tárgyaljanak Svédországban, mivel az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) szerint bizonyos feltételeknek megfelelő csoportoknak joguk lehet klímaügyi keresetet benyújtani. „A legfelsőbb bíróság döntésében kimondja, hogy egy ilyen ügy csak arra a kérdésre vonatkozhatna, hogy az egyének jogai sérültek-e az egyezmény alapján, nem pedig arra, hogy az állam milyen konkrét intézkedések megtételére köteles” – áll a bíróság közleményében.
Fotó: EPA/Johan Nilsson/TT
Felülvizsgálják
Az Aurora csoport közölte, hogy felülvizsgálja jogi lehetőségeit.
„Továbbra is kétségbeesetten próbáljuk megakadályozni a bolygó összeomlását, és elérni, hogy Svédország teljesítse jogi kötelezettségét, tiszteletben tartsa az emberi jogokat, és ne súlyosbítsa tovább a bolygóválságot” – mondta Ida Edling, az Aurora jogi és tudományos koordinátora a Reutersnek.
Tavaly az Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta, hogy a svájci kormány megsértette egy idős nőkből álló egyesület jogait azzal, hogy nem tett eleget az éghajlatváltozás elleni küzdelem érdekében. Ugyanakkor elutasított két másik keresetet, köztük egyet, amelyet hat fiatal portugál állampolgár nyújtott be 32 európai ország ellen, azt állítva, hogy az államok nem tesznek eleget a katasztrofális klímaváltozás elhárításáért. A bíróság kimondta, hogy ezeknek az egyéneknek először Portugáliában kell jogorvoslatot kérniük.