„A Vaskapu 3 szivattyús vízerőmű építése nemcsak Szerbiában, hanem a régióban is az egyik legnagyobb vállalkozás. Elkészült az előzetes megvalósíthatósági tanulmány és az általános projektterv, és Szerbia kormánya kiemelt jelentőségű projektnek nyilvánította az erőmű megépítését” - jelentette be Dubravka Đedović Handanović bányászati és energiaügyi miniszter, miután múlt hétfőn találkozott Románia szerbiai nagykövetével, Silvia Davidojaval - ismertette a minisztérium honlapján.
„Egy ilyen komplex projekt megvalósításához nagyon fontos lesz a román kollégákkal való egyeztetés, ezért olyan csoportokat alakítottunk ki a szerb és román oldalon is, amelyek a jövőben is szorosan együttműködnek majd" – tette hozzá az energiaminiszter.
A Vaskapu 1 vízerőmű felújítása sikeresen befejeződött, a jövő évben pedig a Vaskapu 2 felújítása is elindul. A Vaskapu 1-et 1972 májusában helyezték üzembe, míg a Vaskapu 2 1985 óta üzemel. Az erőművek élettartamát 30 évvel hosszabbítják meg.
A miniszter szerint az új, tárolókapacitással is rendelkező vízerőművek építése különösen fontos annak érdekében, hogy az energiaátállási folyamatban elegendő tartalékenergia álljon rendelkezésre a megújuló energiaforrások változékony termelésének kiegyensúlyozásához.
Kiemelte, hogy Szerbia és Románia két hagyományosan baráti ország, amelyek az elmúlt 10 évben megkétszerezték a kereskedelmi forgalom volumenét, valamint fontos, közös érdekű energiaprojektekben is együttműködnek, amelyek közül a Vaskapu 3 a legfontosabb.
„Megállapodást kötöttünk a szerb és román gázrendszer összekötésének megvalósításával kapcsolatban is, amely javaslat a kormány előtt van, és várhatóan hamarosan aláírják. Ez az összekapcsolás fontos a gázellátás diverzifikálása és a fogyasztók ellátásának további biztonsága szempontjából. A Homokrévtől (Mokrin) a román határig tartó 12,8 kilométer hosszú szakasz beruházásának értéke 12 millió euró, a kivitelezést 2026-ra tervezzük” – mondta Đedović Handanović.
A román oldalon 85,6 kilométer hosszú az új szerb-román gázvezeték, amelynek megépítéséhez az Európai Unió támogatását is biztosították.
Megtárgyalták a villamosenergia-átviteli kapacitás növelésének terveit is, tekintettel a két ország közötti jelentős villamosenergia-kereskedelem volumenére. Mindkét ország része a balkáni villamosenergia-átviteli folyosónak, és a Beogrid projekt révén a szerb-román határon mintegy 500 megawattal növelnék az átviteli kapacitást.
Románia is részt venne az építkezésben
A román Energiaügyi Minisztérium a román Szabad Európának megerősítette, hogy tárgyalt a szerb féllel a Vaskapu 3 vízerőmű esetleges megépítéséről. A minisztérium ugyanakkor rámutatott, hogy a megbeszélések még kezdeti fázisban vannak, és - jelenleg - még nincs közös román-szerb munkacsoport a projekttel kapcsolatban. Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter és szerb kollégája az év elején egy athéni találkozón tárgyalt a projektről. Ezt követően írásbeli levelezés folyt a két fél között.
„A szerb fél tájékoztatta a román feleket arról a szándékáról, hogy felépítse a Vaskapu 3 szivattyús tározós vízerőművet… (Egyrészt) Románia is hajlandó lehet a csatlakozásra, egyenlő részvétellel. Másrészt azonban a környezetre és a hajózhatóságra gyakorolt következményeket is gondosan számításba kell venni, és ezt a projektet a szerb fél csak Romániával szoros együttműködésben valósíthatja meg” – közölte a román Energiaügyi Minisztérium.
Az új földgázszállító vezeték építése tekintetében a projekt előrehaladottabb – tette hozzá a román minisztérium. Az új vezeték biztosítja a kapcsolatot a BRUA földgáz-fővezeték és a szerbiai Homokrév Technológiai Csomópont között. A határt a román oldalon Nagykomlósnál (Comloșu Mare) keresztezi és a BRUA vezetéket Temespéterinél (Petrovaselo) éri el.
A tervek
A szerb elektromos művek, a Elektroprivreda Srbije (EPS) honlapja szerint a Vaskapu 3 egy szivattyús vízerőmű lesz a Duna 1007-es folyamkilométerénél, Dobra falu közelében. A vizet a Vaskapu 1 erőmű felduzzasztott tavából fogják felszivattyúzni két felső tárolómedencébe, azokban az időszakokban, amikor a szerb energiarendszerben áramfelesleg van. Az energiatárolóként funkcionáló vízerőmű a csúcsterhelési napokban termelne áramot. A tervek szerint a Vaskapu 3 rendszerben működő három részerőmű összteljesítménye 2400 megawatt lesz, ami Szerbia teljes éves villamosenergia-termelésének 20 százaléka.
A Vaskapu 3 meghaladja Szerbia igényeit, és regionális vagy európai projektként is értelmezhető – mondta korábban Nikola Rajaković, a Belgrádi Villamosmérnöki Kar professzora, az Energiaszövetség elnöke a Balkan Green Energy Newsnak.
„Jó lenne a régió és Európa igényeinek, kiválóan kiegyensúlyozná a szél- és naperőművek változó termelését. Ez azt jelenti, hogy a finanszírozás is származhat erről az oldalról. Nehéz megbecsülni, hogy ez mennyibe kerülne” – mutatott rá a szakértő.
Zorana Mihajlović energiaügyi miniszter 2022-ben azt montta, hogy az erőmű 2200 megawattos beépített teljesítménnyel, és további 200 megawatt összteljesítményű naperőművel és szélerőművel épülhet meg. A hibrid szivattyús tározós erőmű építésének első szakasza 600 megawatt teljesítményt nyújtana. A Vaskapu 3 építését akkor 2 milliárd euróra becsülte.
Az építkezés megkezdéséhez több akadályt is le kell győzni – sorolja a Bloomberg Adria. Először is egy nagy projektről van szó, amelyet Szerbia egyedül sem anyagilag, sem technikailag nem tudna megvalósítani, többek között azért sem, mert a tervezett vízerőmű a román vízfelhasználást is érinti. A következő probléma, hogy az építkezést a Vaskapu Nemzeti Parkban tervezik. Továbbá megfontolandó, hogy a 2010-ben elkészült megvalósíthatósági tanulmány szerint a vízerőműnek a megépítése 13 évig is eltarthat.